סכיזופרניה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סכיזופרניה
Schizophrenia
תחום בריאות הנפש
סיווגים
DSM-5 295.90
ICD-10 F20.9

סכיזופרניהגרמנית: Schizophrenie, מונח שהומצא בהשראת היוונית: σχιζοφρενία; בעברית גם: שַׁסַּעַת[1] באנגלית Schizophrenia)[2] היא הפרעה נפשית כרונית מורכבת והטרוגנית בביטוייה, השייכת לקבוצת ההפרעות הנפשיות הפסיכוטיות. הפרעה זו מתאפיינת בהזיות, מחשבות שווא, הפרעות בארגון הדיבור והחשיבה, צמצום רגשי, פגיעה בהנאה ובכוח הרצון והיזמה (initiative), בעיות קוגניטיביותזיכרון, קשב, פונקציות ניהוליות וכו'), התנהגויות מוזרות המוסברות על ידי החוויות הפנימיות החריגות (ההזיות, מחשבות השווא) ועל ידי שיבושי מערכות בקרה (קוגניטיביות), קשיים תפקודיים רבים בתחום התעסוקתי והחברתי[3]. למרות הסברה השגויה הרווחת בציבור, הנשענת במידת-מה על תרגום מילולי של שמהּ לעברית, סכיזופרניה אינה הפרעת זהות דיסוציאטיבית ("פיצול אישיות"). כוונת המילה "שסעת" או "נפש שסועה" במונח העברי ל"סכיזופרניה", הייתה לפיצול או אי תיאום בין תפקודים נפשיים שונים - רגש, חשיבה, התנהגות. אך שם זה, המקובל בסיווג הפסיכיאטרי, אינו תיאור מדויק לכל הצורות והביטויים המגוונים של הפרעה זו.

היסטוריה[1]

אויגן בלוילר, פסיכיאטר שווייצרי שטבע את המונח "סכיזופרניה"
ספרו של בלוילר "דמנציה פרקוקס או קבוצת הסכיזופרניות", במהדורה משנת 1911

מימי קדם ועד למאה ה-19–20 לא הייתה קיימת הבחנה ברורה בין מקרים של מצבים פסיכוטיים שונים - מאניה פסיכוטית, דיכאון פסיכוטי, הביטויים הפסיכוטיים של סכיזופרניה, מצבים פראנואידיים, פסיכוזה על רקע שטיון/קהיון (דמנציה) או של הרעלות ופגיעות מוחיות "אורגניות" גסות אחרות ("השיתוק המוחי המתקדם" שבעגבת, אפילפסיה טמפורלית) וכו'. המצבים הפסיכוטיים נכנסו בדרך כלל לקטגוריה של "שגעון". תיאורים של מצבים פסיכוטיים שיכלו להיות גם על רקע סכיזופרני הופיעו בכתבים מצריים עתיקים (למשל פפירוס אברס) ובספרים של רופאים יוונים מימי קדם (למשל ארטאוס מקפדוקיה). בימי הביניים תוארו על ידי רופאים מוסלמים כמו אבן סינא.

במאה ה-17 הרופא האנגלי תומאס ויליס (1621-1675) תיאר ב 1672 בספרו "De Anima Brutorum" (הנשמה האנימלית) תמונה קלינית שהלמה בערך את זו של אדם עם סכיזופרניה. היה מדובר בצעיר שהיה בריא ותיפקד בצורה טובה מאד עד שללא כל לחץ חיצוני נראה לעין התחיל להידרדר מבחינת התפקוד האינטלקטואלי והכוחות הנפשיים.[4] משנת 1797 נשאר לנו תיאור המקרה של ג'יימס טילי מתיוס, סוכן מכירות שאושפז בכפייה ושתסמיני מחלתו דמו לאלו של סכיזופרניה פרנואידית. דוחותיו של פיליפ פינל שפורסמו בשנת 1809 היוו תרומה נוספת להכרת ההפרעה. בשנת 1853 היה זה בנדיקט אוגוסטן מורל מצרפת שתיאר את תסמונת הפסיכוטית המתמשכת הפוגעת במתבגרים ובבוגרים צעירים ושנקראה על ידו "קהיון מוקדם" (démence précoce).

מאוחר יותר קארל קאהלבאום התייחס בשם "הבפרניה" להפרעה דומה לזו שתיאר מורל ואוואלד הקר כתב על מקרה של קטטוניה. ב-1891 תיאר ארנולד פיק מקרה בעל תסמינים פסיכוטיים הדומים ל"הבפרניה" ולהפרעה שתוארה על ידי מורל, ואף הוא קרא להפרעה זו "שיטיון מוקדם" (בלטינית: Dementia praecox, דמנציה פרקוקס, "קהיון מוקדם"). מושג זה, המתורגם בעבר לעברית גם כ"שטיון היבחרות" - התפרסם לאחר שהפסיכיאטר הגרמני אמיל קרפלין השתמש בו כשתיאר בצורה יסודית את ההפרעה (ב-1893 וב-1896) וקבע שהיא שונה מה"מניה-דפרסיה", מידרדרת במהירות ובדרך כלל לא ניתן להחלים ממנה. מאוחר יותר (1913,‏ 1920) הביע הסתייגויות מסוימות לגבי הפרוגנוזה הראשונית שלו בנוגע לאפשרויות ההחלמה מההפרעה.

המונח "דמנציה פרקוקס" נזנח בהמשך לטובת המונח "סכיזופרניה" שנטבע בידי הפסיכיאטר השווייצרי אויגן בלוילר, בשנת 1911. הוא זיהה כי מצב זה אינו בגדר שיטיון וייחד לו שם נבדל – תחדיש, שאותו הלחים מן השורשים היווניים σχίζειν ("סכיזיין"; לשסע) ו-φρήν ("פרֶן"; נפש). באמצעות השם, שמשמעותו היא "נפש שסועה", ביקש לבטא את השסע, אי ההתאמה בין החשיבה, הרגש וההתנהגות והתרופפות האסוציאציות המחשבתיות, שהבחין אצל מי שפתחו את הפרעה. בלוילר דיבר למעשה על "קבוצת הסכיזופרניות", כלומר קבוצה של הפרעות פסיכוטיות בעלות מהלך רצוף או בשלבים, המתאפיין ב"שסע" בין תפקודים נפשיים שונים. הוא תיאר 4 תכונות סימפטומטיות "ראשוניות" - הידועות כ-4 "א": הפרעות באסוציאציות של המחשבות, הפרעה ברגש (אפקט), "אמביוולנציה" (קיום בו זמנית של רגשות מנוגדים כלפי מישהו או משהו) ונטייה "אוטיסטית" (היכנסות בתוך עצמו וניתוק מהמציאות). פרט להפרעות יסודיות אלה, קיימות לפי תיאורו של בלוילר, גם "תופעות משניות" (לא ספציפיות לסכיזופרניה) שהן פסיכוטיות מובהקות כמו הזיות ומחשבות שווא.

תרומה חשובה נוספת לחקר הקליני של ההפרעה תרם הפסיכיאטר הגרמני קורט שניידר שהתרשם שבמצבים הפסיכוטיים המופיעים אצל חולי סכיזופרניה קיימות תופעות שהוא החשיבן כאופייניות. הוא קרא להן "תסמינים מדרגה ראשונה" (1959) הם ידועים כעת כ"תסמינים שניינדריאניים", לפי שמו. דוגמאות של תסמינים כאלה היא ההרגשה שהמחשבות הוכנסו למוח או נגנבו ממנו, הרגשות של שקיפות, שבה כל המחשבות והרגשות חשופים בפני אחרים, גורמים חיצוניים יכולים לשלוט עליהן, אפשר לשמוע הזיות בצורת קולות המעירים הערות על מחשבות או התנהגויות של האדם וכו'.

מאוחר יותר קרפנטר ואחרים הוכיחו שאף אחת מהתופעות האלה אינן פתוגנומוניות לסכיזופרניה. הן יכולות להופיע גם במאניה, אם כי בשכיחות פחותה יותר.[5]

ב-1918 הופיעה ההפרעה במדריך הדיאגנוסטי הראשון להפרעות נפשיות, "The Statistical Manual for the Use of Institutions for the Insane", ולאחר מכן המשיכה להופיע במדריכים דיאגנוסטיים, תחת השמות "שטיון מוקדם" או "סכיזופרניה". במהדורה הראשונה של המדריך הדיאגנוסטי האמריקאי המקובל כיום, DSM-I, שהופיע ב-1952, הוכנסה תחת הכותרת "תגובות סכיזופרניות" (ברוח השקפתו של אדולף מאייר), ובמהדורה השנייה כקבוצת הפרעות ה"סכיזופרניה".

הגישה ה"נאו-קרפליניאנית" בפסיכיאטריה (שנקראה כך בעיקר בניגוד ל[1]אסכולה ה"פרוידיאנית" הפסיכואנליטית ששלטה בכיפה שנים ארוכות בפסיכיאטריה האמריקאית) - החזירה את המחקר של ההפרעה אל המודל ה"רפואי" הפרעות שאיפיין את עבודותיו של קרפלין (ולמעשה לא היה בכלל זר לפרויד עצמו), במקרה ההפרעות הפסיכוטיות - מחקרן מבוסס קודם כל על תיאור הסימפטומים (תסמינים) והסימנים ועל ההסתכלות והמעקב אחרי מהלך ההפרעה, זאת כשאין כלים מעבדתיים אחרים (אנטומופתולוגיים) ונתונים אטיולוגיים. על הגישה הזאת מתבסס פחות או יותר הסיווג הנוסולוגי של DSM III ו-DSM IV.‏DSM V[6]

תסמינים חיוביים ושליליים

ב-1980 הציע טימותי. ג. קראו (Crow) מיון של ההפרעה לסוגים I ו-II על בסיס הימצאותם או העדרם של סימנים חיוביים ושליליים. סיווג זה לא נכנס ל-DSM אך ניתן לפגוש בו במאמרים מקצועיים על סכיזופרניה גם כיום[7]. כמו כן חילק קראו את תסמיני הסכיזופרניה לתסמינים חיוביים ושליליים, מינוח שנמצא בשימוש מאז ועד היום[1].

תסמינים חיוביים ("חיובי" - במובן של "פרודוקציה" של חוויות): כוללים דלוזיות (אמונות שווא) והלוצינציות (הזיות). דלוזיה יכולה למשל להיות אמונותיו של אדם שהוא המשיח (המכונות דלוזיות מגלומניות או מחשבות שווא של גדלות), או, לדוגמה, שהשב"כ רודף אחריו (דלוזיה מסוג פרנואידי, דלוזיה או מחשבות שווא של רדיפה) או דלוזיית שליטה (למשל: "השב"כ השתיל לי מכשיר באוזן שאומר לי כל הזמן מה לעשות"). הזיות יכולות להיות הזיות ראייה - האדם רואה דברים שאינם קיימים במציאות. או, - הסוג הנפוץ ביותר - הזיות שמיעה, כשהאדם שומע קולות שמדברים אליו ואיש בסביבה אינו יכול לשמוע אותם. בחלק מהמקרים אלו קולות מעליבים ומשפילים. בחלק אחר של המקרים אלו קולות פוקדים, כלומר קולות שאומרים לאדם לעשות משהו. קיימות גם הזיות ריח ומגע, אך הן נדירות בסכיזופרניה והן קשורות לרוב למצב רפואי (נוירולוגי) או לשימוש בחומרים פסיכואקטיביים[1].

תסמינים שליליים ("שלילי" במובן של ליקוי, חוסר וצמצום חוויות): כוללים אפקט קהה (השטחה או הקהיה רגשית), אלוגיה (דיבור או שפה "מדוללים" בצורה או בתוכן, חסימה בדיבור), הזנחה אישית (היגיינה ירודה, לבוש מרושל), אבוליציה או אבּוּליה (חוסר מוטיבציה), חוסר הנאה כללי (אנהדוניה) ונסיגה חברתית. קראו הבחין בשני סוגים של סכיזופרניה:

הפרעה מסוג I: ("חיובית": עם התחלה פתאומית, בעיקר תסמינים חיוביים, מבנים מוחיים תקינים בסריקות הדמיה ותגובה טובה יחסית לטיפול התרופתי האנטי פסיכוטי.
הפרעה מסוג II: בעיקר עם תסמינים שליליים, שינויים מוחיים חריגים בסריקות מוחיות ותגובה ירודה לטיפול התרופתי האנטי פסיכוטי.
סוג נוסף שהוצע הוא הבלתי מאורגן - סוג III - בלתי מאורגן (disorganized) (לידל): עם דיבור בלתי מאורגן - רפיון אסוציאטיבי, חשיבה עקיפנית וטנגנציאלית (הפרעת חשיבה), דיגרסיות, - התנהגות בלתי מאורגנת, ליקויים קוגניטיביים והפרעת קשב.

