הנצה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הנצה, או budding באנגלית, היא תחום בביולוגיה הכולל בתוכו בעיקר שני תתי-תחומים: הראשון, בהקשר רבייתי של בעלי חיים חסרי חוליות, והשני בהקשר יצירת ממברנות ותנועת ממברנות ואברונים בתא החי.

הנצה היא צורת רבייה אל זוויגית במהלכה אורגניזם מתפתח מצמיחה או ניצן המתרחשים עקב חלוקת תא באזור מסוים. האורגניזם החדש נשאר מחובר לאורגניזם ממנו נוצר [האורגניזם ההורי] ונפרד ממנו כאשר מגיע לשלב הבוגר. כאשר הוא עוזב, הוא משאיר אחריו רקמה צלקתית. משום שההתרבות היא אל-זוויגית, האורגניזם החדש שנוצר זהה בצורה מדויקת מבחינה גנטית להוריו.

אורגניזמים כדוגמת הידרה משתמשים בתאים בעלי יכולת התחדשות בתהליך ההנצה. בהידרה, ניצן מתפתח מצמיחה בשל חלוקת תאים חוזרנית באתר ספציפי אחד. ניצנים אלו מתפתחים לאינדיבידואלים קטנים וכשמגיעים לבגרות, מתנתקים מגוף ההורה ונהפכים לאינדיבידואלים חדשים.

הנצה פנימית או "אנדוגניה" היא תהליך אל-מיני של התרבות המועדף על ידי פרזיטים כגון Toxoplasma gondii והוא מערב תהליך בלתי-רגיל במהלכו שני תאי בת מיוצרים בתוך תא אם, ולפני החלוקה הם מעכלים את תא האם.

אנדופוליגניה היא חלוקת התא לכמה אורגניזים בבת אחת על ידי הנצה.

התרבות בבעלי חיים

בבעלי חיים רב תאיים [מטאזואה], הצאצאים יכולים להתפתח כגידולים הנמצאים על ההורה.

בעלי חיים המתרבים באופן זה כוללים אלמוגים, ספוגיים, תולעים שטוחות ולארוות.

גם דבורים מתרבות בעזרת הנצה כגון הזן אפיס דורסטה, למרות שהתנהגות זו נדירה בקרב דבורים, היא נצפתה בקרב קבוצה של  "פועלות"  שעזבו את הקן בו נולדו ויצרו קן חדש ליד הקודם.

הנצה תאית

חלק מהתאים מתפצלים בעזרת הנצה, לדוגמה סקרומציטים- זן השמר המשמש לאפייה ותסיסה. סופו של תהליך זה הוא בתא אם ותא בת קטן יותר.

כמו כן, בתא מתרחש מעבר ומבנה של אברונים וחומרים שונים בעזרת הנצה. חלק מהאברונים נעטפים בקרומים של אברונים מהם נוצרו כדוגמת הרשת אנדופלסמטית ומועברים בתוך בועית (וזיקולה) למקומות שונים בתא.

וירולוגיה

בוירולוגיה, הנצה היא צורה של פיזור ויראלי בעזרתו וירוסים בעלי מעטפת רוכשים את המעטפת החיצונית שלהם בעזרת ממברנת התא המאחסן ממנו יוצאים על ידי תפיחה מהממברנה וסגירת הויריון.

בחסרי חוליות

הנצה היא סוג של רבייה אל-זוויגית בה ניתקת קבוצת תאים בעלת כל החומר התורשתי מההורה ומשלימה את עצמה לייצור חדש ועצמאי.

הנצה אופיינית לבעלי חיים כמו הספוגיים ונבוביים. בשיטה זו צומח מעין ניצן על הנבוב וכשהוא מוכן לכך הוא ניתק מ"אמו" והופך עצמאי (כבהידרה), או שמתפתחת ממנו מושבה (כבאלמוגים). לדוגמה, מדוזה יכולה להתרבות בצורה אל זוויגית באמצעות הנצה כאשר היא נמצאת בשלב הפוליפ שלה.

בצמחים

זוהי התופעה בה ניצן יכול להינתק מהצמח הראשון ולהתפתח לצמח עצמאי חדש.

בחקלאות, הנצה מתייחסת לפעולת ההרכבה של צמח אחד על אחר.

ראו גם

קישורים חיצוניים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0