הספרייה הלאומית של אוסטרליה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הספרייה הלאומית של אוסטרליה
בניין הספרייה הלאומית של אוסטרליה. מבט מאגם ברלי גרפין שבקנברה.
בניין הספרייה הלאומית המקורי, הממוקם בשדרות קינגס שבקנברה. הבניין תוכנן על ידי אדוארד הנדרסון, ואמור היה לכלול מספר אגפים. הושלמה הקמתו של אגף אחד בלבד, ואגף זה נהרס בשנת 1968.

הספרייה הלאומית של אוסטרליהאנגלית: National Library of Australia) היא ספרייה לאומית והספרייה הגדולה באוסטרליה. הספרייה הוקמה על פי "חוק הספרייה הלאומי של אוסטרליה" (National Library Act), והיא אחראית מכוחו:

לשמר ולפתח את האוסף הלאומי של ספרות, לרבות אוספים מקיפים של ספרות העוסקת או קשורה לאוסטרליה ולתושביה.

[1]

נכון לשנת 2017 באוספי הספרייה הלאומית האוסטרלית 6,928,238 פריטים[2].

היסטוריה

הספרייה הלאומית הוקמה רשמית עם חקיקתו וקבלתו של חוק הספרייה הלאומית, 1960, ועם הקמתה החלה לפעול כספרייה לאומית, נוסף על היותה ספרייה של הפרלמנט האוסטרלי.

ספריית הפרלמנט האוסטרלי

ספריית הפרלמנט האוסטרלי הוקמה בשנת 1901 על מנת לשמש את הממשל הפדרלי האוסטרלי החדש. מאז הקמתה שאפה הספרייה לפתח אוסף ספרים לאומי. בשנת 1907 הוקמה ועדה פרלמנטרית משותפת בראשות יו"ר בית הנבחרים של אוסטרליה, סר פרדריק הולדר שהגדירה את מטרות הספרייה, ושאף כי היא תפעל בעיר הבירה הפדרלית ותהיה ספרייה ציבורית גדולה בדומה לספריית הקונגרס שבוושינגטון די. סי., ותאסוף מידע לא רק עבור הפרלמנט והאומה האוסטרלית, אלא עבור כל תושבי העולם[3].

בניין הספרייה הלאומי הנוכחי נפתח בשנת 1968. המבנה תוכנן על ידי משרד האדריכלים בנינג ומאדן, ועוטר בויטראז'ים מעשה ידי האמן לנרד פרנץ' ובשטחי קיר מעשה ידי האמן מתיו מאטגו.

אוספי הספרייה

נכון לסוף שנת 2016, בספרייה 6,928,238 פריטים, על גבי מדפים שאורכם הכללי נאמד ב-15 ק"מ. אוספי הספרייה נחשבים לאוסף החשוב ביותר של מידע אודות התרבות של אוסטרליה, ושל הספרות האוסטרלית. אוספי הספרייה כוללים ספרים, כתבי עת, אתרי אינטרנט, תמונות, תצלומים, מפות, קובצי קול, הקלטות של מידע היסטורי ורבלי שאינו מצוי בכתובים (oral history recordings) ואפמרה.

קטלוג הספרייה מכיל כ-92% מהפריטים המצויים באוספיה.

כמו כן הספרייה הנגישה באמצעות דיגיטיזציה כ-174,000 פריטים מאוספיה. הספרייה היא מהספריות המובילות בעולם בשימוש בדיגטיזציה לשימור הפריטים.

האוסף האוסטרלי והאוסף הכללי

הספרייה אוספת ספרים ומידע שנכתב על ידי אוסטרלים, למען אוסטרלים או הנוגע לאוסטרליה בכל פורמט מפורסם (ספרים, כתבי עת, עיתונות, מפות, פוסטרים, מוזיקה וכן וידאו). האוסף מבוסס על האוסף של ג'ון אלכסנדר פרגוסון. לספרייה אוסף גדול הנוגע לאמנויות הבמה ובייחוד למחול.

בספרייה מצוי האוסף הלאומי האוסטרלי של ספרים בכתב ברייל.

האוסף האסייתי

בספרייה אוסף גדול של מידע ומקורות מחקר הנוגעים לאסיה, והיא מהווה את האוסף הגדול ביותר בשפות אסייתיות בחצי הכדור הדרומי, ובה למעלה מחצי מיליון ספרים בנושאים אלה. הספרייה מתמחה באיסוף ספרים בשפות האסייתיות: בורמזית, פרסית, אינדונזית, יפנית, חמרית, קוראנית, מנצ'ו, מונגולית, תאילנדית ווייטנאמית.

האוספים בנושא זה כוללים אוספים ומחקר בנושא בודהיזם.

תמונות וכתבי יד

אוסף כתבי היד כולל כ-26 מיליון פריטים שונים, על פני מדפים שאורכם הכולל למעלה מ-10,492 מטרים. כתבי היד עוסקים ברובם באוסטרליה, אך גם בפפואה גינאה החדשה, ניו זילנד ואיי האוקיינוס השקט. אוסף כתבי היד מכיל כתבי יד אירופאים העוסקים בתקופה של יישוב אוסטרליה ניו זילנד, החל מראשית המאה ה-18 ועד ימינו, וכולל יומנים של ימאים אירופאים שהפליגו באזור, ובהם יומנו של ג'יימס קוק, רוברט אוהרמה בורק, ויליאם ג'ון מילס וצ'ארלס קינגספורד סמית'.

חדרי קריאה

בספרייה מספר חדרי קריאה. בחדר הקריאה הראשי המצוי בקומת הקרקע של המבנה, נמצאים מחשבים המאפשרים גישה לאוספים המקוונים של הספרייה, וכן דלפקי השאלה ויעץ.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^
    Maintaining and developing a national collection of library material, including a comprehensive collection of library material relating to Australia and the Australians
  2. ^ סטטיסטיקה אודות הספרייה הלאומית האוסטרלית
  3. ^ ההיסטוריה של הספרייה הלאומית האוסטרלית
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0