הנסיך פיליפ, דוכס אדינבורו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף הנסיך פיליפ)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הנסיך פיליפ, דוכס אדינבורו
Prince Philip, Duke of Edinburgh
Duke of Edinburgh 33 Allan Warren.jpg
הנסיך פיליפ, 1992
לידה ממלכת יווןממלכת יוון קורפו, ממלכת יוון
פטירה הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת טירת וינדזור, בריטניה
שם מלא הנסיך פיליפ (פיליפוס אנדראס), דוכס אדינבורו
מדינה הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת  הממלכה המאוחדת
בת זוג אליזבת השנייה, מלכת הממלכה המאוחדת (1947 - 2021)
שושלת בית שלזוויג-הולשטיין-זונדרבורג-גליקסבורג
צאצאים צ'ארלס, נסיך ויילס
אן, הנסיכה המלכותית
הנסיך אנדרו, דוכס יורק
הנסיך אדוארד, רוזן וסקס
דוכס אדינבורו
20 בנובמבר 19479 באפריל 2021
(73 שנים)

הנסיך פיליפ, דוכס אדינבורואנגלית: Prince Philip, Duke of Edinburgh, נולד בתור הנסיך פיליפוס אנדראס מיוון ודנמרק, ביוונית: Πρίγκιπας Φίλιππος της Ελλάδος και της Δανίας;‏ 10 ביוני 19219 באפריל 2021) היה בעלה של אליזבת השנייה, מלכת הממלכה המאוחדת, ואביו של יורש כס מלכות בריטניה, צ'ארלס, נסיך ויילס.

בנוסף לתפקידיו המלכותיים, הנסיך פיליפ היה גם פטרונם של ארגונים רבים, האות הבינלאומי לנוער וצעירים, הקרן העולמית לשימור חיות הבר ונשיא אוניברסיטת קיימברידג' ואוניברסיטת אדינבורו. הנסיך התמסר במיוחד לשימור איכות הסביבה מאז ביקורו באנטארקטיקה בשנת 1956.

נעוריו

הנסיך פיליפוס מיוון ודנמרק (Πρίγκιπας Φίλιππος της Ελλάδος και της Δανίας) נולד ב-10 ביוני 1921 באי היווני קורפו לאליס, נסיכת באטנברג, נינתה של ויקטוריה, מלכת הממלכה המאוחדת, ולאנדראס, נסיך יוון ודנמרק, אחיו הצעיר של קונסטנטינוס הראשון, מלך יוון דאז. אליזבת, לימים אשתו, היא נכדתו של ג'ורג' החמישי, מלך הממלכה המאוחדת, שהיה הן נכדה של המלכה ויקטוריה והן דודנו של הנסיך אנדראס (דרך סבם המשותף, כריסטיאן התשיעי, מלך דנמרק), ולכן הם דודנים-מדרגה-שלישית משני הצדדים. לפיליפוס היו ארבע אחיות גדולות: מרגריטה, תאודורה, ססיליה וסופיה.

ב-1922, בעקבות תבוסת יוון במלחמת יוון–טורקיה ונפילת המשטר היווני, סולק המלך קונסטנטינוס, דודו של פיליפוס, מכס המלוכה. בית משפט מהפכני גזר על הנסיך אנדראס, אחיו של המלך, עונש מוות, אך למזלו דודנו, המלך ג'ורג' החמישי, התערב למענו וציווה על אוניית הצי המלכותי הבריטי לפנות מיוון את אנדראס ומשפחתו, בהם פיליפוס התינוק.

פיליפ התינוק ומשפחתו התיישבו בצרפת, שם הידרדרו היחסים בין ההורים. אנדראס הידרדר לאלכוהוליזם ולהימורים, ואילו אליס לקתה בהפרעה נפשית, הגם שחזרה לאיתנה מאוחר יותר. מאז הגלייתם, נותק הקשר בין פיליפ להוריו. אולם בשל בריאותה הרופפת של הנסיכה אליס החלה המשפחה להתפזר באירופה: הנסיך פיליפ עבר לגור עם קרוביו באנגליה, בעוד אחיותיו נישאו לנסיכים גרמנים והתיישבו בגרמניה. אליס, שחוותה התמוטטות עצבים ואובחנה כסכיזופרנית, אושפזה בבית חולים בשווייץ ונשארה שם במשך רוב שנות השלושים.

פיליפ התחנך תחילה בפריז, אחר כך באנגליה, ובגיל 12 נשלח לגרמניה. בעקבות התחזקות המשטר הנאצי בגרמניה נאלץ פיליפ לבסוף לחזור לאנגליה, שם סיים את לימודיו במוסד פרטי עם משמעת נוקשה בהנהלתו של ד"ר קורט האן, איש חינוך בעל שם שנאלץ להימלט מגרמניה בשל יהדותו והקים מחדש את מוסדו בסקוטלנד, ואנדראס התעקש שפיליפ ילמד אצלו.

