הצבא הרפובליקני הארי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הצבא הרפובליקני האריאנגלית: Aryan Republican Army) הוא הכינוי שניתן לקבוצה טרוריסטית גזענית שדגלה בעליונות הגזע הארי, אשר פעלה בארצות הברית בתחילת ואמצע שנות ה-90 של המאה העשרים. הקבוצה כונתה לעיתים בתקשורת גם בשם שודדי הבנקים מהמערב התיכון (באנגלית: Midwest Bank Robbers)[1].

בתקשורת האמריקאית נטען, כי לטרוריסט האמריקאי טימותי מקווי, אשר ביצע את הפיגוע באוקלהומה סיטי ב-19 באפריל 1995, היו כביכול קשרים עם חברי הקבוצה בחודשים שקדמו לפיגוע[2].

פעילות הקבוצה

פעילים מטעם הצבא הרפובליקני הארי היו אחראים לשורה של 22 מעשי שוד בבנקים שונים ברחבי המערב התיכון האמריקאי. נטען, כי הקבוצה בחרה לפעול דווקא באזור זה בשל האמונה כי אמצעי הביטחון של הבנקים באזור הם פחות קפדניים. מטרתה של הקבוצה בשלב ראשוני זה הייתה לזכות בסכום הכספי אשר נדרש לצורך הגשמת מטרותיה השונות, ולטובת עניינו של הגזע הארי כולו, ובשל כך התמקדו חברי הקבוצה בעיקר בשוד בנקים.

לקראת אמצע שנות ה-90, ובעקבות פעילות מאומצת מצד גורמי הממשל הפדרלי של ארצות הברית, נעצרו והורשעו פעיליה המרכזיים של הקבוצה בזה אחר זה, מה שהביא בסופו של דבר להתפרקותה של הקבוצה באמצע שנות ה-90.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0