המכלול:דף השינויים האחרונים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תפקידו של דף השינויים האחרונים הוא לאפשר מעקב אחר ההתפתחויות האחרונות בכל דפי המכלול, במטרה לעודד ביקורת עמיתים על הפעולות המתבצעות במיזם. דף זה משמש גם לבקרה על השחתה.

הרשימה

כברירת מחדל מוצגים 50 השינויים האחרונים, שעבור כל אחד מהם מוצגים הפריטים הבאים:

 1. קישור המשווה את הדף הנוכחי עם הגרסה הקודמת (לא פעיל עבור פעולות מיוחדות ועבור דפים חדשים).
 2. קישור לרשימת הגרסאות הקודמות של הדף שהשתנה.
 3. סימון סטטוס (מ=שינוי משני, ח=דף חדש, ב=עריכה שבוצעה על ידי בוט, !=עריכה שטרם נבדקה[1], OOjs UI icon clock.svg=דף במעקב זמני) – לא תמיד מופיע.
 4. קישור לדף שהשתנה.
 5. שעת השינוי.
 6. מספר הבתים (בַּיְיטים) שנוספו/הורדו מהדף.
 7. זיהוי מבצע השינוי וקישור לדף המשתמש שלו, לדף השיחה שלו ולרשימת התרומות שלו. למשתמש רשום מוצג השם שבחר לעצמו; למשתמש שאינו רשום (משתמש אנונימי) מוצגת כתובת ה-IP שלו.
 8. תקציר העריכה שהזין מבצע השינוי.

כמו כן מופיעים בדף זה כל השינויים ביומנים שנעשו בזמן שמדווח.

שינויים ורודים מסמנים עריכה שזוהתה על ידי מסנן ההשחתות.

סינון הרשימה

ישנן כמה אפשרויות לשנות את תצוגת הרשימה (נוסף על אלו שמפורטות בעזרה על ההעדפות):

 1. הצגת/הסתרת שינויים משניים. ניתן לסמן עריכה של דף כשינוי משני באמצעות סימון תיבת הסימון המתאימה שמעל לכפתור "שמירת הדף". יש לבצע סימון זה כאשר מדובר בשינוי קטן יחסית, כגון שינויי עיצוב או תקלדות.
 2. הצגת/הסתרת שינויים שנעשו על ידי בּוֹטים. בוטים הם "משתמשים-רובוטים", כלומר תוכנות המופעלות בידי משתמשים אמיתיים, שמטרתם ביצוע שינוי בערכים רבים במכלול (למשל שינוי של כל המופעים של "פיסיקה" ל"פיזיקה"). אפשרות זו נועדה למנוע את "הצפת" רשימת השינויים האחרונים על ידי השינויים שהבוטים מבצעים. רשימה של משתמשים בעלי דגל בוט ניתן למצוא כאן.
 3. הצגת/הסתרת משתמשים רשומים. המצב של הסתרת משתמשים רשומים נועד בעיקר עבור בדיקת השחתה של משתמשים אנונימיים.
 4. "הצג שינויים חדשים החל מ-" מאפשר להציג את השינויים שנעשו מאז הפעם האחרונה שבה התבצעה התצוגה.
 5. שינוי מספר השינויים המוצגים אפשרי על ידי לחיצה על המספר הרצוי. ניתן לשנות מספר זה בדרך נוספת: שינוי של ה-URL (המספר שלאחר limit=) כך שיוצג מספר כלשהו הקטן מ-1,001.
 6. שינויים אחרונים ב- מאפשר לשנות את מספר הימים שעבורם מוצגים השינויים האחרונים (לא כל כך אפקטיבי במכלול העברית עקב המספר הגבוה של השינויים).

  ניתן להגדיר סוגים שונים של מסננים, באמצעות כלי הסינון שבראש הדף.

מסננים בראש דף השינויים האחרונים

דוגמה: כדי לא להציג עריכות של עורכים ותיקים, ולא להציג עריכות שכבר סומנו כבדוקות, יש לפעול כך: לגשת לדף השינויים האחרונים וללחוץ על "סינון שינויים אחרונים". בתחתית החלון שנפתח, בכותרת "הרשמת משתמשים ורמת ניסיון" לבחור ב"לא רשומים", "חדשים" ו"לומדים". אחרי זה, לרדת לכותרת "מצב סקירה" ולבחור ב"לא בדוקות". אם המשתמש רוצה שזו תהיה ברירת המחדל שלו - כלומר, שבכל פעם שייכנס לדף זה המסנן שיופעל, עליו לבצע את השלבים הבאים: ללחוץ על הכפתור שבצד שמאל (מימין לכפתור האשפה), להקליד את השם שיינתן למסנן (לדוגמה: "ברירת מחדל"), לסמן V ב"הגדרה כברירת מחדל" וללחוץ על "יצירת מסנן".

התיבה העליונה

התיבה מעל לרשימת השינויים האחרונים מוגדרת על ידי הודעת המערכת מדיה ויקי:Recentchangestext ומשמשת בעיקר לגישה מהירה לדפים מסוימים של הקהילה. במקרים אחדים מופיעות גם הודעות חשובות בתיבה זו (למשל על מפגשים של המכלול).

השורות המופיעות בתיבה הן:

 1. קהילה - גישה לדפים מרכזיים של הקהילה.
 2. תחזוקה - רשימה של דפים שמרכזים את עבודת התחזוקה שיש לעשות במכלול.
 3. דפים מיוחדים - דפים מיוחדים שהשימוש בהם נפוץ יחסית.
 4. מבוקשים ביותר - דפים חשובים לפיתוחו של המכלול, שטרם נכתבו. ניתן להיעזר לשם כך ברשימת הדפים שיש אליהם הכי הרבה קישורים אדומים, אם כי היא עלולה להטעות.
 5. הסבר לתקצירי עריכה (הערות) המופיעים בדף זה - הפניה למקרא תקצירי עריכה.
 6. ערוך מסגרת זו - אפשרות לערוך את המסגרת; פרט לשורת ערכים לטיפול דחוף, רק עורכי ממשק יכולים לשנות את התיבה.

ראו גם

הערות שוליים

 1. ^ מוצג למנטרים בלבד.