קריירה צבאית

ערב פרוץ מלחמת העולם השנייה התגייס פיליפ לצי המלכותי הבריטי ב-1 במאי 1939. במהלך המלחמה נשלח למשימות רבות באזורים שונים ברחבי העולם, כולל באלכסנדריה שבמצרים, שם סייע בטיבוע שתי סירות של איטליה הפאשיסטית, במרץ 1941. אחיותיו ובעליהן (שחיו בגרמניה) היו חברים במפלגה הנאצית ואף שירתו במנגנוניה[1].

נישואים

ב-1939, טרם גיוסו לשירות בצי המלכותי, פגש פיליפ את הנסיכה אליזבת, במשחק טניס. שנה לאחר תום המלחמה, ב-1946, השניים התארסו בחשאיות, בכפר מרוחק וקטן. אביה של אליזבת, המלך ג'ורג' השישי, סירב תחילה להרשות לבתו להינשא לפיליפ, אך בקיץ 1947 נחגגו האירוסין של פיליפ ואליזבת.

פיליפ, שהיה נסיך יוון ודנמרק, נדרש להמיר את דתו מנצרות אורתודוקסית (בה הוטבל בלידתו) לאנגליקניות, ולוותר על נאמנותו לממלכות יוון ודנמרק, על מנת להתאזרח בממלכה המאוחדת, כל זאת כדי שנישואיו לבת משפחת המלוכה הבריטית יהיו כשרים. ב-18 במרץ 1947 ויתר על תאריו היווניים והדניים, ואימץ לעצמו את השם מאונטבאטן (Mountbatten) – ערב החתונה העניק חותנו העתידי, המלך ג'ורג', לפיליפ את התארים דוכס אדינבורו, רוזן מריונת', וברון גריניץ'; לצד תארים אלה קיבל פיליפ גם את התואר "הוד מעלתו המלכותי" (His Royal Highness). במקביל, הנסיכה אליזבת נודעה מאותו יום כהוד מעלתה המלכותית, הנסיכה אליזבת, דוכסית אדינבורו.

פיליפ ואליזבת התחתנו ב-20 בנובמבר 1947, בכנסיית וסטמינסטר שבמרכז לונדון, בטקס שהועבר בשידור חי על ידי תחנת הרדיו של ה-BBC.

לאחר נישואיהם, דוכס ודוכסית אדינבורו עברו לגור בבית קלרנס שבלונדון. הדוכס פיליפ ביקש להמשיך בקריירה בצי המלכותי, וחזר לשרות בתום ירח הדבש; הוא הועלה לדרגת קברניט ומפקד בפריגטה משלו, ה-HMS מאגפיי.

ב-6 בפברואר 1952, כשפיליפ ואליזבת נמצאו בסיור בקניה שבאפריקה, נודע על מותו של המלך ג'ורג' השישי, ואליזבת עלתה לכס המלוכה. פיליפ נדרש להשלים עם תום הקריירה שלו בצי, והעובדה שרוב מרצו יוקדש מעתה ואילך לתפקידו כבן-זוגה של מלכת הממלכה המאוחדת.

לפיליפ ואליזבת נולדו ארבעה ילדים:

בן-זוגה של המלכה

כנהוג, הוצע לשנות את שם בית המלוכה, בעקבות הנישואין, מ"בית וינדזור" לשם משפחתו של פיליפ - בית מאונטבאטן. ואולם, בעקבות לחץ מצדו של וינסטון צ'רצ'יל וכן מצד סבתה של אליזבת, המלכה מרי, החליטה המלכה אליזבת השנייה שלא לשנות את שם בית המלוכה. פיליפ, בשיחה פרטית, הגיב במרירות "אינני אלא אמבה ארורה, הגבר היחיד בממלכה שילדיו אינם נושאים את שמו". לאחר זמן, כשצ'רצ'יל ומרי כבר לא היו בין החיים, קבעה אליזבת כי הילדים שנולדו לה ולפיליפ ישאו את השם "מאונטבאטן-וינדזור".

ב-1952 מונה פיליפ ליושב-ראש ועדת ההכתרה של המלכה. בשנת 1957 מונה פיליפ רשמית על ידי המלכה אליזבת השנייה לנסיך הממלכה המאוחדת, בנוסף לתואר הדוכס מאדינבורו.

המלכה והנסיך פיליפ נהגו לבקר בחו"ל ביחד, וקיבלו פניהם של רמי מעלה זרים ביחד. בנוסף, לעיתים רחוקות נשלח הנסיך לייצג את המלכה לבדו, בתחומי הממלכה וגם מחוצה לה. בחגיגות יובל הזהב של המלכה ב-2002, שיבח יושב ראש בית הנבחרים הבריטי את הדוכס מאדינבורו על תמיכתו ארוכת השנים במלכה.

