הנדסת מכונות

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בתמונה מוצגת דוגמה לאנליזת חוזק של צנרת לחץ חמה. האנליזה נעשית באמצעות תכנה המחשבת בשיטת האלמנטים הסופיים תוך שימוש באלמנט קוי.
תמונה של טורבינות רוח בארצות הברית

הנדסת מכונות היא ענף בהנדסה העוסק בתהליכי מחקר, תכנון, פיתוח, ייצור ותחזוקה של מערכות מכניות ומערכות אנרגיה, ובהן מנועים, כלי רכב, מכונות, מערכות להפקת אנרגיה ולניצולה, מערכות מיזוג אוויר, מערכות בקרה ואוטומציה, רובוטים ומערכות אלקטרו-מכניות. באופן מסורתי כלולים בהנדסת מכונות גם מכלים (Vessels) וגם צנרת כוח (Power Piping).

מקצועות נוספים

מקצועות הנדסה נוספים נחשבים כנגזרות של הנדסת מכונות אף על פי שחלקם נלמדים בפקולטות הנדסיות עצמאיות: הנדסת חומרים, הנדסת קירור ומיזוג אוויר, הנדסת אוניות, תחומים מסוימים בהנדסה חקלאית, תת-התחום של ביומכניקה בהנדסה רפואית, מכטרוניקה, הנדסת אווירונאוטיקה ועוד.

עם התפתחות המדע, הנדסת המכונות חודרת גם לתחומים נוספים כמו מכניקה של מיקרו מערכות ותהליכי ייצור מתקדמים של רכיבים אלקטרוניים.

תחומים

הנדסת המכונות היא מקצוע רחב אשר כולל בתוכו מגוון תחומים. בין השאר:

שימוש במחשב

בהנדסת המכונות של שנות האלפיים התיכּוּן והאנליזות נעזרים בכלים ממוחשבים כמו אנליזות באלמנטים סופיים (FEA), חישובי זרימה ושרטוט ממוחשבים כחלק מהתכנון בעזרת מחשב (CAD), בניית מודלים גאומטריים וויזואליים בעזרת מחשב בצד מודלים ממוחשבים לסימולציה של פעולות ותנועות. לדוגמה - סימולציה ממוחשבת של התנגשות שני כלי רכב. נעשה שימוש ביצור בעזרת המחשב (CAM) ושימוש במחשב לקבלת הנחיות יצור של חלקים שנעשו עבורם מודלים גאומטריים ממוחשבים. היצור נעשה על ידי שימוש במכונות עם בקרת מחשב (CNC) ולפעמים ישירות מן המודל ללא מעבר ביניים של שרטוטים.

ראו גם

לקריאה נוספת

  • הערך הנדסת מכונות, Mechanical Engineering, באנציקלופדיה להנדסה של מק-גרו היל, באנגלית

McGraw-Hill Encyclopedia of Engineering, Sybil P. Parker Editor in Chief. McGraw-Hill Book Company 1983, מסת"ב 0-07-045486-8

  • עקרונות הנדסת מכונות, Mechanical Engineering Principles by John Bird, Ross Carl T. F

Publisher: Butterworth-Heinemann, מסת"ב 0750652284

קישורים חיצוניים