ננסי אנדריאסן וס. אולסן מדדו (1982) בעזרת סולם הערכה חמשה ממדים של התסמונת השלילית:

1. נסיגה או צמצום אפקטיביים - מבע קפוא משהו, צמצום התנועות הספונטניות ושל מחוות הגוף, צמצום קשר העין, ירידה בתגובות הרגשיות, אפקט לא מותאם, קול חד גוני, תלונות על ריקנות רגשית או על תחושת אבדן חוויות רגשיות
2. אלוגיה: צמצום התקשורת המילולית, דלות תוכן הדיבור, חסימות, איחור בתשובות, קושי סובייקטיבי לחשוב ולארגן את המחשבות
3. אבוליציה-אפאתיה: הזנחת ההופעה והיגיינה האישית, חוסר חשק בעבודה ובלימוד, חוסר מרץ (אַנֶרגיה), תלונות סובייקטיביות על חוסר רצון ואפתיה
4. אנהדוניה ונסיגה חברתית: ירידה בעניין כולל בפעילויות הפנאי, חוסר יכולת לחוות יחסים קרובים ואינטימיים, צמצום היחסים עם ידידים וקולגות, מודעות לחוסר ההנאה ולנסיגה חברתית
5. הפרעה בקשב: חוסר ריכוז בפעילויות חברתיות, חוסר ריכוז במבחנים, תלונות סובייקטיביות על חוסר ריכוז.

טיפולים היסטוריים במקרי פסיכוזה

בדומה לרפואה הכללית השיטות הטיפולית בתחום הפסיכוזה או ה"שגעון" בימי הקדם, בימי הביניים ולמשך מאות שנים עד לתקופה המודרנית התבססו על אמונות דתיות או מגיות ועל ידע עממי ומקצועי שהצטבר בידי המרפאים בקשר לסגולות הרפואיות של חומרים הנמצאים בטבע, כולל בצמחים או בגופם של בעלי חיים. בנוסף הן הסתמכו על ניסיונות בעלי גישה שיקומית - שכללו שיחות, ריפוי בעיסוק, ריפוי באמנויות, על ידי פעילות גופנית וכו'. כמו במחלות גופניות נוסו תכופות מתן משלשלים, הנחת עלוקות או הקזות דם.

ביוון העתיקה נועדו חלק מהטיפולים להשפיע על "ליחות" הגוף באמצעות צמחים או חומרים שהופקו מצמחים כמו דודא, בלדונה ואופיום. הומלצו סוגים של הידרותרפיה והתעמלות. גלנוס הזכיר את ה"ליתוטומיה" - שליפת "אבן השגעון" מן המוח, ניתוח במוח המצחי המופיע מאוחר יותר בציור של הירונימוס בוש ובישר את הלובוטומיה מן המאה ה-20.[8] מכיוון שאי שקט הפסיכוטי יוחס ל"התחממות קרום המוח" , בהתאם לעקרון הטיפול ב"ניגודים", גלנוס המליץ במקרה זה טיפול על ידי מקלחות קרות.[9] בימי הביניים היו גישות שהתמקדו בתפילות, בכפרת "חטאים", בקמעות, ב"כישופים", בגירוש שדים וב"דיבוקים", בציד מכשפות ובהעלאתן על הגרדום.[10]

בארצות אסלאמיות קמו עוד במאות 8-13 בתי חולים ראשונים שנועדו לחולי נפש או "משוגעים". לפעמים נסגרו החולים בכלובים, וטופלו בצליפות שוט (כמו הטיפול שקיבל אבו חסן בסיפור "הנרדם שהתעורר" באלף לילה ולילה)[11], אך היו קיימים גם גם ניסיונות טיפוליים הומניים בעזרת מוזיקה, ריקוד, הצגות, השמעת סיפורים.[12]

לצורך מניעת אלימות בעלי סיכון לאחרים או סיכון עצמי או לצורך הרגעת אי שקט קיצוני יושמו אשפוזים בכפייה, שיטות הגבלה: בידוד בכלובים או צינוקים, קשירה בשרשראות, מאוחר יותר הגבלה בכותונת כפייה, קשירה למיטה.

במאה ה-16 קמו באירופה בתי מחסה או בתי חולים שבהם נוסו גם טיפולים על ידי עבודה (למשל עבודה חקלאית וכו').

במאה ה-17 התמסדו באירופה בתי חולים סגורים שבהם היו נהוגים קשירה בשרשראות, שימוש בתרופות מן הטבע ברוח התקופה כמו אנטימון, אופיום, חלב של אישה, שתן, דם חם; באותו זמן היו מרפאים שעודדו פעילות גופנית לרבות הליכה, שיטות שכנוע במלים, צפייה והשתתפות בהצגות.[13]

במאה ה-18 התחילה כותנת הכפייה להחליף במוסדות לחולי נפש את השרשראות [14]. פיליפ פינל עודד טיפול על ידי עבודה[15], שתיקה, שכנוע. מקלחות שימשו לפעמים כאמצעי ענישה.

במאה ה-19 הונהגו תרופות לשינה כמו הכלורל הידראט, מלחי ברום וברביטורטים. השיטות הטיפוליות על ידי שינה והרדמה נקראו "נרקותרפיה" ונעזרו החל משנת 1903 בברביטורטים. ב-1921 ניסה קלזי לטפל סכיזופרניה באמצעות הרדמה כללית.[16].

טיפולים ראשונים ב"הלם" כללו בימי הביניים זריקתם הפתאומית של החולים למים קרים, או נדיר יותר "עוגב החתולים" (וקרלין 1549) שאיפשר חשיפה לצרחות של חתולים שזנבותיהם היו נמשכות בעת הלחיצה על מקלדת. יוהאן כריסטיאן רייל ראה בכלי נגינה זה אמצעי לריפוי קטטוניה. בשנת 1917 המציא יוליוס וגנר פון יאורג את הטיפול על ידי הדבקת מלריה לחולי פסיכוזה - "מלריותרפיה", בעיקר לחולי "השיתוק הכללי" שבעגבת. המצאתו הביאה לו פרס נובל לרפואה בשנת 1927. הטיפול כשל בשאר המקרים של מצב פסיכוטי והיה כרוך בסיכונים של מלריה לחולים וגם למטפלים.[17] על בסיס ההשערה כי תרדמת גורמת לתחיית תאי מוח דיספונקציונליים ואולי להרס קישורים פתולוגיים בין הנוירונים, ועל בסיס תצפיות שהראו הטבה של דליריום טרמנס ואי שקט קטטוני אחרי טיפול באינסולין (הנס סטק בשווייץ) המציא מנפרד זאקל בשנים 1936-1933 את הטיפול בהלם אינסולין (אינסולינותרפיה) בסכיזופרניה - "טיפול זאקל" שיושם ב-50-30 ססיות בקצב של 3 בשבוע. הטיפול לא הועיל בסופו של דבר וננטש. יש סבורים שההטבות שנראו נגרמו במידה רבה על ידי גיוס המטפלים בטיפול בחולה. השיטה הייתה כרוכה בסכנת מוות במהלך התרדמת.[18]

על סמך השערה כי פרכוסים אפילפטיים מטיבים עם פסיכוזה בשנת 1934 הנהיג לסלו יוז'ף פון מדונה טיפול אפילפטוגני באמצעות קמפור, בזריקות תוך ורידיות. בהמשך החליף אותו בטיפול על ידי קרדיאזול או מטרזול. לפעמים ניתנו צירוף של טיפול בקרדיאזול וטיפול באינסולין. החל מ-1938 טיפולים אלו פינו מקום לנזע החשמלי - או "האלקטרושוק" שהומצא על ידי אוגו צ'רלטי, בעזרת מכשיר שהומצא על ידי לו'צ'ו ביני.


במאה ה-20 היה אחד הטיפולים שניתנו במסגרת אשפוז פסיכיאטרי למטופלים במצב פסיכוטי טיפול ניתוחי בשם לובוטומיה[8]Walter Freeman, Frontal Lobotomy in Early Schizophrenia Long Follow-up in 415 Cases, The British Journal of Psychiatry 119, 1971-12-01, עמ' 621–624 doi: 10.1192/bjp.119.553.621}}. השיטה שפותחה בשנת 1935 על ידי הנוירוכירורגים אגאש מוניש (שזכה על כך בפרס נובל) ואלמיידה לימה מאוניברסיטת ליסבון שוכללה אחרי מלחמת העולם השנייה על ידי מריו אדאמו פיאמברטי באיטליה ווולטר פרימן בארצות הברית, בניתוח הפרונטלי הטרנסאורביטרי.[8] כיום טיפול כזה לא מבוצע עוד, אך עדיין חיים אנשים שעברו טיפול זה וחיים עד היום את תוצאותיו[19]. בשנים 1954-1945 מעריכים שכ-100,000 חולים עברו לובוטומיה, כמחציתם בארצות הברית.[20]

פטריק למואן מציין אפילו ניסיון בארצות הברית ובצרפת לטפל בסכיזופרניה באמצעות דיאליזה. גם במקרה זה נוצר בהתחלת הטיפול אפקט פלצבו משמעותי הודות לתשומת הלב המרובה אליה חשוף המטופל בעת הניסוי.[21]

אבחנה

אבחנה של סכיזופרניה ניתנת על ידי פסיכיאטר, בהסתמך על מספר פגישות[1]. הדרישות לאבחנה של סכיזופרניה לפי מדריך האבחון האמריקאי DSM 5 הן:[2]

 • א. שניים או יותר מהתסמינים שלהלן צריכים להופיע למשך זמן ניכר לאורך תקופה של לפחות חודש אחד, (או פחות אם ההפרעה מטופלת תרופתית). לפחות אחד מהתסמינים חייב להיות 1,2 או 3.
  1. מחשבות שווא.
  2. הזיות
  3. דיבור בלתי מאורגן (למשל תופעות תכופות של אינקוהרנטיות או גלישות בחשיבה)
  4. התנהגות בלתי מאורגנת באופן גס או קטטונית.
  5. תסמינים שליליים (, אבוליה, אָפקט שטוח).
 • ב. ירידה בתפקוד התעסוקתי, החברתי (בקשרים בינאישיים), הזנחה בהיגיינה האישית, במידה בולטת בהשוואה למצב שלפני התחלת הסימפטומים, למשך מרבית הזמן שחלף מאז הופעת התסמינים.
 • ג. התסמינים קיימים במשך חצי שנה לכל הפחות, בה לפחות חודש אחד של תסמינים מקבוצה א. ("תסמינים פעילים"). בתקופה המוזכרת יכולים להתקיים גם תסמינים של פרודרום (prodromal symptoms) או שרידיות (residual symptoms). בתקופה של הפרודרום (prodromal period) או השרידיות (residual period) הכלולות במהלך המחלה יכולים להופיע רק תסמינים שליליים או 1-2 ויותר מהסימפטומים הפעילים (מסעיף א) בצורה מתונה. (למשל - אמונות מוזרות, או חוויות תפיסתיות בלתי רגילות)
 • נשללו הפרעות כמו (הפרעה סכיזואפקטיבית, דיכאון, הפרעה דו קוטבית)
 • נשלל השפעות פיזיולוגיות של חומרים (למשל, סמים ממכרים, או תרופות) או הפרעות רפואיות אחרות.
 • במקרה של קיומן של הפרעה מספקטרום האוטיסטי או הפרעות תקשורת מילדות, נוספת אבחנה של סכיזופרניה רק אם קיימים תסמינים אופייניים לסכיזופרניה, שבתוכן תופעות של מחשבות שוא והזיות בולטות למשך חודש לפחות.

