השמדת לא-יהודים במלחמת העולם השנייה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

גרמניה הנאצית השמידה בני עמים וקבוצות רבות במהלך מלחמת העולם השנייה, ובכלל זה כשישה מיליון יהודים (בסיוע רוצחים בני עמים אחרים). לא יהודים בני אומות וקבוצות נרצחו במבצעי הירי של חיילי האיינזצגרופן ובמחנות ההשמדה. כמו כן ביצעו חיילי הוורמאכט וכוחות גרמניים אחרים פשעי מלחמה בהיקף גדול שהביאו למותם של מיליוני בני אדם.

השמדת לא-יהודים על ידי גרמניה הנאצית ובעלות בריתה

קבוצות עיקריות אשר היו נתונות להשמדה על ידי
גרמניה הנאצית ובעלות בריתה בשנות מלחמת העולם השנייה
סימון קבוצה אירוע כמות ההרוגים
Armed forces red triangle.svg
שבויי מלחמה סובייטים השמדת שבויי המלחמה הסובייטים 2,000,000–3,300,000[1]
(אין)
פולנים השמדת הפולנים כ-1,752,000[2][א]
(אין)
סרבים השמדת הסרבים כ-500,000[3]
Black triangle.svg
נכים וחולי נפש השמדת הנכים כ-200,000[4]
Brown triangle.svg
צוענים השמדת הצוענים 90,000–222,000[4]
Red triangle.svg
בונים חופשיים השמדת הבונים החופשיים 80,000–200,000[5]
Purple triangle.svg
עדי ה' השמדת עדי ה' [6]כ- 1650

בעוד מספר הנספים היהודים מוסכם בדרך-כלל על החוקרים, הרי שמספר הנספים הלא-יהודים שנוי במחלוקת, וההערכות לגביו נעות בין 9 מיליון ועד קרוב ל-20 מיליון. חלק מהפער נובע מהקושי להגדיר מהו פשע מלחמה. בעוד שמוסכם על הכול כי שליחת בני אדם למחנות ריכוז והשמדה או ירי המוני בחסרי אונים היא פשע נגד האנושות בכל מקרה, כפי שעשו הנאצים לרבים מהיהודים, מהצוענים, הנכים ואחרים, הרי רבים מתו לא כתוצאה מפעולת רצח ישירה אלא באופן עקיף כתוצאה מרעב ומחלות שנבעו מהתנאים הנוראיים במחנות הריכוז או במחנות השבויים לחיילים מצבא ברית המועצות. מחלוקת נוספת היא בעניין הכללתם של נספים שמתו כתוצאה מנסיבות המלחמה. לדוגמה, פליט פולני שנמלט מביתו מאימת הכוחות הגרמניים ומת בדרך, עשוי להיחשב בחלק מן המחקרים כמי שנרצח, ובחלק אחר כמי שמת מנסיבות המלחמה.

בעיה נוספת שמקשה על ההערכות לגבי מספר הנספים הלא-יהודים, היא היעדר תיעוד מספיק. הקהילות היהודיות במזרח אירופה היו מאורגנות, וכללו רישום מדויק למדי של מספר חברי הקהילות ואף שמותיהם. כמו כן, כיוון שרוב היהודים הנספים נספו במחנות ריכוז והשמדה, אפשר להיעזר בתיעוד הגרמני לגבי ה"משלוחים" למחנות, תיעוד שהוא מדויק ומפורט ברוב המקרים. לעומת זאת, רוב הנספים הלא-יהודים נרצחו, ככל הנראה, מחוץ למחנות הריכוז וההשמדה, ולא נערך תיעוד מפורט של ההשמדה הזו בשעת מעשה. כמו כן, ההגירה ההמונית הכפויה שהתחוללה אחרי מלחמת העולם השנייה בין אוקראינה, פולין וגרמניה, מקשה עוד יותר לשחזר את מספר תושבי הערים והעיירות באזורים הפגועים.

