המכלול

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "מכלול" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו מכלול (פירושונים).
המכלול
לא ממוזער
נתונים כלליים
סוג אנציקלופדיה מצונזרת מבוססת-ויקי לציבור החרדי
תאריך ההקמה 11 בינואר 2015
בעלות מכון חכמת התורה
הרשמה חובה להירשם על מנת לערוך

המכלול היא אנציקלופדיה שיתופית חרדית מקוונת המופעלת באמצעות מערכת מדיה ויקי, ומתבססת ברובה על תוכני ויקיפדיה העברית. נכון לחודש חשוון תשפ"א דירוג האתר על פי אלכסה הוא 196 בישראל[1]. האתר, שהושק ב-11 בינואר 2015, מנוהל ומתופעל בידי מכון חכמת התורה, שנוסד לצורך ההקמה והפיתוח של האתר.

רקע

בשנת 2014 ייסד הרב יוסף קמינר את מכון חכמת התורה, אשר במסגרתו יופק האתר. המכלול הוקם בשנת תשע"ה במגמה להוות כתובת חילופית עבור ציבור שומרי התורה, ובמיוחד לציבור החרדי, אשר נמנע משימוש בויקיפדיה בשל בעיות רבות הנמצאות בה, לטענתו. מטרת המייסדים היא להציג לציבור תכנים אנציקלופדיים מתוך זווית ראיה חרדית, הן באמצעות העתקת תוכן חופשי מויקיפדיה והתאמתו לשיח החרדי כפי שהוא נתפס בעיני מכון חכמת התורה, והן באמצעות יצירה עצמאית של ערכים חדשים, בעיקר בתכני יהדות והתכנים הנושקים. יוצרי האתר מציינים באתר ש"המכלול הוא מיזם ליצירת האנציקלופדיה היהודית הגדולה ביותר בהיסטוריה, הכוללת את כלל הערכים התורניים, בהלכה ובאגדה, את כלל ערכי היהדות ותולדות עם ישראל, וכן את כלל הידע האנושי הקיים בכל תחומי החולין - בלשון נקייה ובהתאם להשקפה יהודית"[2].

מבנה האתר

כמו ויקיפדיה, שהיא מיזם האב ממנו שואב המכלול את השראתו, את תשתיתו הטכנית והעיצובית ואת תכניו הראשוניים, גם המכלול מסתמך על רעיון חכמת ההמונים ומאפשר לכל גולש להשתתף בעריכה. בשונה מויקיפדיה, התוכן במכלול אינו חופשי, הזכויות על התכנים הנתרמים על ידי העורכים שמורות למכון, למעט ככל הנוגע לתוכן שמקורו בויקיפדיה המוגש תחת רישיון ייחוס-שיתוף זהה C-C 3.0, בכפוף לרישיון הויקיפדי המקורי. בשונה מויקיפדיה, שם המדיניות של קרן ויקימדיה המפעילה את המיזם היא נתינת עצמאות מלאה לגולשים בניהול האתר ובקבלת החלטות בנושאי תוכן, חופש העריכה במכלול מוגבל לתכנים "רגילים" שאינם נוגעים להשקפת עולם דתית, ההחלטה על מדיניות הכתיבה בנוגע לתכנים כאלו נתונה להחלטות צוות היגוי מיוחד מטעם המכון ובכפוף להכוונת ועדה רוחנית.

נכון ליום שישי י"ב בחשוון ה'תשפ"א יש במכלול 235,817 ערכים שעברו בקרה או עריכה או חסימה (על ידי חלק מ-4,821 משתמשים רשומים) ונמצאו מתאימים לקורא החרדי. 1,000 מתוכם הם ערכים שנוצרו במכלול ונכתבו מלכתחילה על ידי עורכי המכלול, והוא אתר הויקי השני בגודלו בישראל[3]. בנוסף יש בו 292153 דפים שאינם ערכים, ונעשו בו כ-1,361,016 עריכות מיום הקמתו. כמו כן הועלו לאתר כ-1,781 קבצים שונים.

נכון לשנת תש"פ, מספר ערכים גדול[4] מכיל תבנית "דף לטיפול", המסתיר קטעים בעייתיים אשר טרם תוקנו[5]. ערכים אשר בעייתיים במהותם[6], מכילים את התבנית "דף מותאם" החוסם את אפשרות הצפייה בדף עד ל"תיקון כבד" שיבוצע בו על ידי "עורכי אספקלריה"[7].

עם זאת, מדד העומק המשמש מדד גס לאיכות הערכים[8] (חלוקה של מספר העריכות באתר במספר הערכים), מראה שאיכות הערכים באתר יחסית נמוכה ועומד על 1.71 בלבד. לצורך השוואה, מדד העומק של ויקיפדיה האנגלית עומד על 912, ושל ויקיפדיה העברית (נכון לינואר 2016) עומד על 249.9. אולם באתר 'המכלול' מדד זה אינו נכון, בעיקר משום שרוב הערכים לא עוברים שום שינוי, והם מופיעים במכלול בדיוק כפי שהם מופיעים בויקיפדיה העברית, כך שבעצם ערכי 'המכלול' שיובאו מויקיפדיה העברית כשמדד העומק שלהם הוא כ-250, ועברו עריכות נוספות במכלול, הציון במדד לא יהיה גבוה יותר מהערך המיובא המקורי, אלא יהיה נמוך מאוד כיון שאינו מחשב גם את העריכות שנעשו בערכים אלו באתר ויקיפדיה העברית.

שיתוף פעולה עם מסנן "נטפרי"

החל מחודש תמוז תשע"ח משתמשי הסנן "נטפרי" המבקשים לצפות באתר ויקיפדיה העברית, מנותבים לערך מקביל באתר המכלול אם הערך קיים שם. העברת הגולשים לאתר המכלול סייעה להגדיל באופן משמעותי את כמות קוראי האתר, וכתוצאה מכך הגדילה גם באופן משמעותי את דירוג האתר על פי אלכסה.

תוכניות לעתיד

בכוונת המייסדים להרחיב עוד את קהל היעד, ואף לפנות לקהלים חרדים שאינם צרכני האינטרנט באמצעות תוכנת kiwix המאפשרת צפיה בתכני ויקי ללא חיבור לרשת.

ראו גם

קישורים חיצוניים

סמליל לציון 200 אלף ערכים
סמליל לציון 250 אלף ערכים

הערות שוליים

  1. "Hamichlol.org.il Traffic, Demographics and Competitors". Alexa. בדיקה אחרונה ב-ט' בחשוון תש"פ.  Check date values in: |accessdate= (עזרה)
  2. המכלול:אודות
  3. לאחריו נמצא אתר ויקישיבה הוותיק ממנו בכמה שנים עם כ-22 אלף ערכים
  4. כ-59,730 דפים, נכון לחודש תשרי תש"פ
  5. כאן ניתן לצפות ברשימת הדפים בהם קיימת תבנית 'דף לטיפול'.
  6. כ-676 דפים, נכון לחודש תשרי תש"פ.
  7. כאן ניתן לצפות ברשימת הדפים בהם קיימת תבנית 'דף מותאם'.
  8. הסבר על מדד העומק.

גילוי נאות: ערך זה מזכיר את מכון חכמת התורה או את אחד המיזמים שלו. המכלול הוא מיזם של מכון חכמת התורה.