שכיחות ואפידמיולוגיה[2][1]

שכיחות הסכיזופרניה באוכלוסייה הכללית היא 1%–1.5%, כאשר השוֹנוּת בין אזורים שונים בעולם היא קטנה יחסית. השכיחות בין המינים שווה, אך קיימים הבדלים בהופעתה ובמאפייניה. בגברים, שיא הופעת ההפרעה הוא בגיל 15–25, ויש להם סיכון רב יותר לפתח תסמינים שליליים. בנשים, שיא הופעת ההפרעה הוא בגיל 25–35 ולהן סיכון רב יותר לפתח תסמינים "חיוביים"[1]. הסכיזופרניה היא הפרעה מאתגרת מבחינת אפידמיולוגיה כיוון שיש לה צורות שונות ומגוון תסמינים רחב ביחס להפרעות אחרות[1].

באשפוז פסיכיאטרי בישראל

בהתבסס על הנתונים העדכניים ביותר הקיימים בידנו, שיעור האנשים עם סכיזופרניה מכלל המתאשפזים בבתי החולים הפסיכיאטריים בישראל עמד על 50.6% (11,020 איש במספרים מוחלטים). מתוכם 13.2% (627 במספרים מוחלטים) אשפוזים ראשונים ו-61.1% (10,393 איש) קבלות חוזרות לאשפוז[22]. משמעות הנתון הזה היא שכמחצית מהמתאשפזים בבתי חולים פסיכיאטריים בישראל הם אנשים עם סכיזופרניה. בחלק גדול מהמקרים מדובר באשפוזים חוזרים.

גורמי סיכון המקובלים כיום על הקהילה המדעית

א. קרבה משפחתית: קרוב משפחה מקרבה ראשונה שהתפתחה אצלו סכיזופרניה: בעיקר הורה (אחד או שניהם), או אח תאום זהה[1].

ב. הריון ולידה: הריון ולידה טראומטיים, היריון בתקופת האביב, המלווה בזיהום ויראלי, מחלה הורמונלית או שימוש בסמים, הריון כשהאשה במצב של תת תזונה, סיבוכים שונים בלידה הקשורים במצוקה לעובר או נזק למוחו, ועוד[1].

ג. שימוש בסמים שונים כמו LSD[23], קוקאין[24], אמפטמין, פנציקלידין וחשיש[25].

ד. קיום של מחלות אורגניות שונות, כמו אפילפסיה של האונה טמפורלית[26] או מחלת הנטינגטון[27]

חשוב להדגיש שמצבי הסיכון הללו אינם ייחודיים באופן בלעדי לסכיזופרניה ולכן יש להתייחס אליהם בהסתייגות רבה.

מאפייני התמונה הקלינית

סימנים מקדימים (פרודורום)

פעמים רבות ישנם סימנים ותסמינים הקיימים לפני מלוא התמונה הקלינית על מחשבות השוא וההזיות הנקראות "תסמינים פעילים". הסימנים והתסמינים המקדימים את "התסמינים הפעילים" עשויים להופיע חודשים עד שנים לפניהם. תלונות גופניות שונות, בעיות בתפקוד במישור התעסוקתי והחברתי, עניין חדש ו"אובססיבי" ברעיונות מופשטים, בפילוסופיה, במיסטיקה ובדת, התנהגות מוזרה, שינויים חריגים באפקט, שינוי בדיבור, מחשבות פרוולנטיות (overvalued ideas) ביזריות, וחוויות תפיסתיות מוזרות. תקופה זו שלפני התפרצות ההפרעה נקראת תקופת הפרודרום[28][29][1]. ה-DSM וה-ICD מציינים שתי הפרעות שעלולות להתפתח לתמונה קלינית של סכיזופרניה: הפרעת אישיות סכיזוטייפלית: כ-10% ממי שהתפתחה אצלם סכיזופרניה אובחנו בעבר בהפרעת אישיות זו[1]. גם הפרעה סכיזופרנופורמית שבה ישנה כבר תמונה פסיכוטית, עשויה להקדים אבחנה של סכיזופרניה[1].

פירוט התסמינים[2][1]

הפרעות בחשיבה: זוהי קבוצת התסמינים האופיינית לסכיזופרניה במיוחד[1]. הפרעות אלה כוללות: האדם חושב לפי חוקים פרטיים והגיון פנימי פרטי משלו. חשיבה זו מסיטה אותו מהסקת מסקנות המבוססת על הגיון רגיל ושיפוט מציאותי. ההסטה יכולה להתבטא בכך שנושאים חסרי משמעות שאדם ללא ההפרעה היה מתעלם מהם, מקבלים בחשיבת האדם עם סכיזופרניה משקל מרכזי. תופעה נוספת היא רפיון אסוצייטיבי: בשיחה עמו האדם יקפוץ מנושא לנושא ללא קשר, הגיון או מטרה וללא תפקוד תקשורתי הנוגע לעניין. החשיבה עשויה להתאפיין בתוכן מוזר. היא עשויה להתאפיין במעגליות (חזרה על היגדים שוב ושוב), ולהתאפיין בהפסקות, שיבושי מילים או קטעי משפטים מעורפלים בעלי משמעות פרטית.

הפרעות בתפיסה: ההפרעה הטיפוסית בתפיסה היא הלוצינציות (הזיות). האדם עם סכיזופרניה עלול לשמוע קולות (זהו סוג ההלוצינציות השכיח ביותר). בחלק מהמקרים אלו יהיו קולות שיאמרו לו דברים מעליבים משפילים או מאיימים. במקצת מהמקרים אלו יכולים להיות קולות פוקדים, המנחים את האדם עם סכיזופרניה לבצע או לא לבצע משהו. הזיות הקשורות לחושים אחרים כמו ראייה, ריח או מישוש נדירות יותר. הלוצינציות ראיה ומישוש יכולות להתרחש גם על רקע של מצב רפואי "אורגני" ולכן במקרה של הופעתן תיבדק אפשרות של פגיעה מוחית "אורגנית" או גופנית אחרת המשפיעה על המוח.

הפרעות באפקט: ההפרעות באפקט (רגש) יכולות להתבטא בצמצום רגשי: מי שלקה בסכיזופרניה ידווח שהוא חש מעט מאד רגשות וחש ריקנות רגשית. הוא ייראה אדיש למתבונן מהצד, ללא הנאה וללא שמחת חיים. בחלק מהמקרים האדם ידבר בקול מונוטוני, וללא שימוש בהבעות פנים המביעות רגש. היבט נוסף של הפרעות באפקט הוא אי יציבות רגשית ורגש שאינו תואם סיטואציה.

הפרעות בהתנהגות וברציה: ההתנהגות העלולה להראות לאדם המתבונן מהצד כבלתי תכליתית ולא מכוונת מטרה. כמו כן קיימת פגיעה במוטיבציה לעשות דברים. בסכיזופרניה עלולים לאבד עניין בעולם החיצון ולסגת ממעורבות בעולם החיצון לפסיביות.

קשר עם העולם החיצון ויחסים אישיים: נטייה לסגת מקשרים חברתיים ולהתכנס בתוך עולם פנימי מבודד, תוך אובדן עניין ומעורבות רגשית בקשר עם העולם החיצון.

זהות עצמית, ודימוי גוף: הפרעה זו יכולה להתבטא בדפרסונליזציה: חוויה של האדם שהוא נמצא מחוץ לגופו ומתבונן בעצמו מהצד, חוויות של "בועה" וכו'. כמו כן היא יכולה להתבטא בתפיסה מעוותת של אברי הגוף או צורתו החיצונית.

תתי סוגים של סכיזופרניה

ה-ICD 10 מציע עדיין בדומה לסיווגים קודמים, חלוקה של הסכיזופרניה למספר תת-סוגים לפי מאפיין בולט של התמונה הקלינית[1]. חלוקה זו אינה קיימת עוד בסיווג שב-DSM 5[2][2] ולפי פרסומים מהשנים האחרונות ייתכן מאד שגם חלוקה זו תהפוך בICD-11 לחלק מההיסטוריה[30].

הסוג הפרנואידי (סכיזופרניה פרנואידית): סוג זה מתאפיין בהתעסקות מרובה במחשבת שווא אחת או יותר (בעיקר רדיפה או גדלות) או בהזיות שמיעה. הפרעה מסוג זה תתפרץ לרוב בשלב מאוחר יחסית בחיים. אנשים עם סכיזופרניה פרנואידית לרוב חשדניים, מגננתיים ולעיתים יכולים להיות עוינים ואגרסיביים. לרוב, אנשים אלו מתנהגים כראוי בנסיבות חברתיות. כיום, נוטים לאבחן את התנהגותם בתא המשפחתי לעומת התנהגותם בחברה אשר יכולה להיות שונה לחלוטין[31][32].

הסוג הבלתי מאורגן: בדפוס זה יש תסמינים רבים המשתנים מעת לעת. אחד המאפיינים הבולטים הוא דיבור לא מאורגן המלווה ברפיון אסוצייטיבי, עד כדי קושי להבין למה האדם התכוון בדבריו. האפקט עשוי להיות לא מותאם ועשוי לכלול ביטויי רגש לא מותאמים ומתחלפים, לבליות רגשית, ועוד. סוג זה של סכיזופרניה שונה גם במהלך התפתחות ההפרעה: הוא מתפרץ בדרך כלל בצורה חדה ופתאומית בסביבות הגילאים 15 עד 25 והוא מלווה בהפרעות קשות בתפקוד האישי, בנטייה להתבודדות וריחוק חברתי. מהלך ההפרעה מתחיל בצורה סוערת ובהמשך מתמתן ונוצר דפוס כרוני הכולל החמרות מדי פעם, לעיתים כאלה המחייבות אשפוז[1].

הסוג הקטטוני: בנוסף לסימפטומים אחרים של ההפרעה, קיים בו מצב קטטוני, המתאפיין בשניים מהבאים לפחות[1]:

 • חוסר תנועה - עשויים להישאר בתנוחה בלתי נוחה אחת ולא לזוז ממנה. אם אדם אחר ישנה את תנוחתם, הם יישארו בתנוחה החדשה.
 • יתר פעילות תנועתית - תזזיתיות, הפעילות תהיה חסרת מטרה, ובלתי מושפעת מגירויים חיצוניים.
 • תנועות סטריאוטיפיות, מנייריזם בולט, גיחוך תמידי, תנוחה מוזרה.
 • חזרה על מילים (אקולליה) או על תנועות של אדם אחר (אקופרקסיה).

ייתכנו מעברים מהירים מתזזיתיות לחוסר תנועה. כמו כן שכיחה הופעה של אלימות. אנשים אלו מצריכים השגחה צמודה על מנת למנוע מהם לפגוע בעצמם או באחרים. בנוסף, ייתכנו תת-תזונה, תשישות, חום גבוה ופגיעה עצמית. בסיווג של DSM 5 קטטוניה היא אבחנה נפרדת לגמרי מסכיזופרניה, (אם כי שתיהן נמצאות באותו פרק)[2], מכיוון שפוגשים אותה גם בהפרעות נוירו-התפתחותיות, במצבי דיכאון, במחלה דו קוטבית, הפרעה סכיזו-אפקטיבית, הפרעה סיכזופרניפורמית, הפרעה פסיכוטית קצרה, הפרעות מוחיות אורגניות.

הסוג השרידי (residual): סוג זה של סכיזופרניה מאפיין את המצב הכרוני של סכיזופרניה אחרי חליפת ההתלקחות הפסיכוטית. התסמינים הם בעיקר תסמינים שליליים (ראו תיאור לעיל)[1].

הפרעות השייכות לספקטרום של סכיזופרניה

סכיזופרניה פשוטה: סוג זה של סכיזופרניה מצוין בסיווג ICD 10 בפרק של סכיזופרניה בדומה לסיווגים קודמים אחרים. בסיווג DSM 5 מופיעה הפרעה זו כהפרעת אישיות סכיזוטיפלית. בהפרעה זו אין מצב פסיכוטי ברור, הדלוזיות וההלוצינציות אינן בולטות, אך תיתכנה גלישות פסיכוטית קצרות למשך שעות ספורות בכל פעם[1].

הפרעה סכיזוטיפלית: ב-DSM 5 מוגדרת כהפרעת אישיות סכיזוטיפלית. ב-ICD - נמצאת בפרק הסכיזופרניה.

