המכלול

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
המכלול
לוגו חגיגה.png
סוג אנציקלופדיה מצונזרת מבוססת-ויקי לציבור החרדי
תאריך ההקמה 11 בינואר 2015
בעלות המכון לאוריינות וידע כהלכה
הרשמה חובה להירשם על מנת לערוך

המכלול הוא אנציקלופדיה שיתופית חרדית מקוונת, המופעלת על ידי המכון לאוריינות וידע כהלכה באמצעות מערכת מדיה ויקי, ומתבססת ברובה על תכני ויקיפדיה העברית. האתר, שהושק ב-11 בינואר 2015, מנוהל ומתופעל בידי המכון לאוריינות וידע כהלכה, שנוסד לצורך ההקמה והפיתוח של האתר.

נכון ל-כ"ט סיון תשע"ט דירוג האתר על פי אלכסה היה 734 בישראל[1].

רקע

בשנת 2014 ייסד הרב יוסף קמינר את המכון לאוריינות וידע כהלכה, אשר במסגרתו יופק האתר. המכלול הוקם בשנת תשע"ה במגמה להוות כתובת חילופית עבור ציבור שומרי התורה, ובמיוחד לציבור החרדי, אשר נמנע משימוש בוויקיפדיה בשל בעיות רבות הנמצאות בו, לטענתו. מטרת המייסדים היא להציג לציבור תכנים אנציקלופדיים מתוך זוית ראיה חרדית, הן באמצעות העתקת תוכן חופשי מוויקיפדיה והתאמתו לשיח החרדי כפי שהוא נתפס בעיני המכון לאוריינות וידע כהלכה, והן באמצעות יצירה עצמאית של ערכים חדשים, בעיקר בתכני יהדות והתכנים הנושקים. יוצרי האתר מציינים באתר ש"המכלול הוא מיזם ליצירת האנציקלופדיה היהודית הגדולה ביותר בהיסטוריה, הכוללת את כלל הערכים התורניים, בהלכה ובאגדה, את כלל ערכי היהדות ותולדות עם ישראל, וכן את כלל הידע האנושי הקיים בכל תחומי החולין - בלשון נקייה ובהתאם להשקפה יהודית"[2].

מבנה האתר

כמו ויקיפדיה, שהיא מיזם האב ממנו שואב המכלול את השראתו, את תשתיתו הטכנית והעיצובית ואת תכניו הראשוניים, גם המכלול מסתמך על רעיון חכמת ההמונים ומאפשר לכל גולש להשתתף בעריכה. בשונה מוויקיפדיה, התוכן במכלול אינו חופשי, הזכויות על התכנים הנתרמים על ידי העורכים שמורות למכון, למעט ככל הנוגע לתוכן שמקורו בוויקיפדיה המוגש תחת רשיון ייחוס-שיתוף זהה C-C 3.0, בכפוף לרשיון הוויקיפדי המקורי. בשונה מוויקיפדיה, שם המדיניות של קרן ויקימדיה המפעילה את המיזם היא נתינת עצמאות מלאה לגולשים בניהול האתר ובקבלת החלטות בנושאי תוכן, חופש העריכה במכלול מוגבל לתכנים "רגילים" שאינם נוגעים להשקפת עולם דתית, ההחלטה על מדיניות הכתיבה בנוגע לתכנים כאלו נתונה להחלטות צוות היגוי מיוחד מטעם המכון ובכפוף להכוונת ועדת רבנים.

נכון לתמוז תשע"ט יש במכלול 204,191 ערכים שעברו בקרה או עריכה או חסימה (על ידי חלק מ-2,252 משתמשים רשומים) ונמצאו מתאימים לקורא החרדי. מעל 415 מתוכם הם ערכים שנכתבו מלכתחילה על ידי עורכי המכלול, והוא אתר הויקי השני בגודלו בישראל[3]. בנוסף יש בו כ-116 אלף דפים שאינם ערכים, ונעשו בו למעלה מ- 450,000 עריכות מיום הקמתו. כמו כן הועלו לאתר למעלה מ-800 קבצים שונים.

נכון לתשע"ט מספר ערכים גדול מכיל תבנית "דף לטיפול" המסתיר קטעים בעייתיים אשר טרם תוקנו[4], וערכים אשר בעייתיים במהותם, מכילים את התבנית "דף מותאם" החוסם את אפשרות הצפייה בדף עד ל"תיקון כבד" שיבוצע בו על ידי "עורכי אספקלריה"[5]

עם זאת, מדד העומק המשמש מדד גס לאיכות הערכים (חלוקה של מספר העריכות באתר במספר הערכים), מראה שאיכות הערכים באתר יחסית נמוכה ועומד על 2 בלבד. לצורך השוואה, מדד העומק של ויקיפדיה האנגלית עומד על 912, ושל ויקיפדיה העברית 251 (נכון לינואר 2016), בעיקר משום שרוב הערכים לא עוברים שום שינוי, והם מופיעים במכלול בדיוק כפי שהם מופיעים בויקיפדיה העברית. [6]

שיתוף פעולה עם מסנן "נטפרי"

החל מחודש תמוז תשע"ח משתמשי הסנן "נטפרי" המבקשים לצפות באתר ויקיפדיה העברית, מנותבים לערך מקביל באתר המכלול אם הערך קיים שם. העברת הגולשים לאתר המכלול סייעה להגדיל באופן משמעותי את כמות קוראי האתר, וכתוצאה מכך הגדילה גם באופן משמעותי את דירוג האתר על פי אלכסה.

תוכניות לעתיד

בכוונת המייסדים להרחיב עוד את קהל היעד, ואף לפנות לקהלים חרדים שאינם צרכני האינטרנט באמצעות תוכנת kiwix המאפשרת צפיה בתכני ויקיפדיה ללא חיבור לרשת.

ראה גם


קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. "Hamichlol.org.il Traffic, Demographics and Competitors". Alexa. בדיקה אחרונה ב-כ"ט סיון תשע"ט.  Check date values in: |accessdate= (עזרה)
  2. המכלול:אודות
  3. לאחריו נמצא אתר ויקישיבה הוותיק ממנו בכמה שנים עם כ-22 אלף ערכים
  4. כאן ניתן לצפות ברשימת הדפים בהם קיימת תבנית 'דף לטיפול'.
  5. כאן ניתן לצפות ברשימת הדפים בהם קיימת תבנית 'דף מותאם'.
  6. הסבר על מדד העומק