השכבה הפיזית של מודל ה-OSI

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סיווג פרוטוקולים על פי מודל ה־OSI
שכבת היישום HTTPSMTPFTPRTPIRCSNMPSIPDNSDHCP
שכבת הייצוג MIMEASCIIUnicodeSSL
שכבת השיחה ASPPPTPSSHNFSRPCSOCKS
שכבת התעבורה TCPUDPSCTPDCCP
שכבת הרשת IP (IPv4IPv6) • ICMPIPXניתוב
שכבת הקו אתרנטToken ringFDDI
השכבה הפיזית E110Base-TRS-232DSLSONET

השכבה הפיזית היא השכבה הראשונה של מודל ה־OSI והיא אחראית על העברת האותות הבינאריים של המסגרות (frames) משכבת הקו של מודל ה-OSI. בשכבה זו לא מתבצעת הכמסה וכל תפקידה הוא לאפנן את המידע הדיגיטלי משכבת הקו על גל נושא אנלוגי (לכן המודם שייך לשכבה הפיזית במודל).

כל המידע שעובר ברשתות מחשבים מיוצג בצורה דיגיטלית, ברצפים של אפסים (0) ואחדות (1). השכבה הפיזית אחראית על העברת המידע הזה על מדיית התקשורת. פרוטוקולים בשכבה הפיזית מגדירים בדרך כלל באילו רמות מתחים ועל אילו מדיות יעברו האותות בין המחשבים. מדיה יכולה להיות כבל נחושת, סיב אופטי ואף אוויר (במידה ומדובר בקשר רדיו). על מנת שהנתונים שנשלחו מקצה אחד של המדיום יובנו בקצה השני, יש לקבוע "שפה" מוסכמת לייצג הבינארי של המידע, וכאן נכנסים לפעולה תקנים של השכבה הפיזית.

השכבה הפיזית קובעת גם תקנים שונים ביחס לכבלים בהם יש להשתמש, אורכם המקסימלי, תעבורה מקסימלית, מחברים ועוד. כל אלו חיוניים על מנת למנוע טעויות בזיהוי שעשויות להגרם בשל הפרעות שונות באותות הבינאריים.

תקני כבילה
10Base-T, 10BASE2, 10BASE5, 100BASE-T, 100BASE-TX, 10BASE-FX, 1000BASE-T, 1000BASE-TX.
מדיות תקשורת
UTP, FTP, STP, סיב אופטי, גלי רדיו, בלוטות'.
רכיבי תקשורת
רכיבי תקשורת המתפקדים בשכבה הפיזית לא מבצעים שום החלטה בנוגע להמשך העברת המידע. כל תפקודם מסתכם בהגברת האות והעברתו הלאה על המדיה. דוגמאות לרכיבי תקשורת המתפקדים בשכבה הפיזית: Repeater ומרכזת (hub).

תפקידים נוספים של השכבה הפיזית

  • לחוש שהקו פנוי (Carrier sense)
  • זיהוי התנגשויות
  • בקרת זרימה

ראו גם