מהלך ההפרעה ופרוגנוזה[1][2]

המאפיינים הפסיכוטיים של סכיזופרניה מתפתחים בדרך כלל במהלך העשור השלישי לחיים (כלומר גילאי 20 עד 30). התפתחות תסמינים אלה לפני הבגרות היא נדירה. אצל נשים ההפרעה מתפתחת מעט מאוחר יותר, בשנות העשרים המאוחרות שלהן. אופן התפתחות ההפרעה הוא לעיתים חד ובולט מאד. במקרים רבים אחרים הסימפטומים מתפתחים בהדרגה מתמונה של תסמינים לא ספציפיים. משהתפתחה ההפרעה היא יכולה לקבל צורה של הפרעה כרונית, הנמשכת לאורך שנים ומתאפיינת בדפוסים יציבים פחות או יותר של מאפייני ההפרעה המתוארים להלן. במקרים אחרים ישנה הטבה הדרגתית. קיים גם דפוס התפתחות בו יש אפיזודות של החרפה (לעיתים כזו המחייבת עלייה במינון התרופות, אשפוז-יום פסיכיאטרי או אפילו אשפוז פסיכיאטרי מלא). קיימים גם מקרים בהם האדם יחלים לחלוטין מההפרעה וישאר ללא סימפטומים כלל[1]. קיימים ממצאים המצביעים על כך שצריכת קנאביס[33] או קוקאין[34] במהלך התפתחות ההפרעה פוגעת משמעותית בפרוגנוזה ועלולה להאריך אשפוזים.

השונות בתסמיני הסכיזופרניה גדולה עד כדי כך שאין תסמין בודד שמופיע אצל כל מי שהתפתחה אצלם סכיזופרניה כמכנה משותף. אין תסמין הייחודי רק להפרעה זו[1][35]. כמו כן, מהלך ההפרעה שונה מאדם לאדם, שכן ישנם תסמינים היכולים להופיע ולהעלם[36].

סיבוכים

אלימות כלפי עצמו, כולל התאבדות

שיעור האובדנות בסכיזורפניה גבוה יחסית למרבית ההפרעות האחרות. זאת בשל האופי הכרוני של ההפרעה והפגיעה הנרחבת של התסמינים באיכות החיים. שיעור ההתאבדות נע בין חמישה לשישה אחוז. שיעור ניסיונות ההתאבדות עומד על כ-20%. סיכון שלישי נובע משימוש בחלק מהתרופות האנטי פסיכוטיות. חלק מתרופות אלה עלול להשפיע על דפוס הפעולה החשמלי של הלב[37][38], חלק מהתרופות גורם לתופעות כמו השמנה[39][40]

סיבוכים רפואיים

סיבוך חשוב של המחלה הוא תוחלת חיים קצרה יותר מהאוכלוסייה הכללית, זאת מסיבות הקשורות לעישון, תזונה לקויה וחיים בעוני מרוד[1]. סיבוך שלישי נובע מתופעות לוואי של תרופות - אנטיפסיכוטיות, לשינה ולהרגעה, אנטידיכאוניות וכו'. ישנן תרופות העלולות להשפיע על דפוס הפעולה החשמלי של הלב[41][42], חלק מהתרופות גורם לתופעות כמו השמנה, עלייה ברמת הסוכר והשומנים בדם.[43][44]

סיבוכים פסיכוסוציאליים

סיכון חשוב הוא תוחלת חיים קצרה יותר מהאוכלוסייה הכללית, זאת מסיבות הקשורות לעישון, תזונה לקויה וחיים בעוני מרוד[1]. קיימים סיכונים פסיכוסוציאליים כתוצאה מההפרעה. חלקם קשורים לקושי לענות על דרישות חברתיות וקשיי תפקוד שונים המונעים בחלק מהמקרים תעסוקה. חלקם קשורים לסטיגמה כלפי אנשים עם מגבלה נפשית. אדם עם סכיזופרניה עלול להיות בסיכון לבדידות, עוני מרוד, בעיות רפואיות שהן תוצאה של חיים בעוני, וכן בעיות רפואיות כתוצאה משימוש בסמים או אלכוהול וכתוצאה מעישון.

סכיזופרניה והסיכון לאלימות כלפי אחרים

אחת הדעות הקדומות הרווחות בציבור ביחס לחולי סכיזופרניה היא היותם אלימים יותר מהאוכלוסייה הכללית[45]. קיימת הפרזה רבה בדעה זו והיא נובעת מתגובה ציבורית מוגזמת לאירועים בודדים בעלי הד גדול בתקשורת[1] שבהם המעשים היו לפעמים אלימים מאוד, בלתי צפויים או מניעיהם בלתי מובנים[46]. הקשר האסוצייטיבי במחשבה של האנשים מוסבר, בין היתר, על ידי התופעה המכונה "מתאם מדומה"[47].

במציאות כ-90% או יותר מהחולים בהפרעות פסיכיאטריות קשות, כולל סכיזופרניה, אינם מבצעים אף פעם מעשי אלימות. כלומר פחות מ-10% מהחולים במחלות אלה מבצעים מעשי אלימות[48]. הפרעות נפשיות חמורות אחראיות לכ-3-5% לערך מהעבירות האלימות.

לעומת זאת אחוז המקרים של התנהגות אלימה בקרב החולים - בעיקר על רקע קו-מוריבידיות עם שימוש בסמים ואלוכוהול, עם היסטוריה של עבריינות והתנהגות דיסוציאלית ועל רקע של מצב פסיכוטי עם מחשבות שוא רדיפתיות, חוסר טיפול תרופתי וחוסר תובנה למחלה, שיעור המעשים האלימים הוא גדול יותר מאשר באוכלוסייה הכללית. בישראל נמצא אצל גברים חולי סכיזופרניה שיעור פי 4 יותר גדול של מקרי אלימות לעומת אוכלוסיית הביקורת, ואצל נשים פי 9. השיעור היה פי 5 אצל חולים שהשתמשו בסמים מאשר באלו שלא[49][50], ובקרב מי שהיה להם רקע של עבריינות ואלימות עוד טרם פרצה אצלם סכיזופרניה[51].[45][50]. על פי נתוני 2011 של משרד הבריאות בישראל מרבית הסובלים מסכיזופרניה מתאשפזים מרצון ושיעורם של האשפוזים בכפייה הוא פחות מרבע משיעור האשפוזים השנתי.

לאנשים הלוקים בהפרעות נפשיות קשות, לרבות סכיזופרניה, במיוחד בצורות החמורות יותר של המחלה, יש סיכון גבוה יותר להיפגע מאלימות ומעבריינות (victimization)[52].

החלמה

החלמה מסכיזופרניה יכולה להתבטא בהעלמות מלאה של התסמינים לאחר אירוע פסיכוטי ראשון וחזרה לתפקוד מלא (בשיעור הנע בין 56.9% ל-57.9%[53]). התפתחות ההתערבויות המוקדמות לפסיכוזה בעשורים האחרונים סייעה להגדיל את חלקה של קבוצה זו מבין האנשים שפיתחו את ההפרעה[54][55]. צוותי תוכנית 'דיאלוג-פתוח' בפינלנד הגיעו גם ל-80% החלמה לאחר אירוע פסיכוטי ראשון[56]. עם זאת ישנם גם מחקרים המתארים תמונה שונה מאד, לפיה שיעור המחלימים עומד על 13.5% בלבד והשפעתן של התערבויות מוקדמות אינה מורגשת לטווח הארוך[57]. ישנם מקרים בהם האדם שאובחנה אצלו סכיזופרניה מחזיר לעצמו חלק מהיכולות שאיבד בעקבות התפתחות ההפרעה ומצליח לחיות חיים מספקים ומלאים אך לא נותר חופשי לגמרי מכל תסמיני ההפרעה, אלא בעיקר מחלק מהתסמינים החיוביים[58].

סטיגמה

בגלל היותה מלווה לעיתים בהתלקחויות פסיכוטיות (פסיכוזה, שגעון), סכיזופרניה, יחד עם הפרעות נפשיות אחרות והמקצועות העוסקים בטיפול בה (פסיכיאטריה, לעיתים גם פסיכולוגיה וכו') נגועים בסטיגמה של ה"שגעון". כמצב נפשי בו יש פגיעה נרחבת במגוון תפקודים, למרות השונות הרבה בצורותיה ובפרוגנוזה ולמרות ההתקדמות באמצעי הטיפול והשיקום, קיימת לגבי סכיזופרניה סטיגמה ציבורית רבה. סטיגמה זו מהווה חסם המקשה מאד על ההחלמה ועל השילוב בקהילה של אנשים עם מוגבלות נפשית. על הסטיגמה משפיע גם החשש מפני מעשי אלימות, בעיקר בלתי צפויים ובלתי מובנים, ששיעורם במציאות נמוך מאד בהשוואה לדיעה בציבור. הסיכון לגבי מעשים אלה קיים בעיקר באותם החולים המשתמשים בסמים ואלוכהול, יש להם היסטוריה של עבריינות מגיל צעיר וסובלים ממחשבות שווא של רדיפה, וביניהם במיוחד אלה שאינם לוקחים טיפול תרופתי ואין להם מודעות (תובנה) למחלה.

אבחנה מבדלת

תסמונת נפשית אורגנית: ישנם מצבים רפואיים שונים העלולים לגרום לתסמינים "אורגניים" דמויי סכיזופרניה. כמו מחלת לופוס (זאבת),, פורפיריה, גידול באונה הפרונטו-טמפורלית של המוח, ושימוש כרוני באלכוהל, לאלה יש להוסיף מצבי הרעלה, שימוש בסמים שונים כמו LSD, אמפטמינים וכדומה.

הפרעות אפקטיביות (דיכאון, דיכאון פסיכוטי וכדומה): גם הפרעות אלה, כמו סכיזופרניה, יכולות להתבטא בהדרדרות בתפקוד ולעיתים בסימנים פסיכוטיים, אך בהפרעות אלה הפסיכוזה מופיעה ביחד עם התסמינים האפקטיביים והיא צבועה בחשיבה דיכאונית.

הפרעות פרנואידיות (למשל הפרעת אישיות פרנואידית): בהפרעות אלה אין הלוצינציות ואין חשיבה לא מאורגנת, לא קיים רפיון אסוצייטיבי ולא מחשבות האופייניות לסכיזופרניה כמו "שידור מחשבות" וכדומה.

אוטיזם ומצב שרידי של הפרעה התפתחותית מופשטת: אוטיזם יכול להידמות לסכיזופרניה שרדית. ההבדל הוא שבאוטיזם אין תסמינים פסיכוטיים (הלוצינציות, דלוזיות וכדומה).

הפרעה כפייתית, הפרעה היפוכונדרית או פוביה פשוטה: בהפרעות אלה ייתכנו סוגים מסוימים של מחשבות שווא או יותר נכון מחשבות פרוולנטיות פוביות וטורדניות (overvalued), אך בניגוד למה שקורה בסכיזופרניה אנשים עם הפרעות אלה מודעים להיות מחשבותיהם אלה לא מציאותיות (לרוב ego-dystonic).

הפרעות אישיות: בהפרעות מסוימות ייתכנו תקופות או אפיזודות פסיכוטיות קצרות, אך בניגוד למה שקורה בסכיזופרניה, אנשים עם הפרעות אישיות יחזרו לתפקוד לאחר שהמצב הפסיכוטי יסתיים.

חוויות ואמונות של כיתות דתיות: כאן לא מדובר בהפרעה נפשית אלא במצב חברתי שעשוי להידמות לסימפטום של סכיזופרניה.

פיגור שכלי: התמונה הקלינית עלולה להראות דומה במידת מה לתסמינים השליליים של סכיזופרניה, אך בפיגור עצמו אין מחשבות שווא או הזיות.

הפרעות פסיכוטיות חריפות חולפות: בסיווג DSM 5 מופיע מצב שנקרא הפרעות פסיכוטיות חולפות. (Brief Psychotic Episode)[59]. הפרעות אלה יכולות להתרחש על רקע של סטרסור (מצב דחק) וכדומה. בכל מקרה משכן של המצבים הפסיכוטיים וחומרתם אינם מתאימים לאבני הבוחן של סכיזופרניה.