הנסיך היה נשיא, פטרון או חבר בלמעלה מ-780 ארגונים שונים[2], בעיקר עמותות בנושאי סביבה, מוסדות וארגונים בתעשייה, בספורט ובענייני חינוך. ב-1956 ייסד את פרס הדוכס מאדינבורו, במטרה להקנות לצעירים (תרגום חופשי) "תחושת אחריות לעצמם ולקהילותיהם". כיום מוענק הפרס ביותר ממאה מדינות. בעקבות מסעו ברחבי העולם ב-1956 ו-1957, החל פיליפ להתעניין בשימור איכות הסביבה המידרדרת, ובהמשך כיהן בתפקיד נשיא הקרן העולמית לשימור חיות הבר.

ב-4 במאי 2017 הודיע הדוכס שיפרוש בסתיו מכל פעילותו הציבורית[2], ב-12 באוקטובר 2018 הופיע בפומבי בפעם האחרונה, בחתונת נכדתו, הנסיכה יוג'יני. בינואר 2019 היה מעורב בתאונת דרכים כאשר נהג ברכבו סמוך לבית סאנדרינגהאם, אך לא נפגע[3]. בעקבות אותה התאונה ויתר על רישיון הנהיגה שלו[4].

מותו והלוויתו

ב-16 בפברואר 2021 אושפז פיליפ בבית החולים על שם אדוארד השביעי בלונדון. בתחילת מרץ הועבר לטיפול נמרץ בבית החולים סנט ברתולומי, המתמחה במחלות לב. ב-9 במרץ יצאה הודעה רשמית כי מצבו הבריאותי משתפר והוא הוחזר לבית החולים אדוארד השביעי לשיקום של מספר שבועות.

ב-16 במרץ 2021 דווח כי הדוכס פיליפ השתחרר מבית החולים.

ב-9 באפריל 2021 הודיע ארמון בקינגהאם על פטירתו בשלווה של הנסיך פיליפ בטירת ווינדזור, בגיל 99[5], חודשיים לפני יום הולדתו ה-100. הנסיך נפטר ככל הנראה בעקבות בעיות הלב מהן סבל, אף כי סיבת המוות לא פורסמה[6].

הלוויתו של הנסיך התקיימה ב-17 באפריל 2021. הטקס התקיים במספר מצומצם של נוכחים בצל מגפת הקורונה בבריטניה. הנסיך נטמן בהליך קבורה זמנית בכנסיית סנט ג'ורג' עד ליום שבו המלכה אליזבת השנייה תלך לעולמה[7].

אילן יוחסין

כריסטיאן התשיעי, מלך דנמרק
 
לואיזה, נסיכת הסן-קאסל
 
קונסטנטין ניקולאייביץ', הנסיך הגדול של רוסיה
 
אלכסנדרה, נסיכת סקסוניה-אלטנבורג
 
אלכסנדר, נסיך הסן
 
יוליה, נסיכת באטנברג
 
לודוויג הרביעי, הדוכס הגדול של הסן
 
אליס, נסיכת הממלכה המאוחדת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
גאורגיוס הראשון, מלך היוונים
 
 
 
 
 
אולגה קונסטנטינובנה, הנסיכה הגדולה של רוסיה
 
 
 
 
 
לודוויג פון באטנברג
 
 
 
 
 
ויקטוריה, נסיכת הסן
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אנדראס, נסיך יוון ודנמרק
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אליס, נסיכת באטנברג
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פיליפ, דוכס אדינבורו


קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ פיליפ בהלווית אחותו ססיל, יחד עם אחותו סופי ששירתה תחת גרינג http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/prince-philip/8557063/The-Duke-of-Edinburgh-at-90-a-tragic-childhood.html
  2. ^ 2.0 2.1 הודעה מלכותית בקשר לדוכס מאדינבורו, אתר משפחת המלוכה, 4 במאי 2017 (באנגלית)
  3. ^ הנסיך פיליפ, בעלה של המלכה אליזבת, ניצל מתאונת דרכים בבריטניה, באתר הארץ, 18 בינואר 2019
  4. ^ עדי דניאל, בגיל 97 – הנסיך פיליפ ויתר על רישיון הנהיגה, באתר ערוץ 20, 10 בפברואר 2019
  5. ^ Prince Philip dies aged 99, www.abc.net.au, ‏2021-04-09 (בAustralian English)
  6. ^ Bevan Shields, ‘Deep sorrow’: Prince Philip dies in Windsor Castle aged 99, The Sydney Morning Herald, ‏2021-04-09 (באנגלית)
  7. ^ N12 - בריטניה נפרדת מהנסיך פיליפ: כיצד תתנהל הלוויה המלכותית?, N12, ‏2021-04-17


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0