המכלול

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "מכלול" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו מכלול (פירושונים).
המכלול
לא ממוזער
סוג אנציקלופדיה מבוססת-ויקי המותאמת לציבור שומרי התורה והמצוות
תאריך ההקמה 11 בינואר 2015
מייסדים הרב יוסף קמינר
בעלות מכון חכמת התורה
הרשמה חינמית, על מנת לערוך חובה להירשם

המכלול הוא אנציקלופדיה שיתופית יהודית מקוונת המופעלת באמצעות מערכת מדיה ויקי, ומתבססת ברובה על תכני ויקיפדיה העברית. אתר המכלול מנוהל, מתופעל וממומן בידי מכון חכמת התורה שנוסד לצורך ההקמה והפיתוח של האתר.

רקע

הרב יוסף קמינר, מייסד המכלול

בשנת 2014 ייסד הרב יוסף קמינר את מכון חכמת התורה, לצורך הפקת האתר. המכלול הוקם בשנת תשע"ה במגמה להוות כתובת חילופית עבור ציבור שומרי התורה והמצוות, אשר נמנע משימוש בוויקיפדיה בשל בעיות רבות הנמצאות בה. מטרת המייסדים היא להציג לציבור תכנים אנציקלופדיים מתוך זוית ראיה תורנית, הן באמצעות העתקת תוכן חופשי מוויקיפדיה והתאמתו לשיח החרדי כפי שהוא נתפס בעיני מכון חכמת התורה, והן באמצעות יצירה עצמאית של ערכים חדשים, בעיקר בתכני יהדות ותכנים הנושקים לזה. יוצרי האתר מציינים ש"המכלול הוא מיזם ליצירת האנציקלופדיה היהודית הגדולה ביותר בהיסטוריה, הכוללת את כלל הערכים התורניים, בהלכה ובאגדה, את כלל ערכי היהדות ותולדות עם ישראל, וכן את כלל הידע האנושי הקיים בכל תחומי החולין - בלשון נקייה ובהתאם להשקפה יהודית"[1].

מבנה האתר

כמו ויקיפדיה, שהיא מיזם האב ממנו שואב המכלול את השראתו, את תשתיתו הטכנית והעיצובית ואת תכניו הראשוניים, גם המכלול מסתמך על רעיון חכמת ההמונים ומאפשר לכל גולש להשתתף בעריכה. בשונה מוויקיפדיה, התוכן במכלול אינו חופשי, הזכויות על התכנים הנתרמים על ידי העורכים שמורות למכון, למעט ככל הנוגע לתוכן שמקורו בוויקיפדיה המוגש תחת רישיון ייחוס-שיתוף זהה C-C 3.0, בכפוף לרישיון הויקיפדי המקורי. בשונה מוויקיפדיה, בה המדיניות של קרן ויקימדיה המפעילה את המיזם היא נתינת עצמאות מלאה לגולשים בניהול האתר ובקבלת החלטות בנושאי תוכן, חופש העריכה במכלול מוגבל לתכנים "רגילים" שאינם נוגעים להשקפת עולם דתית, ההחלטה על מדיניות הכתיבה בנוגע לתכנים כאלו נתונה להחלטות צוות היגוי מיוחד מטעם המכון והיא נעשית בכפוף להכוונת ועדה רוחנית.

נכון ליום חמישי כ"ד בכסלו ה'תשפ"ד יש במכלול 331,406 ערכים שעברו בקרה, עריכה או חסימה, על ידי חלק מ-10,555 משתמשים רשומים. 2,377 מתוכם הם ערכים שנוצרו במכלול ונכתבו מלכתחילה על ידי עורכי המכלול, ו-95 ערכים שתורגמו במכלול מוויקפדיות בשפות אחרות. בנוסף יש בו 486828 דפים שאינם ערכים, ונעשו בו כ-2,322,599[2] עריכות מיום הקמתו. כמו כן הועלו לאתר כ-5,640 קבצים שונים.

76,487 ערכים מכילים תבנית "דף טיפול" בלבד, שנועדה למיינם לצורך ייבוא עתידי[3]. ערכים שמכילים תוכן בעייתי[4], מכילים את התבנית "דף מותאם" החוסם את אפשרות הצפייה בדף עד ל"תיקון כבד" שיבוצע בו על ידי "עורכי אספקלריה"[5].

