ועידת האומות המאוחדות לשינוי אקלים (2019)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ועידת האומות המאוחדות לשינוי אקלים 2019אנגלית: 2019 United Nations Climate Change Conference) היא הועידה ה-25 בנושא. הועידה מתקיימת במדריד, ספרד החל מ-2 בדצמבר ועד ה-13 בחודש. אירועי הועידה יכללו את הוועידה ה-25 של החברות באמנת המסגרת של האו"ם בנושא שינויי אקלים (UNFCCC), הוועידה ה-15 של הצדדים לפרוטוקול קיוטו (CMP15), והישיבה השנייה של הצדדים להסכם פריז (CMA2).

רקע

הועידה השנתית הייתה אמורה להתכנס בברזיל במהלך חודש נובמבר 2019. כשנה לפני האירוע החליט נשיא ברזיל הנבחר ז'איר בולסונארו לבטל את אירוח הועידה מסיבות כלכליות[1]. צ'ילה לקחה על עצמה את אירוח הועידה במקומה של ברזיל, אך המחאות המתמשכות במדינה הובילו לביטול האירוע בצ'ילה והעברתו למדריד, ספרד[2][3].

פעילים בנושא איכות הסביבה הפליגו מאירופה לאמריקה הדרומית, בטרם התקבלה ההחלטה על העברת הועידה למדריד. במהלך חודש נובמבר ארגנו הפעילים את "ועידת היער" ( Forest COP) כוועידת-נגד שהתקיימה במרכז יער האמזונאס. בוועידה השתתפו פעילים חברתיים לצד חוקרי אקדמיה[4].

אירועי הועידה

טרסה ריברה, השרה לענייני השינוי האקולוגי בספרד, הודיעה כי הועידה תתקיים במכון מדריד (IFEMA)(אנ'). אזור הועידה חולק לשניים: אזור כחול ואזור ירוק. האזור הכחול ישמש לקיום הועידה ה -15 של הצדדים לפרוטוקול קיוטו (CMP15), והישיבה השנייה של הצדדים להסכם פריז (CMA2). בנוסף יתקיימו באזור זה אירועים מקבילים שינוהלו על ידי ארגוני המגזר השלישי. האזור הירוק יוקדש לפעילות של ארגוני חברה אזרחית שמטרתן לעודד פעילות חברתית בנושא. אזור זה יחולק לשלושה תתי אזורים: אזור המוקדש לפעילות של בני נוער, אזור המוקדש לפעילות של ילידים ואזור המוקדש לפעילות מדעית וחדשנות בתחום.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0