מחקר

לאורך עשרות השנים האחרונות מתקיים מחקר מגוון מאד על הסכיזופרניה, בין השאר מתוך שאיפה לאתר גורמים להפרעה או לפחות גורמים המעלים את הסיכון לפתח אותה. עם הזמן הפכו המחקרים למתוחכמים ומורכבים יותר ויותר וכיום רבים מהמחקרים אינם מתמקדים רק במימד אחד מהתחומים המתוארים להלן אלא יוצרים שילובים שלהם[60]. למרות המחקר הרב והמגוון אין נכון ל 2017 תמונה שלמה וקוהורנטית לגבי הסיבות להתפתחות ההפרעה[1]. נכון להיום מקובל לתאר את הסכיזופרניה כהפרעה שמעורבים בה תהליכים רבים שיש להם היבטים ביולוגיים, גנטיים, סביבתיים ועוד. להלן דוגמה לתחומי מחקרים על סכיזופרניה מהשנים האחרונות

א. מחקרים המנסים להתחקות אחר גורמים לסכיזופרניה

מחקרים העוסקים בהשערת הדחק - נטייה (Stress - Diathesis Hypothesis)

לפי תאוריה זו שהוצעה לראשונה ב-1997 ועודכנה ב-2008, אנשים הנוטים לכך מראש יפתחו את ההפרעה בתגובה למצב דחק. הנטייה הראשונית יכולה להיות ביולוגית, גנטית או נרכשת (שימוש בחומרים; ראו בהמשך). הדחק עשוי להיות ביולוגי, כמו למשל פציעה, או פסיכולוגי (לדוגמה, משבר חיים, מוות דמות משמעותית וכדומה). ההשערה הנוכחית היא שקיימת מעורבות של הורמון הדחק קורטיזול בהתפתחות ההפרעה אצל אנשים מסוימים[61].

מחקר PET מציע שככל שהאונה המצחית פחות פעילה (אדום) במהלך מטלה של זיכרון העבודה, העלייה בפעילות הדופמין החריגה בסטריאטום גדולה יותר (ירוק). דבר זה נחשב לגרעון נוירו-קוגניטיבי בסכיזופרניה.

מחקרים העוסקים בגורמים ביולוגים

בשנים האחרונות הצטברו עדויות על שינויים פתולוגיים באזורי מוח שונים בסכיזופרניה, ביניהם: המערכת הלימבית, הקורטקס הפרונטלי, וגרעיני הבסיס. הסיבה לשינויים פתולוגיים אלה היא כפי הנראה בעיה בהתפתחות המוח (בשלב נדידת תאי העצב בהתפתחות העוברית) או בניוון של תאי עצב לאחר התפתחותם. מחקרים שהשתמשו בסריקות הדמיה (דימות תהודה מגנטית, טומוגרפיה ממוחשבת) מצאו בין השאר כי בחולי סכיזופרניה קיימת הגדלה של חדרי המוח הלטרלים, וירידה בנפח של הקורטקס (קליפת המוח). בנוסף, נמצאה התאמה בין חומרת ממצאי ההדמיה לחומרת ההפרעה. עם זאת, נכון לאמצע העשור השני של המאה ה-21, אין עדיין הסבר מבוסס מספיק על טיב הקשר בין ממצאים אלה לתסמיני הסכיזופרניה[1][62]. לא ניתן לאבחן את המחלה על סמך ממצאי הדמיה אלה.

מחקרים על פעילות מוליכים עצביים (נוירו-טרנסמיטרים)

השערת הדופאמין: לפי השערה זו סכיזופרניה קשורה בעודף פעילות של הנוירוטרנסמיטור דופמין. השערה זו מתבססת על שני ממצאים: יעילותן של תרופות אנטי-פסיכוטיות המשמשות בין היתר לטיפול בסכיזופרניה, קשורה ברמת חסימת הרצפטור לדופמין (מסוג D 2 ). תרופות שמגרות הפרשה מוגברת של דופמין (דופמינרגיות), כמו אמפטמינים, עשויות לעורר פסיכוזה. מחקרים שונים הראו שרמות גבוהות של תוצרי הפירוק של דופמין בדם (מטבוליטים) נמצאות ביחס ישר למידת התסמינים הפסיכוטיים ולמידת התגובה לטיפול. עם זאת, לא ברור עדיין באיזה מנגנון משפיע הדופמין על הפסיכוזה. נוירוטרנסמיטורים וחומרים אחרים שנמצאו כקשורים לפסיכוזה ולסכיזופרניה הם: סרוטונין, נוראדרנלין וחומצות אמינו שונות[1]. מחקרים מהשנים האחרונות מעלים סימן שאלה לגבי תוקפה של השערת הדופאמין והמשקל שלה בתמונה הקלינית בסכיזופרניה[63][1].

מוליכים עצביים אחרים: מחקרים נוספים על פעילות מוליכים עצביים עוסקים בפעילות יתר של קולטן 5HT למעביר העצבי סרוטונין, וכן בתת-פעילות של הקולטן N Methyl D Aspartate של המעביר העצבי גלוטומט[64][1]. מחקר אחד מ 2009 מצביע על קשר בין ההורמון אסטרוגן לשינויים בתפקוד של נוירוטרנסמיטרים שונים במוח[65].

מחקרים על גורמים גנטיים: המחקר כיום מתמקד באיתור של מרקרים גנטיים הקשורים להעלאת הסיכון לפתח את ההפרעה[66]. אחת השיטות בהן נעשה שימוש לחקר המאפיינים הגנטיים של הסכיזופרניה היא מחקרי תאומים[66]. מחקרים גנטיים מתקיימים גם בישראל על מנת לאתר קשרים בין רצפים גנטיים שונים ובין תסמיני סכיזופרניה בקרב קבוצות אתניות שונות בישראל[67].

מחקרים על גורמים פסיכו-סוציאליים: מחקרים בתחום זה מנסים לרתום תאוריות פסיכולוגיות כמו תאוריית ההיקשרות של בולבי ותאוריות אחרות, כדי להסביר מדוע ההפרעה תתפתח דווקא אצל אנשים מסוימים לא אצל אחרים. עד כה לא הניב כיוון מחקר זה תשובות משמעותיות.

מחקרים על גורמים משפחתיים: תאוריטיקנים מסוימים ניסו לקשור בין מצבים משפחתיים ותפקוד של ההורים (בעיקר האם) ובין התפתחות של סכיזופרניה אצל אחד הילדים[1].

מחקרים אפידמיולוגיים ואימונולוגיים: מחקרים אפידמיולוגיים על שיעורי התחלואה בסכיזופרניה בודקים את הקשר בין שכיחות של סכיזופרניה למאפיינים אישיים של מי שהתפתחה אצלם ההפרעה. לפי השערה אחת, ישנה אפשרות של זיהום נגיפי כגורם להפרעה. לפי השערה אחרת השפעת אזורי מחיה על שכיחות המחלה, והשפעת עונת הלידה על שכיחות המחלה (קיים ממצא המצביע על שכיחות גבוהה יותר של המחלה בקרב מי שנולדו בחצי הכדור הצפוני לקראת סוף החורף ותחילת האביב ובחצי הכדור הדרומי בחודשים יולי וספטמבר)[68][1].

ב. מחקרים על טיבה של הסכיזופרניה מאפייניה והשפעותיה על האדם

מחקרים על קשרים בין רשתות נוירונים במוח

מחקרים אלה מבוססים על ההנחה המקובלת כיום לפיה ההפרעה אינה נמצאת במוקד ספציפי במוח אלא היא קשורה דווקא לקשרים בין נוירונים[1].

מחקרים על מדדים נוירו-קוגניטיביים של סכיזופרניה

במחקרים אלה המטרה היא להבין במה פוגמת הסכיזופרניה ואיך הפגיעה משפיעה על תפקודים הקשורים לחשיבה, ביצוע של מטלות מורכבות, יכולת ריכוז וכדומה[1].

ג. מחקרים העוסקים בהחלמה מסכיזפרניה

מחקרים העוסקים במדדי החלמה ובמאפייניה

בשנים האחרונות מתפתח גוף ידע גדל והולך לגבי החלמה מסכיזופרניה. בין היתר נבדקים גורמים התורמים לתהליך ההחלמה (מאפייני אישיות, מאפייני סביבת המחיה, נסיבות חיים, מצב רפואי ועוד)[69], חסמים להחלמה (חסמים פוליטיים, כלכליים, סטיגמה וחסמים חברתיים אחרים)[70]. כמו כן מבוצעים מחקרים שתכליתם לבדוק ממדים שונים של החלמה על מנת לבסס מושג זה ולתת לו יתר תוקף ומשמעות[71].

מחקרים על התערבויות מקדמות החלמה

זה שנים שמתפתח גוף מחקר גדל והולך שתכליתו לפתח התערבויות המיועדות לקדם החלמה אצל אנשים עם הפרעות פסיכיאטריות קשות (דיכאון סכיזופרניה והפרעה דו קוטבית). בין ההתערבויות שהוליד הכיוון הזה: ניהול מחלה והחלמה[72], אימון לקוגניציה ואינטראקציות חברתיות (SCIT)[73], סינגור עצמי[74] התערבות להפחתת סטיגמה עצמית (NECT)[75] ועוד.

ד. שינוי התפתחות ההפרעה לאחר האבחון

קיים גוף ידע הולך וגדל על התערבויות טיפוליות שנועדו לאנשים שנמצאים בתחילת התפתחות ההפרעה (למשל לאחר אפיזודה פסיכוטית ראשונה). גוף ידע זה מתבסס על ההבנה שאופן התפתחות הסכיזופרניה אינו בבחינת גזירת גורל ובהחלט ניתן במקרים רבים לשפר את הפרוגנוזה של ההפרעה[76]. תחום נוסף ומתפתח של מחקר הוא ניסיון השליטה בתסמינים החיוביים (בעיקר הזיות שמיעה) באמצעות ביופידבק[77].

כתבי עת מדעיים מהעולם

ישנם מספר כתבי עת מחקריים באנגלית המוקדשים ספציפית למחקרים שונים בסכיזופרניה. לרובם יש גם תוכן מקוון, המחייב הרשמה (בחלק מהמקרים תמורת תשלום). בין כתבי העת המובילים[78]:

טיפול

ריספרדל, תרופה נוגדת-פסיכוזה נפוצה

א. טיפול מוקדם: קיימות המלצות המדגישות את החשיבות הגדולה של טיפול מוקדם ככל האפשר, לרוב מיד עם תחילת המשבר הפסיכוטי הראשון. זאת במטרה למזער ככל הניתן את הנזק לתפקודים שונים בהמשך (כפי שפורטו לעיל)[79]. התערבויות במצבי פסיכוזה ראשונית הן תחום מתפתח בטיפול בסכיזופרניה. אחת הדוגמאות לכך הוא מיזם RAISE בארצות הברית[54] וכן מיזמים כמו דיאלוג פתוח בלפלנד שבפינלנד[80], ובית סוטריה בירושלים שבישראל[81].

ב. טיפול תרופתי: הטיפול התרופתי הוא מסד חשוב בהפחתת הסימפטומים הפעילים של המחלה, בפרט הסימפטומים החיוביים (הלוצינציות, דלוזיות וכדומה)[1]. בעולם, לרבות בישראל, נעשה שימוש במגוון רחב מאד של תרופות נוגדות פסיכוזה. הפסיכיאטר יתאים את התרופה המתאימה לכל אדם, בהתחשב ברקע רפואי (אם יש מחלות רקע ואם האדם לוקח תרופות אחרות לטיפול במצבים רפואיים אחרים), בתובנה לגבי ההפרעה וכן במאפייני ההפרעה אצל האדם המסוים. הטיפול התרופתי משולב במעקב על ידי פסיכיאטר במרפאתו העצמאית, או במרפאה לבריאות הנפש[1][82]. נשאלו לפעמים שאלות לגבי תרומת הטיפול התרופתי ארוך הטווח להחלמה ושיפור באיכות החיים של נפגעי סכיזופרניה[83].

