פתיחת התפריט הראשי

המכלול β

המכלול

סמל המכלול גמרא 2.PNG

המכלול הוא אנציקלופדיה שיתופית חרדית מקוונת, המופעלת על ידי המכון לאוריינות וידע כהלכה באמצעות מערכת מדיה ויקי, ומתבססת על תכני ויקיפדיה העברית.

המכלול הוקם בשנת תשע"ה במגמה להוות כתובת חילופית עבור הגולשים החרדים בויקיפדיה, ובכוונת המייסדים להרחיב עוד את קהל היעד ואף לפנות לקהלים חרדים שאינם צרכני האינטרנט באמצעות תוכנת kiwix המאפשרת צפיה בתכני ויקיפדיה ללא חיבור לרשת. מטרת המייסדים היא להציג לציבור תכנים אנציקלופדיים מתוך זוית ראיה חרדית, הן באמצעות העתקת תוכן חופשי מוויקיפדיה והתאמתו לשיח החרדי כפי שהוא נתפס בעיני המכון לאוריינות וידע כהלכה, והן באמצעות יצירה עצמאית של ערכים חדשים, בעיקר בתכני יהדות והתכנים הנושקים.

כמו ויקיפדיה, שהיא מיזם האב ממנו שואב המכלול את השראתו, את תשתיתו הטכנית והעיצובית ואת תכניו הראשוניים, גם המכלול מסתמך על רעיון חכמת ההמונים ומאפשר לכל גולש להשתתף בעריכה. בשונה מוויקיפדיה, התוכן במכלול אינו חופשי, הזכויות על התכנים הנתרמים על ידי העורכים שמורות למכון, למעט ככל הנוגע לתוכן שמקורו בוויקיפדיה המוגש תחת רשיון ייחוס-שיתוף זהה C-C 3.0, בכפוף לרשיון הוויקיפדי המקורי. בשונה מוויקיפדיה, שם המדיניות של קרן ויקימדיה המפעילה את המיזם היא נתינת עצמאות מלאה לגולשים בניהול האתר ובקבלת החלטות בנושאי תוכן, חופש העריכה במכלול מוגבל לתכנים "רגילים" שאינם נוגעים להשקפת עולם דתית, ההחלטה על מדיניות הכתיבה בנוגע לתכנים כאלו נתונה להחלטות צוות היגוי מיוחד מטעם המכון ובכפוף להכוונת ועדת רבנים.

נכון לכסלו תשע"ח יש במכלול 152,568 ערכים שעברו בקרה או עריכה (על ידי חלק מ-1,275 משתמשים רשומים) ונמצאו מתאימים לקורא החרדי, מעל מאה מתוכם הם ערכים שנכתבו מלכתחילה על ידי עורכי המכלול, והוא אתר הויקי השני בגודלו בישראל[1]. בנוסף יש בו כ-116 אלף דפים שאינם ערכים, ונעשו בו כ-201 אלף עריכות מיום הקמתו.

ראה גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


שגיאות פרמטריות בתבנית:הערות שוליים

לא נמצא templatedata תקין

  1. לאחריו נמצא אתר ויקישיבה הוותיק ממנו בכמה שנים עם כ-18 אלף ערכים
  ערך זה הוא קצרמר בנושא מדעי החברה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.