פגיעה באוכלוסייה אזרחית על ידי בעלות הברית

השמדת אוכלוסייה אזרחית נעשתה בראש ובראשונה על ידי גרמניה הנאצית, כנגד אוכלוסיות שסומנו מראש להשמדה קולקטיבית והמונית, ולאורך שנים, כאשר המטרה (אשר כמעט והושגה במקרים מסוימים), הייתה ההשמדה הטוטאלית של עמים מסוימים (יהודים, צוענים ואחרים שנחשבו ל"גזעים" נחותים על פי הנאצים).

במהלך המלחמה ביצעו בעלות הברית פעולות הפצצה מאסיביות על עריה של גרמניה ואזורי התעשייה שלה. פעולות אלו לא התמקדו במטרות תעשייתיות או צבאיות בלבד, במקרים מסוימים נחרבו ערים שלמות, עשרות אלפים נהרגו, ומאות אלפים הפכו לפליטים חסרי בית. בהפצצה על העיר דרזדן בשנת 1945, נוצר אפקט של "סופת אש" אשר השתוללה במשך ימים לאחר ההפצצה, החריבה לחלוטין את העיר, והרגה עשרות אלפים.

קיימים הבדלים רבים בין פעולות ההשמדה הנאציות ובין מתקפות האוויר של בעלות הברית: פעולות ההשמדה הנאציות נעשו מתוך אידאולוגיה גזענית אשר ראתה באוכלוסייה המושמדת תת-אדם, אשר אינו ראוי לחיים. מתקפות האוויר של בעלות הברית נעשו מתוך אסטרטגיה שתפקידה היה להביא לניצחון במלחמה. ייתכן ויכוח היסטורי באשר להצדקת פעולות אלו, וויכוח זה מתנהל במיוחד באשר להטלת פצצות האטום. האם הייתה זו מוצדקת, שכן קיצרה את המלחמה, וחסכה חיי רבים, או שמא הפעלת נשק לא קונבנציונלי כנגד אוכלוסייה אזרחית היא פסולה בכל מקרה, כפי שטוענים רבים. אין ויכוח היסטורי או מוסרי של ממש באשר לפשעי הנאצים, והקונצנזוס בקרב ההיסטוריונים, הפילוסופים ובחברה המערבית בכלל הוא כי הם מעשים של רשע ואכזריות שמועטים כמוהם בהיסטוריה האנושית.

הבדל נוסף הוא כי מתקפות האוויר של בעלות הברית כנגד אוכלוסייה אזרחית לא היו חד צדדיות, וגם הנאצים נהגו להפציץ מהאוויר אוכלוסייה אזרחית בערי בעלות הברית. פעולות השמדה כנגד אוכלוסיות שלמות נקטו הנאצים לבדם.

פעולות בולטות של פגיעה באוכלוסייה אזרחית בידי בעלות הברית:

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. להוציא יהודים ולמעט אזרחים וחיילים פולניים שנהרגו כתוצאה מפעולות צבאיות (למשל הרוגי המערכה בפולין או חללי דיכוי מרד ורשה), תחת הכיבוש הנאצי 606,000 פולנים נהרגו כתוצאה מפעולות רצח ישירות, כאשר חלקם מקפחים את חייהם באירועי טבח שערכו גרמנים ואוקראינים. בנוסף לכך, 1,146,000 פולנים נהרגו בעת שהייתם במתקני מעצר גרמניים לרבות מחנות עבודה, מחנות ריכוז ובתי סוהר.[2]
  1. "NAZI PERSECUTION OF SOVIET PRISONERS OF WAR", Holocaust Encyclopedia
  2. 2.0 2.1 POLSKA 1939-1945: STRATY OSOBOWE I OFIARY REPRESJI POD DWIEMA OKUPACJAMI. Tabela 10. Straty ludności polskiej (Polaków) (w tys.)
  3. "קרואטיה העצמאית", אודות השואה - מרכז המידע, יד ושם
  4. 4.0 4.1 "נרדפים לא-יהודים על ידי המשטר הנאצי", גרמניה הנאצית והיהודים 1939-1933, יד ושם
  5. Christopher Hodapp, Freemasons for Dummies, Wiley Publishing Inc., עמ' 85
  6. NAZI PERSECUTION OF JEHOVAH'S WITNESSES
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0