עם זאת, מדד העומק המשמש מדד גס לאיכות הערכים[6] (חלוקה של מספר העריכות באתר במספר הערכים), מראה שאיכות הערכים באתר נמוכה יחסית ועומדת על 6.37 בלבד. לצורך השוואה, מדד העומק של ויקיפדיה האנגלית עומד על 1,040, ושל ויקיפדיה העברית (נכון לדצמבר 2020) עומד על 259. אולם מדד זה אינו נכון לגבי אתר 'המכלול', בעיקר משום שרוב הערכים לא עוברים כל שינוי, והם מופיעים במכלול בדיוק כפי שהם מופיעים בוויקיפדיה העברית, כך שבעצם ערכי 'המכלול' שיובאו מוויקיפדיה העברית כשמדד העומק שלהם הוא כ-260, ועברו עריכות נוספות במכלול, הציון במדד לא יהיה גבוה יותר מהערך המיובא המקורי, אלא יהיה נמוך מאוד כיון שאינו מחשב גם את העריכות שנעשו בערכים אלו באתר ויקיפדיה העברית.

נקודות ציון

סמליל לציון 200 אלף ערכים
סמליל לציון 250 אלף ערכים
ציוני דרך במספר הערכים שנכתבו במכלול
תאריך יצירה מספר ערך שם הערך
כ"ח בטבת תשע"ח 100 רבי משה גולד
י"א בכסלו תשע"ט 250 יהושע טננהויז
ו' באב תשע"ט 500 חוכא ואיטלולא
ט"ז באייר תש"פ 750 רבי חיים יוסף דינקלס
ח' בחשוון תשפ"א 1000 רבי מנחם נחום טברסקי (טולנה)
ד' באייר תשפ"א 1300 רב הונא בר אבין
כ' בתשרי תשפ"ב 1500 מיצוי הדם
כ"ד בחשון תשפ"ג 2000 רבי אלימלך אשכנזי

נתוני גלישה

במהלך זמן קיומו של המכלול, גדלה כמות המשתמשים עם הזמן, כשקפיצת דרך משמעותית היתה החל מחודש תמוז תשע"ח, כשהסנן "נטפרי" החל להעביר אוטומטית את משתמשיו מקישור לערך בויקיפדיה העברית, לערך המקביל באתר המכלול. העברת הגולשים לאתר המכלול סייעה להגדיל באופן משמעותי את כמות משתמשי האתר, וכתוצאה מכך הגדילה גם באופן משמעותי את דירוג האתר על פי אלכסה.

קפיצת דרך נוספת הייתה בתקופת משבר הקורונה בישראל, כשרבים נזקקו לנגישות לרשת, ואז גם הוקם פורטל:קורונה במכלול, מה שהכפיל תוך כמה חודשים את מספר הגולשים החודשי באתר.

מקורות מימון

חוות השרתים של קרן ויקימדיה - יולי 2012. המכלול נדרש לשכור שרת ענק למיליוני כניסות בחודש, במימון עצמי

המימון לאתר המכלול, הכולל את עלות תפעול השרתים ותכנות הפלטפורמה, מגיע ממכון חכמת התורה בראשות הרב יוסף קמינר, מיום הקמת המכלול.

המכלול מנוע מהצבת פרסומות אשר יפגעו בתדמיתו האנציקלופדית האובייקטיבית, ומשכך נדרש הוא מפעם לפעם לקמפיין מימון המונים.

שימוש בלתי מקוון

בחודש אדר תשפ"א השיקה הנהלת המכלול את תוכן האתר בקובץ ZIM המאפשר צפייה בתכני המכלול גם ללא חיבור לרשת, באמצעות תוכנת kiwix. הקובץ (אשר קיים כעת בגרסה ללא תמונות) זמין להורדה בדף ייעודי, ובכך נותן "המכלול" מענה גם לצרכנים חרדים נטולי גישה לרשת המקוונת, ומהווה תחליף לויקיפדיה העברית גם בשימוש הבלתי מקוון.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ המכלול:אודות
  2. ^ בניגוד לויקיפדיה מספר העריכות המופיע כאן אינו כולל את מרבית העריכות בדפי השיחה שבנויים במתכונת בדפי זרימה
  3. ^ כאן ניתן לצפות ברשימת הדפים בהם קיימת תבנית 'דף לטיפול'.
  4. ^ 1,184 דפים, נכון לחודש כסלו תשפ"א.
  5. ^ כאן ניתן לצפות ברשימת הדפים בהם קיימת תבנית 'דף מותאם'.
  6. ^ הסבר על מדד העומק.

גילוי נאות: ערך זה מזכיר את מכון חכמת התורה או את אחד המיזמים שלו. המכלול הוא מיזם של מכון חכמת התורה.