הטיפול בתרופות אנטיפסיכוטיות נחשב לקו הראשון בטיפול הפסיכיאטרי בסכיזופרניה. הוא עשוי להפחית את תסמינים ה"חיוביים" של הפסיכוזה תוך 7-14 יום. עם זאת, התכשירים האנטיפסיכוטיים אינם משפרים באופן משמעותי את התסמינים ה"שליליים", לרבות את הדיספונקציה הקוגניטיבית. אצל המטופלים בתרופות האנטיפסיכוטיות יורד הסיכון להתלקחות חוזרת (relapse או recurrence). בחירת התרופות מסתמכת על יתרונות, תופעות לוואי והעלות הכספית למטופל. במהלך השנים התרופות האנטיפסיכוטיות מן הדור הישן - הנקראות "טיפיות" הוחלפו במידה רבה בתרופות האנטיפסיכוטיות אטיפיות, במיוחד אצל המטופלים בעלי תובנה והמשתפים פעולה בנטילת התרופות. עם התרופות האטיפיות נמנות ריספרידון, אולנזפין, אמיסולפריד וקלוזפין. קיימת תגובה טובה ב-40-50% מן המקרים, תגובה חלקית ב-30-40%, ועמידות לטיפול (חוסר שיפור סימפטומטי משביע רצון אחרי 6 שבועות של טיפול עם 2-3 תכשירים אנטיפסיכוטיים שונים) ב-20% מהמקרים. אצל מטופלים העמידים לטיפול התרופתי ניתן לנסות את הטיפול בקלוזפין, הדורש בדיקות ספירת דם תכופות בגלל הסיכון לאגרנולוציטוזיס העלול להופיע בפחות מ-4% מהמטופלים.

לתרופות האנטיפסיכוטיות יש תופעות לוואי. בתכישירים הטיפיים יש שיעור גבוה יותר של תופעות לוואי אקסטרה-פירדמיליות, בעוד שלתרופות האטיפיות מסוימות יש תופעות לוואי של השמנה, עלייה ברמת הסוכר עם תסמונת מטבולית. אלו בולטים יותר בטיפול על ידי אולנזפין אולם עלייה במשקל ניתן למצוא גם בטיפול על ידי ריספרידון וקווטיאפין וגם אחרי תרופות מן הדור הישן. התופעות של תסמונת נוירולפטית ממארת ודיסקינזיה מאוחרת מופיעות לעיתים נדירות יותר בטיפולים באמצעות תרופות אנטיפסיכוטיות האטיפיות, מן הדור החדש.

אותם מטופלים המהווים סיכון לעצמם ולאחרים ואינם רוצים ליטול תרופות או החולים שאינם מסוגלים ליטול תרופות באופן סדיר, מקבלים תכופות תרופות בהזרקה בעלות השפעה ארוכת טווח (long acting או depot). הן מפחיתות את ההתלקחויות הפסיכוטיות לפעמים יותר מהתרופות בדרך פומית. ההענות לטיפול הממושך עולה אם הוא מלווה בהתערבויות פסיכו-סוציאליות.

ג. טיפול פסיכוסוציאלי: קיימת המלצה לשלב את הטיפול התרופתי בטיפול פסיכוסוציאלי שיקומי, שימשך לפחות 3 עד 5 שנים מפרוץ ההפרעה. בישראל יכול אדם שאובחן וקיבל אחוזי נכות מביטוח לאומי לפנות לוועדת סל שיקום של משרד הבריאות[84] ולקבל שירות תיאום טיפול[85], או שירות דיור[86] (הוסטל, קהילה תומכת או דיור מוגן לסוגיו, כולל בבית המטופל) וכן שירותי חונכות או סומכות, סבסוד דיור ופעילויות פנאי ושירותים אחרים לפי צרכיו. הטיפול הפסיכוסוציאלי כבר משלב מוקדם של האבחנה חשוב, כדי למנוע לפחות חלק מהפגיעה המשמעותית באיכות החיים של אדם עם סכיזופרניה[79]. ישנה חשיבות רבה לכך שהטיפול הפסיכוסוציאלי יהיה מותאם לתרבות ממנה מגיע האדם[79]. עזרה בשיקום (למשל סבסוד לימודים, מציאת מקומות עבודה בשוק החופשי וכו') מתקבלת גם באמצעות אגף השיקום של הביטוח הלאומי.

ד. התערבויות מקדמות החלמה: בעשור החולף התפתחו בעולם התערבויות מבוססות ראיות המיועדות לסייע לאנשים עם הפרעות פסיכיאטריות קשות (סכיזופרניה, הפרעה בי-פולארית ,דיכאון, הפרעה כפייתית חמורה, הפרעות אכילה קשות) להשיג איכות חיים משופרת נוכח ההפרעה. חלק מההתערבויות האלו נועדו לסייע לאדם לנהל את חייו תוך התמודדות עם ההפרעה[87][88], אחרות נועדו לרכוש מיומנויות חברתיות שנשחקו[73], להתמודד עם סטיגמה עצמית[75] ועוד.

ה. פסיכותרפיה: אין המלצה קונקרטית על סוג מסוים של פסיכותרפיה לאנשים עם אבחנה של סכיזופרניה. עם זאת, כיוון שלעיתים קרובות סיפור ההתמודדות עם ההפרעה הוא סוגיה מערכתית ומשפחתית קיימת לפעמים המלצה לפנות, למשל, לטיפול משפחתי[1][89].

ו. אשפוז: אשפוז פסיכיאטרי מתרחש לרוב על רקע של החמרה בולטת בתסמינים, אפיזודה פסיכוטית עם צורך במעקב צמוד והשגחה, שינוי תרופתי כמו למשל התחלת טיפול בקלוזפין או טיפול חירום בזריקות, אי התמדה בנטילת הטיפול התרופתי וכדומה. במקרים בהם אין ברירה אחרת (סיכון להתנהגות תוקפנית או אבדנית זה, הזנחה קיצונית, הפרעה ממושכת בסדר החיים התקין של הסובבים) עלול להיות אשפוז כפוי[90]. לעיתים החמרות במצב החולה מתרחשות על רקע של אי התמדה בטיפול התרופתי[1].

ז.טיפול בנזעי חשמל (ECT) הפך בעשורים האחרונים להיות נדיר בסכיזופרניה, והוא מיושם בעיקר במקרים של עמידות לטיפולים תרופתיים, מצבים קטטוניים, או סכיזו-אפקטיביים מסוימים.[1].

ח. טיפולים משלימים לא תרופתיים: קיימים טיפולים לא תרופתיים לטיפול בתסמינים של סכיזופרניה. דוגמה לכך הוא טיפול ביופידבק, המסייע לפעמים לשלוט בתסמיני הלוצינציה[77]. מחקר ראשון מסוגו בעולם שנערך בבית החולים הרצוג בירושלים, העלה שטיפול משלים על ידי שיאצו יכול לשפר את מצבם של חלק ממי שהתפתחה אצלם סכיזופרניה[91].

שיקום

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – חוק שיקום נכי נפש בקהילה

אדם בן 18 ומעלה שנקבעו לו 40% נכות רפואית על ידי המוסד לביטוח לאומי בעקבות הפרעה נפשית זכאי לקבל שירותי סל שיקום[92] מצד משרד הבריאות. בנוסף קיימת אפשרות לשיקום תעסוקתי בעזרת אגף השיקום של הביטוח הלאומי.

סכיזופרניה במדיה האמנותית

לאורך ההיסטוריה נוצרו יצירות רבות (ספרים וסרטים ועוד) על ידי אנשים שלקו בסכיזופרניה, קרוביהם, מכריהם או מטפלים בטיפלו בהם. חלק מהיצירות הללו מתאר את חווית החיים עם ההפרעה, את הסבל, הקשיים הקשורים ליחסים עם המשפחה, לשיטות הטיפול בתקופות שונות ותהליכי השיקום והצמיחה האישית לצד ההפרעה.

 • ספרה של סילביה נאסאר נפלאות התבונה (2001), העוסק בסיפור חייו של ג'ון נאש, מדען שלקה בסכיזופרניה וזכה בפרס נובל לכלכלה (הפרס הוענק לו על הישגיו קודם להתפרצות ההפרעה). הסרט שצולם על פי ספר זה זכה לשבחים רבים ועזר מאד להעלות את המודעות לסכיזופרניה בציבור הרחב. בתפקיד המדען שיחק ראסל קרואו.
 • הסרט דוני דארקו (2001), העוסק בילד הלוקה בהזיות פסיכוטיות, מהווה דוגמה טובה להפרעה, שכן הוא מראה אותה "מתוך ראשו" של האדם.
 • הספר מעולם לא הבטחתי לך גן של ורדים (1964) של חנה גרין (שם העט של ג'ואן גרינברג), העוסק בבחורה שלקתה בסכיזופרניה, באשפוזה ובניסיון שלה להשתקם. בשנת 1977 הופק סרט לפי ספר זה.
 • ספרו של פיליפ ק. דיק "כשל זמן" ("Martian Time-Slip"). ספר מדע-בדיוני אשר עוסק בסכיזופרניה ובאוטיזם כמחסומים בין אדם בודד לבין החברה.
 • הספר "אוטוביוגרפיה של נערה סכיזופרנית. סיפורה האמיתי של רנה" (1950) מאת הפסיכותרפיסטית השווייצרית מרגריט סשה.
 • הסרט ספיידר (2002) של דיוויד קרוננברג ובכיכובו של רייף פיינס עוקב אחר ספיידר הפרנואיד, השקט והאומלל, ומציג את נפתולי זיכרונותיו ונוכחותם החוזרת בחיי הגיבור. הסרט זכה במקום הראשון בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בטורונטו בשנת 2002.
 • שירם של קינג קרימזון, 21st Century Schizoid Man מאלבום הבכורה, In the Court of the Crimson King, מדבר על אדם מהמאה ה-21 שסובל מהבעיה.
 • סדרת הטלוויזיה האמריקאית "מר רובוט" עוסקת בהאקר הסובל מסכיזופרניה, הפרעת חרדה חברתית, דיכאון קליני ומפרנויה.
 • הספר "שבויה בעצמה" של נועה שטמלר, המתאר את ההתמודדות שלה, של בתה ושל המשפחה, עם הפרעת הסכיזופרניה אצל הבת.

ספרות יפה

 • חנה גרין (ג'ואן גרינברג), מעולם לא הבטחתי לך גן של ורדים, הוצאת הקיבוץ המאוחד 1974,
 • Mark Vonnegut, "The Eden Express: A Memoir of Insanity", Praeger Publishers 1975; 2002 Seven Stories Press (ספרו של מרק וונגוט "עדן אקספרס. זכרונות על שגעון") על מחלתו והטיפול בה, עם הקדמה מאת אביו קורט וונגוט). בדיעבד הועלתה במקרה שלו אפשרות של הפרעה דו קוטבית.
 • הקטע הדרמטי "לנץ" (1835) והמחזה הבלתי גמור "ווייצק" (1837-1836) מאת גאורג ביכנר מתייחסים לפגיעה נפשית הדומה לסכיזופרניה. במקרה של המשורר לנץ הועלו בדיעבד גם אפשרויות אבחנתיות אחרות - כמו הפרעה דו קוטבית או נוירו-עגבת.
 • טנסי ויליאמס - המחזה ביבר הזכוכית, המבוסס על פרטים אוטוביוגרפיים, כולל ההפרעה הנפשית של אחותו
 • מיכאיל בולגקוב - בספרו האמן ומרגריטה, המשורר איגור בזדומני עובר אשפוז פסיכיאטרי כפוי שבמהלכו מאובחן באופן שירורתי על ידי פרופ' סטרבינסקי כמקרה של "סכיזופרניה פאראנואידית"
 • אנרי לוונברוק - תסמונת קופרניק (Le Syndrome Copernic) (2008)

ספרי מחקר ומסות

 • 1801 Philippe Pinel Traité medico-philosophique de l'aliénation mentale
 • Nicolas Georgieff - La Schizophrénie, Dominos, Flammarion, 1995 (בצרפתית)
 • Karen Nakamura. A disability of the soul : an ethnography of schizophrenia and mental illness in contemporary Japan Ithaca : Cornell University Press ,2013
 • Randye Kaye Ben Behind His Voices. Rowman & Littlefield Publishers, 2011

ספרי ייעוץ, הדרכה ועזרה עצמית

 • and Ann Bradon Johnson, "If Your Adolescent has Schizophrenia Raquel E Gur essential resource for parents", Oxford University Press, 2006 (על סכיזופרניה בקרב מתבגרים)
 • Kurt Snyder, with Raquel Gur and Linda Wasmer Andrews, "Me, Myself, and Them: A Firsthand Account of One Young Person's Experience", Oxford University Press, 2007 (ספרו של קורט סניידר על התמודדותו עם ההפרעה)

