הרכבת התחתית של קפיטול ארצות הברית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

United States Capitol subway system
מדינה ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית
עיר וושינגטון די. סי.וושינגטון די. סי.  וושינגטון די. סי.
שם המערכת מערכת הרכבת התחתית של קפיטול ארצות הברית
מפעיל אדריכל הקפיטול
מידע על ההקמה
פתיחת הקו 7 במרץ 1909
מידע על הקו
סוג הקו קו תחתי
מספר הקווים 3[1]
מספר התחנות 6
תרשים הקו

הארט
שלוחת התחזוקה
דרקסן
ראסל
בניין הקפיטול
רייברן

מערכת הרכבת התחתית של קפיטול ארצות הבריתאנגלית: United States Capitol subway system) היא רכבת תחתית המשמשת את הקפיטול של ארצות הברית בעיר וושינגטון, די.סי. בירת ארצות הברית.

המערכת מורכבת משלושה מסיעונים (פיפלמוברים) חשמליים תת-קרקעיים המקשרים בין בניין הקפיטול לכל שלושת בנייני המשרדים של הסנאט של ארצות הברית ולאחד מארבעת בנייני המשרדים של בית הנבחרים של ארצות הברית.

היסטוריה

קו הרכבת התחתית הראשון במערכת זו[2] נבנה בשנת 1909 במטרה לקשר בין בניין ראסל לבניין הקפיטול[3]. בשנת 1960 נוסף למערכת מונורייל בשליטת המפעיל (לא אוטונומי) שקישר אותה לבניין דרקסן[3]. קו רכבת תחתית נוסף, המחבר את בניין רייברן עם בניין הקפיטול נבנה בשנת 1965[3]. קו מונורייל דרקסן הוארך בשנת 1982, כך שהגיע גם אל בניין הארט[3]. המונורייל בשליטת המפעיל בקו דרקסן הוחלף בשנת 1993 ברכבת אוטומטית (אוטונומית).

קווי מערכת הרכבת התחתית של הקפיטול

מפת קומת המרתף של בניין הקפיטול. ניתן לראות תחנת הרכבת התחתית של בית הנבחרים בפינה השמאלי העליונה של המפה, ואת תחנת הרכבת התחתית של הסנאט בפינה התחתונה הימנית של המפה.

באגף בית הנבחרים של בניין הקפיטול, מצויה מערכת מיושנת יותר, בת שני מסלולים, כאשר רכבת פתוחה אחת נעה על כל מסלול, ומסיעה את הנוסעים בין הקפיטול לבניין המשרדים של בית הנבחרים רייברן.

באגף הסנאט של בית הנבחרים קיימים שני קווי רכבת תחתית נפרדים[4]:

  • הראשון - מערכת מיושנת ובה רכבת פתוחה, המחברת בין הקפיטול לבניין המשרדים של הסנאט ראסל[4].
  • הקו השני הוא מערכת מונרייל מבוקרת מחשב, ובה שלוש רכבות סגורות, עם שלושה קרונות בכל רכבת[4]. מערכת זו מקשרת את בניין הקפיטול עם בנייני המשרדים של הסנאט הארט ודירקסן. רכבות אלה אינן ממונעות, והן מונעות על ידי מערכת במסילות הרכבת[4]. בקו זה שני מסולים מקבילים לאורך רוב אורכו, למעט בתחנות הארט והקפיטול שהמסלולים מתחברים, וישנו רציף נוסעים אחד בצד הרכבת. בתחנת דירקסן יש רציף אחד לרכבות המובילות לקפיטול, ורציף אחר לרכבות לבניין הארט[4].

אבטחה

הרכבות פתוחות לציבור - בדרך כלל במהלך סיור במתחם הקפיטול - אבל כל נוסע שאינו עובד או חבר קונגרס חייב להיות מלווה על ידי עובד קונגרס, עם זיהוי נאות[4]. במהלך ההצבעות בבית הנבחרים הנסיעה הרכבת התחתית של בית הנבחרים מוגבלת לחברי הקונגרס; והנסיעה ברכבת התחתית ראסל מוגבלת לחברי הסנאט ועובדי הסנאט במהלך הצבעות בסנאט[4].

מאז הפיגועים שאירעו ב-11 בספטמבר 2001, הוטלו הגבלות על נסיעת מבקרים ברכבת התחתית של הסנאט בין בנייני הארט ודירקסן.

תאונות

בהתנגשות אירעה ב -2 באוקטובר 2007, בקו הרכבת התחתית רייברן, לאחר שקרונית נכשלה בהאטה כשהגיעה לסוף המסלול, נפצע מפעיל הקרונית.

גלריית תמונות

לקריאה נוספת

• ARIEL ALEXOVICH, The not-so-seedy underworld of Capitol Hill, TheHill

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ קובץ וידאו מערכת הרכבת התחתית של קפיטול ארצות הברית, סרטון באתר יוטיוב
  2. ^ להבדיל מקווי הרכבת התחתית של וושינגטון.
  3. ^ 3.0 3.1 3.2 3.3 ראו ב"לקריאה נוספת" בספרו של Ronald Kessler, בעמ' 12
  4. ^ 4.0 4.1 4.2 4.3 4.4 4.5 4.6 ראו ב"לקריאה נוספת" מאמרו של ALEXOVICH
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0