ווקלטק

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ווקלטק בע"מ (באנגלית: .VocalTec Ltd) היא חברת טכנולוגיה ישראלית המתמחה בפיתוח ושיווק פתרונות תקשורת VoIP. פתרונות אלה כוללים ציוד מיתוג ותוכנות המאפשרות לחברות טלקומוניקציה לספק שירותים כגון תעבורת נתוני קול.

ווקלטק הייתה החברה הראשונה בעולם שהצליחה להעביר קול על-גבי רשת האינטרנט ונחשבת היום כחלוצה שהמציאה את תחום ה-VoIP - העברת קול באינטרנט[1].

היסטוריה

החברה נוסדה בשנת 1989 על ידי אלון כהן וליאור הרמתי. בתחילה פיתחה החברה תוכנות ייעודיות לעיוורים, כרטיס קול שיחד עם התוכנה שצורפה אליו איפשר לעיוורים לשמוע על אילו אותיות הקישו במקלדתם. בשנת 1990 הצטרף אילון גנור, ששימש כמנכ"ל החברה, ובהמשך פיתחה תוכנה להעברת קול על גבי רשת האינטרנט[1]. בשנת 1995 יצאה המוצר שנקרא בפשטות Internet Phone לשוק וזכה להצלחה[2].

בשנת 1996 הנפיקה החברה לראשונה את מניותיה לציבור בבורסת נאסד"ק.

בשנת 1997 הקימה עם שותפים נוספים חברה בת בשם Internet Telephony Exchange Carrier ITXC, שסיפקה שרות מסלקת דקות שיחה בינלאומית בטלפוניית אינטרנט. ווקלטק סיפקה ל-ITXC את הטכנולוגיה והמוצרים לניהול שיחות באינטרנט. באוקטובר 1999 הונפקה ITXC בבורסת נאסד"ק ובשיא בועת הדוט-קום נסחרה בשווי של 5 מיליארד דולר, אך שווייה נפל אחר כך לכ-100 מיליון דולר בלבד. ווקלטק מימשה את כל החזקותיה בחברה בשנת 2002[3].

בשנת 1998 רכשה את "רדלינקס" (RADLINX) מ"קבוצת רד-בינת" תמורת כ-10 מיליון דולר[4].

בתחילת שנת 2000 הוקמה חברת טרולי-גלובל (TrulyGlobal), חברה בת של ווקלטק לשירותי טלפוניה באינטרנט לצרכנים, זאת שלוש שנים לפני שהושק שירות דומה על ידי סקייפ[5]. החברה נסגרה 18 חודשים לאחר שהוקמה בהשקעה של 50 מיליון ש"ח עקב חוסר יכולתה לגייס הון חיצוני בזמן התפוצצות בועת הדוט-קום[6].

בשנת 2005 התמזגה ווקלטק עם חברת Tdsoft הישראלית, במיזוג הפוך בו בעלי המניות של Tdsoft קיבלו 75% מהחברה הממוזגת, ושאר המניות עברו לבעלי המניות של ווקלטק[7].

בשנת 2010 התמזגה ווקלטק שוב, הפעם עם חברת YMAX האמריקאית שפיתחה את מכשיר ה-MagicJack - מתאם המאפשר חיבור של מכשיר טלפון ביתי רגיל דרך המתאם לשקע ה-USB של כל מחשב אישי[8].

לקריאה נוספת

  • גלית חמי וסופי שולמן, להמציא כל בוקר מחדש - סיפורה של החדשנות הישראלית, ידיעות ספרים, 2018, הפרק "שיחה ממתינה", עמ' 238–243

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0