וי הארט

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

וָי הָארְטאנגלית: Vi Hart[1]) הוא כינויה של ויקטוריה הארט, מתמטיקאית ומוזיקאית שמגדירה את עצמה כ-"Recreational Mathemusician", העוסקת בשעשועי מתמטיקה ומוזיקה[2][3][4].

הארט היא בתו של ג'ורג' הארט, פסל מתמטיקאי הבונה פסלים ודגמים בהשראת דפוסים גאומטריים[4]. יש לה הערכה רבה לאמנות וסלידה מהשיטות המסורתיות של הוראת המתמטיקה[2][4]. היא שואפת להפוך את המתמטיקה לדבר מגניב[2].

קריירה

וי הארט סיימה תואר ראשון באוניברסיטת סטוני ברוק[4] ופרסמה מספר מאמרים בנושאי גאומטריה חישובית ומתמטיקה של קיפולי נייר.

היא מפורסמת בעיקר הודות לערוץ היוטיוב שלה, לו יש למעלה מ-940,000 מנויים. שם היא מפרסמת הארט סרטוני וידאו על מתמטיקה ומוזיקה, שבדרך כלל מלווים בשרבוטים במחברת משבצות. סרטונים אלה זכו להצלחה רבה וחלקם אף הפכו לסרטונים ויראליים עם יותר ממיליון צפיות[4]. במקום קהל המתמטיקאים הרגיל הנוטה להיות מבוגר וגברי, חלק גדול מהצפיות באתר של וי הארט הן של נערות בגיל ההתבגרות[2].

למעשה, הקריירה שלה התחילה להמריא בשנת 2010 כשהיא העלתה סרטון וידאו ליוטיוב[2]. סרטון זה היה הראשון בסדרה המכונה "שרבוט בשיעור חשבון" - "Doodling in Math Class". הסרטון מצולם באופן שבו הצופה מרגיש כאילו הוא זה שעושה את השרבוט בעצמו[2], הפנים שלה לא מופיעות כלל בסרטון וניתן לראות רק את הידיים המשרבטות על המחברת[4]. וי הארט בחרה בתצוגת מציאותית ממבט של גוף ראשון משום שהיא רוצה לעורר בצופה את התחושה שגם הוא מסוגל לעשות את אותם הדברים. זאת משום לדעתה זוהי מתמטיקה שכל אחד יכול לעשות[2]. סגנון זה מאפיין את רוב הסרטונים של וי הארט. וי הארט לא רק מעודדת את הצופים שלה לעסוק במתמטיקה, אלה גם ליצור יצירות ייחודיות משל עצמם. למשל Vi Hart's Guide to Comments הוא מדריך עבור יוצרים החוששים להתמודד מול תגובות לפרסומים שלהם. כמו כן היא העלתה סרטון בשם How To Make A Video About How To Make A Video המתאר את דרך העבודה שלה באופן מקורי.

הארט נתמכת כספית על ידי אקדמיית קהאן וגופים אחרים. לצד יצירת הסרטונים עוסקת הארט בחינוך מתמטי ובהנגשת המתמטיקה לקהל הרחב באמצעות הסרטונים ובאמצעות הרצאות.

מאמרים ופרסומים

 • Aloupis, G., Cardinal, J., Collette, S., Demaine, E.D., Demaine, M.L., Dulieu, M., Fabila-Monroy, R., Hart, V., Hurtado, F., Langerman, S., Saumell, M., Seara, C., Taslakian, P., (2010). Matching Points with Things. In: López-Ortiz, A. (ed.) LATIN 2010. LNCS, vol. 6034, pp. 456–467. Springer, Heidelberg.
 • Demaine, E., Demaine, M., Hart, V., Iacono, J., Langerman, S., & O'Rourke, J. (2011). Continuous Blooming of Convex Polyhedra. Graphs & Combinatorics, 27(3), 363-376.
 • Demaine, E., Demaine, M., Hart, V., Price, G., & Tachi, T. (2011). (Non)Existence of Pleated Folds: How Paper Folds Between Creases. Graphs & Combinatorics, 27(3), 377-397.
 • Hart, V. (2012). Mathematics and Music Boxes (pp. 79-84). Springer Berlin Heidelberg.
 • Greg Aloupis, Jean Cardinal, SéBastien Collette, Erik D. Demaine, Martin L. Demaine, Muriel Dulieu, Ruy Fabila-Monroy, Vi Hart, Ferran Hurtado, Stefan Langerman, Maria Saumell, Carlos Seara & Perouz Taslakian (2013). Non-crossing matchings of points with geometric objects, Computational Geometry: Theory and Applications, v.46 n.1, p.78-92.
 • Walter, M., Pedersen, J., Wenninger, M., Schattschneider, D., Loeb, A. L., Demaine, E., ... & Hart, V. (2013). Six Recipes for Making Polyhedra. In Shaping Space (pp. 13-40). Springer New York.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא וי הארט בוויקישיתוף

הערות שוליים

 1. ^ מקובל לבטא את שמה כ"ואי" שמתחרז עם "היי" אך גם ביטואו כ-"Vee" נחשב לתקין.
 2. ^ 2.0 2.1 2.2 2.3 2.4 2.5 2.6 Fun Mathematics Anyone Can Do. (2011). Curriculum Review, 50(7), 9.
 3. ^ Bell, Melissa (17 בדצמבר 2010), "Making math magic: Vi Hart doodles her lessons", Washington Post {{citation}}: (עזרה).
  Krulwich, Robert (16 בדצמבר 2010), I Hate Math! (Not After This, You Won't), National Public Radio {{citation}}: (עזרה).
 4. ^ 4.0 4.1 4.2 4.3 4.4 4.5 Bending and Stretching Classroom Lessons to Make Math Inspire Chang, Kenneth (January 17, 2011) New York Times
P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.