ועד רבני יש"ע

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ועד רבני יש"ע הוא גוף של רבני ההתנחלויות ביהודה ושומרון הפעיל בתחום ההלכתי והפוליטי משנות התשעים.

הגוף הוקם בראשית שנות התשעים על ידי הרב זלמן ברוך מלמד, ראש ישיבת בית אל ורב היישוב, יחד עם רבני ההתיישבות ביהודה ושומרון. הגוף התפרסם בעיקר סביב הסכמי אוסלו ובהמשך בקריאה לסירוב פקודה בתקופת תוכנית ההתנתקות, וכן בתמיכתם בעליית יהודים להר הבית. הגוף מספק תשובות הלכתיות לתושבים וקרא להמשיך את הבנייה גם בימי חול המועד.

כיום חברים בוועד רבני יש"ע הרב זלמן מלמד ראש ישיבת בית אל ורב היישוב, הרב דב ליאור רבה של קריית ארבע (ששימש בעבר תקופה כיו"ר), הרב אליקים לבנון רבה של מועצה אזורית שומרון, הרב אליעזר מלמד רבה של התנחלות הר ברכה, הרב נחום אליעזר רבינוביץ ראש ישיבת מעלה אדומים הרב יאיר שחור רבה של מעלה לבונה, הרב דוד דודקביץ רבה של יצהר, הרב חיים ירוחם סמוטריץ ועוד. דוברו הוא הרב דניאל שילה, לשעבר רבה של קדומים.

ועד הרבנים הוציא לאור כתב עת מדי מספר חודשים וכתבו בו מרבית הרבנים ביהודה ושומרון נוסף על רבני הוועד כגון הרב שלמה אבינר, הרב מרדכי אליהו. עורכו היה הרב אליעזר מלמד ששימש גם כמזכיר הוועד. לאחריו שימשו כמזכירים הרב ישי באב"ד הבעלים של תפילין בית אל והרב מרדכי רבינוביץ רבה של גבעת אסף ובנו של הרב נחום אליעזר רבינוביץ. כתב העת הפסיק את פעילותו לאחר שיצאו במשך 35 גליונות.

הוועד מתכנס אחת לתקופה ומספק חוות דעת הלכתיות ופוליטיות במגוון סוגיות ביהודה ושומרון.

קישורים חיצוניים