בעברית

 • ד"ר ג'יימס ה. מארלי, מעורבות משפחתית בטיפול בסכיזופרניה: מודלים, כישורים חיוניים ותהליך. הוצ' אח,
 • ג'ון האו, סכיזופרניה - דרכי עבודה: גישה מבוססת צרכים, הוצאת אח, 2004
 • רננה שטנגר אלרן, אוטוביוגרפיות של שיגעון: מבט על האדם והנרטיב, הוצאת ידיעות ספרים ואוניברסיטת חיפה, 2017

ראו גם

לקריאה נוספת

 • ספרות מקצועית באנגלית,
 • B.Sadock and V.Sadock Kaplan and Sadock's Comprehensive Textbook of Psychiatry 2 volumes, Lippincott Williams & Wilkins, New York 2000
  • Robert Cancro, Heinz E.Lehmann ch.12.7 Schizophrenia: Clinical Features
 • 2014, .Social Cognition and Metacognition in Schizophrenia - Martin Brne, Paul Lysaker, Giancarlo Dimaggio. Academic Press
 • 2011, Psychosocial treatment to Schizophrenia : Clinician Guide To Evidance Based Practice - SKathi Trawver, Allen Rubin, David W. Springer. Wiley
 • Patrick W. Corrigan, Principles and Practice of Psychiatric Rehabilitation: Second Edition: An Empirical Approach, Guilford press 2016
 • Eric L. Granholm, John R. McQuaid, and Jason L. Holden, Cognitive-Behavioral Social Skills Training for Schizophrenia: A Practical Treatment Guide, Guilford press 2016
 • Kim T. Mueser and Dilip V. Jeste, Clinical Handbook of Schizophrenia, Guilford press 2011
 • Targets and Emerging Therapies for Schizophrenia Michael W. Wood, Jeffrey S. Albert . Wiley, 2012

ספרים אחרים:

 • Pierre Jacerme - La Folie - Recueil thématique, Bordas, Paris 1985
 • Odile Jacob, Boris Cyrulnik, Patrick Lemoine (dir) La folle histoire des idees folles en

