טימותי מקווי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
טימותי מקווי
Timothy McVeigh
לידה פנדלטון שבניו יורק
מדינה ארצות הברית
ידוע בשל פוצץ ב-19 באפריל 1995 את בניין הממשל הפדרלי באוקלהומה סיטי וגרם למותם של 168 בני אדם ולפציעתם של מאות

טימותי ג'יימס מקוויאנגלית: Timothy McVeigh;‏ 23 באפריל 1968 - 11 ביוני 2001), טרוריסט אמריקאי שהוצא להורג על שפוצץ ב-19 באפריל 1995 את בניין הממשל הפדרלי באוקלהומה סיטי וגרם למותם של 168 בני אדם ולפציעתם של מאות.

חייו

מקווי נולד בפנדלטון, ניו יורק למשפחה קתולית ממוצא אירי. הוריו התגרשו כשהיה בן עשר. לאחר שסיים את לימודיו בבית הספר התיכון התנדב לצבא ארצות הברית.

מקווי השתתף בקרבות מלחמת המפרץ, הצטיין בתפקידו כתותחן ואף עוטר בכוכב הארד. הוא נחשב חייל למופת ושאף להצטרף לכוחות המיוחדים של הצבא. אולם הוא לא עמד בדרישות הפיזיות וכשל. לאחר מכן עזב את הצבא מאוכזב וממורמר.

השקפתו

מקוויי הגדיר את עצמו כליברל ומתנגד קיצוני לממשלה. כמו כן, הוא גם היה ידוע כקורא חריף של הספר השנוי במחלוקת - "יומני טרנר", אשר מתאר מעשי טרור דומים לזה שהוא בעצמו ביצע. צילומים של עמודים 61 ו-62 נמצאו במעטפה במכוניתו של מקוויי. עמודים אלו מתארים מתקפת מרגמות על בניין הקפיטול האמריקאי אשר בוושינגטון.

מקווי פיתח שנאה תהומית כלפי הממשל הפדרלי. בראיונות שנערכו לפני הוצאתו להורג ושרוכזו בספר טרוריסט אמריקאי טען מקווי כי שנאה זו החלה להתפתח בעקבות זוועות ופשעי מלחמה שראה לטענתו כחייל בעיראק. אולם להיטותו להצטרף לכוחות המיוחדים לאחר המלחמה מצביעה על נקודת התחלה מאוחרת יותר, ככל הנראה האכזבה שחש כשנדחה.

נטען גם, כי למקווי היו קשרים מסוימים עם הצבא הרפובליקני הארי, קבוצה טרוריסטית גזענית שדגלה בעליונות הגזע הארי, אשר פעלה בארצות הברית בתחילת ואמצע שנות ה-90 של המאה העשרים[1].

הפיגוע

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הפיגוע באוקלהומה סיטי

בבוקר ה-19 באפריל 1995 החנה מקווי משאית שכורה ובה חומר נפץ מאולתר במשקל של 2.3 טון מול בניין אלפרד פ. מורה שבלב אוקלהומה סיטי, אשר אכלס את מוסדות הממשל הפדרלי במדינה. לאחר שהצית את פתיל ההשהיה הסתלק מהמקום. המשאית התפוצצה כמתוכנן בתשע בבוקר, שעת פתיחת העסקים והמשרדים שבסביבה וגרמה לנזק אדיר בנפש וברכוש. כשלוש מאות מבנים ניזוקו או נהרסו מעוצמת הפיצוץ.

מאות נפגעו ו-167 גברים, נשים וילדים מתו כתוצאה מפיצוץ המשאית. מאוחר יותר מת הקורבן ה-168 כאשר גוש בטון עצום נחת עליו בזמן פעילות חילוץ והצלה.

כשעה לאחר הפיצוץ נעצר מקווי בעודו מנסה להמלט צפונה: שוטר תנועה עצרו ללא קשר לאירועי היום, משום שלרכבו לא הייתה לוחית רישוי. רק לאחר מכן התברר שהוא מבוקש בחשד החמור הרבה יותר.

תזמון הפיגוע ליום ה-19 באפריל - שנתיים בדיוק לאחר סיום המצור בווייקו, שהסתיים במותם של עשרות מאמיניו של דייוויד כורש המבוצרים - לא היה מקרי. מקווי ביקר בווייקו בתקופה שלפני הפריצה, וצפה בסרטים תיעודיים וסרטי תחקיר על הפרשה. הוא זעם על טיפולו של הממשל הפדרלי במשבר, ולדבריו אירוע זה היה הסיבה שהניעה אותו לעשות את מעשהו.

המשפט

מקווי נשפט בבית משפט מחוזי פדרלי בדנבר, קולורדו. משפטו היה אמור להיערך בבית המשפט הפדרלי המחוזי באוקלהומה סיטי, אך הוא הועבר לדנבר לאחר שכל השופטים הפדרליים באוקלהומה נפסלו על ידי בית הדין לערעורים מלשבת בדין. נקבע כי הם לא יוכלו להיות אובייקטיביים די הצורך משום שבניין בית המשפט שלהם נפגע קשות בפיצוץ.

במהלך משפטו התובע טען כי מקוויי פסע הרחק לאחר שהפעיל מתג מתוזמן מקדמת המשאית. אף על פי שמעון יום נמצא בקומת הקרקע של הבניין, אין שום הוכחה שמקוויי ידע על כך, או פגע במכוון בילדים. בכל מקרה, עולה מראיונות שבוצעו בכלא כי מקוויי התייחס למות הילדים כנזק נלווה.

הוא הורשע ב-1997 בשמונה סעיפים של רצח ובסעיפים נוספים של קנוניה ושימוש בנשק להשמדה המונית. הסיבה להרשעה בשמונה סעיפי רצח בלבד היא שהסמכות הפדרלית ששפטה אותו הייתה מוגבלת לקורבנות שהיו עובדי הממשל, בעוד שרצח שאר האזרחים היה עניינה של מדינת אוקלהומה. בין כה וכה גזר חבר המושבעים על מקווי עונש מוות. לאחר שמוצו הערעורים במשפטו, כולל לבית המשפט העליון של ארצות הברית, הוא הוצא להורג בזריקת רעל ב-11 ביוני 2001 בכלא טר הוט באינדיאנה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0