2016 psychiatrie

קישורים חיצוניים

סרטים תעודיים

הערות שוליים

 1. ^ 1.00 1.01 1.02 1.03 1.04 1.05 1.06 1.07 1.08 1.09 1.10 1.11 1.12 1.13 1.14 1.15 1.16 1.17 1.18 1.19 1.20 1.21 1.22 1.23 1.24 1.25 1.26 1.27 1.28 1.29 1.30 1.31 1.32 1.33 1.34 1.35 1.36 1.37 1.38 1.39 1.40 חנן מוניץ (עורך), פרקים נבחרים בפסיכיאטריה, דיונון, שישית, 2016, פרק 9 סכיזופרניה, עמ' 197-248. (בעברית)
 2. ^ 2.0 2.1 2.2 2.3 2.4 2.5 2.6 2.7 American Psychiatric Association, DSM-5 Hero Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM–5), WDC: American Psychiatric Association, 2013, פרק Schizophrenia Spectrum and other Psychotic Disorders, עמ' 99-105
 3. ^ P.Jones,P.Buckley (2006) ע' 7
 4. ^ M.Stone (1998) p 45-46.
 5. ^ William T. Carpenter, Jr., MD; John S. Strauss, MD; Salvatore Muleh - ?Are There Pathognomonic Symptoms in Schizophrenia An Empiric Investigation of Schneider's First-Rank Symptoms Arch Gen Psychiatry. 1973;28(6):847-852. (ו. קרפנטר, ואחרים - ישנם תסמינים פאותוגנומוניים בסכיזופרניה? מחקר אמפירי של התסמינים השניידריאניים מדרגה ראשונה. 1973
 6. ^ Nancy Andreasen (1984) p.150-154
 7. ^ Oliver D. Howes, Shitij Kapur, A neurobiological hypothesis for the classification of schizophrenia: type A (hyperdopaminergic) and type B (normodopaminergic), The British Journal of Psychiatry 205, 2014-07-01, עמ' 1–3 doi: 10.1192/bjp.bp.113.138578
 8. ^ 8.0 8.1 8.2 B.Cyrulnik, P.Lemoine עמ' 42
 9. ^ B.Cyrulnik, P.Lemoine עמ' 45
 10. ^ P.Jacerme ע' 48-47
 11. ^ P.Jacerme עמ' 85-83
 12. ^ P.Jacerme עמ' 53-52
 13. ^ P.Jacerme עמ' 66 לפי M.Foucault
 14. ^ P.Jacerme עמ' 81
 15. ^ Ph.Pinel "עבודה וריפוי" מצוטט ב-P.Jacerme עמ' 96-94
 16. ^ B.Cyrulnik, P.Lemoine עמ' 42 הערה 28
 17. ^ B.Cyrulnik, P.Lemoine עמ' 138-136
 18. ^ B.Cyrulnik, P.Lemoine עמ' 140-138
 19. ^ Ryo Kumagai, Maiko Kitazawa, Yoshiro Ishibiki, Kenji Narumi, A patient with schizophrenia presenting with post-lobotomy catatonia treated with olanzapine: a case report, Psychogeriatrics 17, 2017-05-01, עמ' 202–203 doi: 10.1111/psyg.12208
 20. ^ B.Cyrulnik, P.Lemoine עמ' 42 הערה 27
 21. ^ B.Cyrulnik, P.Lemoine עמ' 142-141
 22. ^ משרד הבריאות האגף לבריאות הנפש, [www.health.gov.il/PublicationsFiles/mtl-Yearbook-2012.pdf שנתון בריאות הנפש 2012], משרד הבריאות האגף לבריאות הנפש, משרד הבריאות האגף לבריאות הנפש, עמ' 35
 23. ^ David A. Martin, Danuta Marona-Lewicka, David E. Nichols, Charles D. Nichols, Chronic LSD alters gene expression profiles in the mPFC relevant to schizophrenia, Neuropharmacology 83, 2014-08-01, עמ' 1–8 doi: 10.1016/j.neuropharm.2014.03.013
 24. ^ Wu, Hanjing Emily, Mohite, Satyajit, Ngana, Ikenna ואחרים, Hospital Length of Stay in Individuals With Schizophrenia... : The Journal of Nervous and Mental Disease, LWW doi: 10.1097/NMD.0000000000000231
 25. ^ S. M. Nielsen, N. G. Toftdahl, M. Nordentoft, C. Hjorthøj, Association between alcohol, cannabis, and other illicit substance abuse and risk of developing schizophrenia: a nationwide population based register study, Psychological Medicine 47, 2017/07, עמ' 1668–1677 doi: 10.1017/S0033291717000162
 26. ^ Alexander Bryson, Helen Gardner, Ian Wilson, Tim Rolfe, Temporal lobe epilepsy following maintenance electroconvulsive therapy—Electrical kindling in the human brain?, Epilepsia 57, 2016-11-01, עמ' e216–e220 doi: 10.1111/epi.13565
 27. ^ Felipe V. Gomes, Anthony A. Grace, Adolescent Stress as a Driving Factor for Schizophrenia Development—A Basic Science Perspective, Schizophrenia Bulletin 43, 2017-05-01, עמ' 486–489 doi: 10.1093/schbul/sbx033
 28. ^ T. R. Kwapil, N. Barrantes-Vidal, G. M. Gross, T. Sheinbaum, Positive and negative schizotypy are associated with prodromal symptoms, schizophrenia-spectrum symptoms and personalities, and self and other schemas, Personality and Individual Differences 60, 2014-04-01, עמ' S7 doi: 10.1016/j.paid.2013.07.166
 29. ^ Neus Barrantes-Vidal, Georgina M. Gross, Tamara Sheinbaum, Mercè Mitjavila, Positive and negative schizotypy are associated with prodromal and schizophrenia-spectrum symptoms, Schizophrenia Research 145, 2013-04-01, עמ' 50–55 doi: 10.1016/j.schres.2013.01.007
 30. ^ D. L. Braff, J. Ryan, A. J. Rissling, W. T. Carpenter, Lack of Use in the Literature From the Last 20 Years Supports Dropping Traditional Schizophrenia Subtypes From DSM-5 and ICD-11, Schizophrenia Bulletin 39, 2013-07-01, עמ' 751–753 doi: 10.1093/schbul/sbt068
 31. ^ S. Galderisi, A. Mucci, P. Bucci, M. Maj, Characterization of different subtypes of schizophrenia: Premorbid functioning, neurophysiological differences, functional outcomes, European Psychiatry, Abstract of the 25th European Congress of Psychiatry 41, 2017-04-01, עמ' S52 doi: 10.1016/j.eurpsy.2017.01.219
 32. ^ Anja Lehmann, Katja Bahçesular, Eva-Maria Brockmann, Sarah-Elisabeth Biederbick, Subjective experience of emotions and emotional empathy in paranoid schizophrenia, Psychiatry Research 220, 2014-12-30, עמ' 825–833 doi: 10.1016/j.psychres.2014.09.009
 33. ^ E. Manrique-Garcia, S. Zammit, C. Dalman, T. Hemmingsson, Prognosis of schizophrenia in persons with and without a history of cannabis use, Psychological Medicine 44, 2014/09, עמ' 2513–2521 doi: 10.1017/S0033291714000191
 34. ^ Wu, Hanjing Emily  ; Mohite, Satyajit MBBS*; Ngana, Ikenna ; Burns, Wilma ; Shah, Nurun ; Schneider, Laurie ; Schmitz, Joy M. Lane, Scott D; Okusaga, Olaoluwa O., Hospital Length of Stay in Individuals With Schizophrenia... : The Journal of Nervous and Mental Disease, Journal of Nervous & Mental Disease: January 2015 - Volume 203 - Issue 1 -, עמ' 33–36 doi: 10.1097/NMD.0000000000000231
 35. ^ Alexis C. Edwards, Tim B. Bigdeli, Anna R. Docherty, Silviu Bacanu, Meta-analysis of Positive and Negative Symptoms Reveals Schizophrenia Modifier Genes, Schizophrenia Bulletin 42, March 2016, עמ' 279–287 doi: 10.1093/schbul/sbv119
 36. ^ Yael Adini, Yoram S. Bonneh, Seva Komm, Lisa Deutsch, The time course and characteristics of procedural learning in schizophrenia patients and healthy individuals, Frontiers in Human Neuroscience 9, 2015-09-01 doi: 10.3389/fnhum.2015.00475
 37. ^ Sabine M. J. M. Straus, Gysèle S. Bleumink, Jeanne P. Dieleman, Johan van der Lei, Antipsychotics and the Risk of Sudden Cardiac Death, Archives of Internal Medicine 164, 2004-06-28 doi: 10.1001/archinte.164.12.1293
 38. ^ F Salvo, A Pariente, S Shakir, P Robinson, Sudden cardiac and sudden unexpected death related to antipsychotics: A meta-analysis of observational studies, Clinical Pharmacology & Therapeutics 99, 2016-03-01, עמ' 306–314 doi: 10.1002/cpt.250
 39. ^ Richard Musil, Michael Obermeier, Paul Russ, Michael Hamerle, Weight gain and antipsychotics: a drug safety review, Expert Opinion on Drug Safety 14, 2015-01-02, עמ' 73–96 doi: 10.1517/14740338.2015.974549
 40. ^ גיא שוסהיים, TheMedical - אתר הרופאים של ישראל | סכיזופרניה והשמנה, www.themedical.co.il, ‏2008
 41. ^ Sabine M. J. M. Straus, Gysèle S. Bleumink, Jeanne P. Dieleman, Johan van der Lei, Antipsychotics and the Risk of Sudden Cardiac Death, Archives of Internal Medicine 164, 2004-06-28 doi: 10.1001/archinte.164.12.1293
 42. ^ F Salvo, A Pariente, S Shakir, P Robinson, Sudden cardiac and sudden unexpected death related to antipsychotics: A meta-analysis of observational studies, Clinical Pharmacology & Therapeutics 99, 2016-03-01, עמ' 306–314 doi: 10.1002/cpt.250
 43. ^ Richard Musil, Michael Obermeier, Paul Russ, Michael Hamerle, Weight gain and antipsychotics: a drug safety review, Expert Opinion on Drug Safety 14, 2015-01-02, עמ' 73–96 doi: 10.1517/14740338.2015.974549
 44. ^ גיא שוסהיים, TheMedical - אתר הרופאים של ישראל | סכיזופרניה והשמנה, www.themedical.co.il, ‏2008
 45. ^ 45.0 45.1 A. Fleischman, N. Werbeloff, R. Yoffe, M. Davidson, Schizophrenia and violent crime: a population-based study, Psychological Medicine 44, October 2014, עמ' 3051–3057 doi: 10.1017/S0033291714000695
 46. ^ 2000 R.Cancro, H.E.Lehmann ע' 1192-1193
 47. ^ ורדה ליברמן ועמוס טברסקי, חשיבה ביקורתית: שיקולים סטטיסטיים ושיפוט אינטואיטיבי, האוניברסיטה הפתוחה, 1996, פרק 9 התמדת אמונות, עמ' 210
 48. ^ Sheilagh Hodgins, SA Mednick,PA Brennan, F Schulsinger, M Engberg Mental disorder and crime.Evidence from a Danish birth cohort Arch Gen Psychiatry 1996 Jun (53)6 489-496
 49. ^ A.Fleischman et al 2014
 50. ^ 50.0 50.1 Seena Fazel, Niklas Långström, Anders Hjern, Martin Grann, Schizophrenia, substance abuse, and violent crime, JAMA 301, 2009-05-20, עמ' 2016–2023 doi: 10.1001/jama.2009.675
 51. ^ Seena Fazel, Achim Wolf, Camilla Palm, Paul Lichtenstein, Violent crime, suicide, and premature mortality in patients with schizophrenia and related disorders: a 38-year total population study in Sweden, The Lancet Psychiatry 1, 2014-06-01, עמ' 44–54 doi: 10.1016/S2215-0366(14)70223-8
 52. ^ [https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1389236/ Linda A Teplin et al 2005 Arch [Gen Psychiatry Aug 62(8) pp.911-921
 53. ^ J. Lally, O. Ajnakina, B. Stubbs, M. Cullinane, Remission and recovery from first-episode psychosis in adults: A systematic review and meta-analysis of long-term outcome studies, European Psychiatry 41, 2017-04-01 doi: 10.1016/j.eurpsy.2017.01.1595
 54. ^ 54.0 54.1 Mueser, Kim T. Cook, Judith A., Rising to the challenge of first episode psychosis: The NIMH Recovery After Initial Schizophrenia Episode (RAISE) initiative., Psychiatric Rehabilitation Journal 37(4),, עמ' 267-269. doi: http://dx.doi.org/10.1037/prj0000108
 55. ^ J. Lally, O. Ajnakina, B. Stubbs, M. Cullinane, Remission and recovery from first-episode psychosis in adults: A systematic review and meta-analysis of long-term outcome studies, European Psychiatry 41, 2017-04-01, עמ' S819 doi: 10.1016/j.eurpsy.2017.01.1595
 56. ^ Ruth Y Pavlovic, Aleksandar Pavlovic, Stephen Donaldson, Cochrane Database of Systematic Reviews, John Wiley & Sons, Ltd, 2016-10-04. (באנגלית)
 57. ^ Matti Penttilä, Erika Jääskeläinen, Noora Hirvonen, Matti Isohanni, Duration of untreated psychosis as predictor of long-term outcome in schizophrenia: systematic review and meta-analysis, The British Journal of Psychiatry 205, 2014-08-01, עמ' 88–94 doi: 10.1192/bjp.bp.113.127753
 58. ^ Y. Braw, R. Sitman, M. Cohen, U. Berger, Remission of positive symptoms according to the “remission in Schizophrenia Working Group” criteria: A longitudinal study of cognitive functioning, European Psychiatry 28, 2013-06-01, עמ' 282–287 doi: 10.1016/j.eurpsy.2012.04.003
 59. ^ American Psychiatric Association, Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM–5), American Psychiatric Association, 5, 2013, עמ' 94-96
 60. ^ Oliver D Howes, Robin M Murray, Schizophrenia: an integrated sociodevelopmental-cognitive model, The Lancet 383, 2014-05-10, עמ' 1677–1687 doi: 10.1016/S0140-6736(13)62036-X
 61. ^ Marita Pruessner, Alexis E. Cullen, Monica Aas, Elaine F. Walker, The neural diathesis-stress model of schizophrenia revisited: An update on recent findings considering illness stage and neurobiological and methodological complexities, Neuroscience & Biobehavioral Reviews 73, 2017-02-01, עמ' 191–218 doi: 10.1016/j.neubiorev.2016.12.013
 62. ^ A. Kimberley McAllister, Major Histocompatibility Complex I in Brain Development and Schizophrenia, Biological Psychiatry, Neuroimmune Mechanisms Related to Psychosis 75, 2014-02-15, עמ' 262–268 doi: 10.1016/j.biopsych.2013.10.003
 63. ^ Alexis C. Edwards, Silviu-Alin Bacanu, Tim B. Bigdeli, Arden Moscati, Evaluating the dopamine hypothesis of schizophrenia in a large-scale genome-wide association study, Schizophrenia Research 176, 2016-10-01, עמ' 136–140 doi: 10.1016/j.schres.2016.06.016
 64. ^ Lena Wischhof, Ellen Irrsack, Frank Dietz, Michael Koch, Maternal lipopolysaccharide treatment differentially affects 5-HT2A and mGlu2/3 receptor function in the adult male and female rat offspring, Neuropharmacology 97, 2015-10-01, עמ' 275–288 doi: 10.1016/j.neuropharm.2015.05.029
 65. ^ ציפי דולב, TheMedical - אתר הרופאים של ישראל | הקשר בין אסטרוגן לסכיזופרניה, www.themedical.co.il, ‏2009
 66. ^ 66.0 66.1 G. Chondrou, G. P. Patrinos, E. E. Tsermpini, Qualitative meta-analysis to identify genomic variants that are correlated with the development of Schizophrenia, European Psychiatry, Abstract of the 25th European Congress of Psychiatry 41, 2017-04-01, עמ' S162 doi: 10.1016/j.eurpsy.2017.01.2039
 67. ^ Anna Alkelai, Anna Need, Matthew Halvorsen, Lior Greenbaum, Whole Exome Sequencing In Arab And Jewish Israeli Families Multiply Affected With Schizophrenia, European Neuropsychopharmacology 27, 2017, עמ' S490–S491 doi: 10.1016/j.euroneuro.2016.09.583
 68. ^ Jana Janoutová, Petra Janácková, Omar Serý, Tomás Zeman, Epidemiology and risk factors of schizophrenia, Neuro Endocrinology Letters 37, 2016, עמ' 1–8
 69. ^ Tse, S., Davidson, L., Chung, K. F., Yu, C. H., Ng, K. L., & Tsoi, E., ogistic regression analysis of psychosocial correlates associated with recovery from schizophrenia in a Chinese community., International Journal of Social Psychiatry, 61(1), 2015, עמ' 50-57
 70. ^ Richard Warner, Recovery from Schizophrenia: Psychiatry and Political Economy, Routledge, 2013-03-01. (באנגלית)
 71. ^ Leucht S, Measurements of response, remission, and recovery in schizophrenia and examples for their clinical application., The Journal of clinical psychiatry 75 Suppl 1, 2014 doi: 10.4088/JCP.13049su1c.02
 72. ^ Alan B. McGuire, Marina Kukla, Amethyst Green, Daniel Gilbride, Illness Management and Recovery: A Review of the Literature, Psychiatric Services 65, 2014-02-01, עמ' 171–179 doi: 10.1176/appi.ps.201200274
 73. ^ 73.0 73.1 David L. Roberts, Dennis R. Combs, Michael Willoughby, Jim Mintz, A randomized, controlled trial of Social Cognition and Interaction Training (SCIT) for outpatients with schizophrenia spectrum disorders, British Journal of Clinical Psychology 53, 2014-09-01, עמ' 281–298 doi: 10.1111/bjc.12044
 74. ^ Jessica A. Jonikas, Dennis D. Grey, Mary Ellen Copeland, Lisa A. Razzano, Improving Propensity for Patient Self-Advocacy Through Wellness Recovery Action Planning: Results of a Randomized Controlled Trial, Community Mental Health Journal 49, 2013-06-01, עמ' 260–269 doi: 10.1007/s10597-011-9475-9
 75. ^ 75.0 75.1 David Roe, Ilanit Hasson-Ohayon, Michal Mashiach-Eizenberg, Oren Derhy, Narrative Enhancement and Cognitive Therapy (NECT) Effectiveness: A Quasi-Experimental Study, Journal of Clinical Psychology 70, 2014-04-01, עמ' 303–312 doi: 10.1002/jclp.22050
 76. ^ Mark J. Millan, Annie Andrieux, George Bartzokis, Kristin Cadenhead, Altering the course of schizophrenia: progress and perspectives, Nature Reviews Drug Discovery 15, July 2016, עמ' 485–515 doi: 10.1038/nrd.2016.28
 77. ^ 77.0 77.1 Susan Whitfield-Gabrieli, Clemens Bauer, Kana Okano, Paul Nestor, M64. Real Time fMRI Feedback Targeting Default Mode Network (DMN) Reduces Auditory Hallucinations, Schizophrenia Bulletin 43, 2017-03-01, עמ' S233–S233 doi: 10.1093/schbul/sbx022.059
 78. ^ Updated List of High Journal Impact Factor Schizophrenia Research Journals, www.omicsonline.org (באנגלית)
 79. ^ 79.0 79.1 79.2 Patrick McGorry, Royal Australian and New Zealand College of Psychiatrists Clinical Practice Guidelines for the Treatment of Schizophrenia and Related Disorders, Australian & New Zealand Journal of Psychiatry 39, 2005-01-01, עמ' 1–30 doi: 10.1080/j.1440-1614.2005.01516.x
 80. ^ Christopher Gordon, Vasudha Gidugu, E. Sally Rogers, John DeRonck, Adapting Open Dialogue for Early-Onset Psychosis Into the U.S. Health Care Environment: A Feasibility Study, Psychiatric Services 67, 2016-07-15, עמ' 1166–1168 doi: 10.1176/appi.ps.201600271
 81. ^ "מודל סוטריה | בית במקום מוסד רפואי לחולים הפסיכיאטרים". הארץ (בעברית). 2 באוגוסט 2009. בדיקה אחרונה ב-5 באוגוסט 2017. 
 82. ^ שי קונס, TheMedical - אתר הרופאים של ישראל | הטיפול התרופתי בסכיזופרניה, www.themedical.co.il, ‏2009
 83. ^ M. Harrow, T. H. Jobe, Does Long-Term Treatment of Schizophrenia With Antipsychotic Medications Facilitate Recovery?, Schizophrenia Bulletin 39, 2013-09-01, עמ' 962–965 doi: 10.1093/schbul/sbt034
 84. ^ "סל שיקום לנפגעי נפש". כל-זכות (בעברית). בדיקה אחרונה ב-5 באוגוסט 2017. 
 85. ^ תיאום טיפול, www.ispraisrael.org.il
 86. ^ דיור, www.ispraisrael.org.il
 87. ^ Duckworth, Kennetha,b; Halpern, Lisac, Peer support and peer-led family support for persons living ... : Current Opinion in Psychiatry, Current Opinion in Psychiatry May 2014 - Volume 27 - Issue 3, 2014, עמ' 216–221 doi: 10.1097/YCO.0000000000000051
 88. ^ Bert-Jan Roosenschoon, Cornelis L. Mulder, Mathijs L. Deen, Jaap van Weeghel, Effectiveness of illness management and recovery (IMR) in the Netherlands: a randomised clinical trial, BMC Psychiatry 16, 2016-03-19, עמ' 73 doi: 10.1186/s12888-016-0774-0
 89. ^ אבנר אליצור, טיפול משפחתי במשפחות של חולי סכיזופרניה, www.themedical.co.il, ‏2010
 90. ^ "אשפוז כפוי דחוף של נפגעי נפש". כל-זכות (בעברית). בדיקה אחרונה ב-5 באוגוסט 2017. 
 91. ^ מערכת TheMEDICAL, טיפול שיאצו משפר מצבם הקליני של חולי סכיזופרניה, www.themedical.co.il
 92. ^ "סל שיקום לנפגעי נפש". כל-זכות (בעברית). בדיקה אחרונה ב-16 באוגוסט 2017. 

הבהרה: המידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0