חב"דפדיה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חב"דפדיה
סמל חבדפדיה.png
סמליל האתר
סוג אנציקלופדיה מבוססת-ויקי על נושאים הקשורים לחסידות חב"ד (מזוהה עם הזרם המשיחיסטי)
תאריך ההקמה כ"ד בסיוון ה'תשס"ז
הרשמה לא חובה
chabadpedia.co.il

חב"דפדיה היא אנציקלופדיית אינטרנט המבוססת על תוכנת מדיה-ויקי, העוסקת בעיקר בחסידות חב"ד. האתר מזוהה עם הזרם המשיחיסטי בחב"ד ומתייחס לרבי מלובביץ' כאל אדם חי.

היסטוריה

חב"דפדיה הועלתה לרשת בכ"ד בסיוון ה'תשס"ז; 10 ביולי 2007 בשם אינפופדיה כשהיא מכילה 1,000 ערכים. לאחר כחודשיים שונה שמה לחב"דפדיה. האתר חב"ד אינפו מממן את אחזקת האתר.

נכון לינואר 2023 (טבת תשפ"ג) האתר מכיל כ-9,300 ערכים.

תוכני האתר

האתר מתמקד בערכים על חסידות חב"ד ותורתה.

האתר נכתב על ידי גולשים רשומים ואורחים אנונימיים. הוא פתוח לעריכה של כל גולש, אך תכניו כפופים לוועדת רבנים התואמת לעמדת הזרם המשיחסטי בחסידות[1]. כך למשל בערך על רבי מנחם מנדל שניאורסון נכתב שהוא "נעלם מעינינו" ולא שנפטר, ואין אזכור לקברו[2].

מבנה האתר

האתר כולל תשעה פורטלים מרכזיים בנושאים הקשורים לחסידות חב"ד: פורטל "נשיאי חב"ד"[3] העוסק בשבעת אדמורי חב"ד, תורתם, ניגונים שחיברו, ובני משפחתם. פורטל "ימי חב"ד"[4] ¡, תאריכים בתולדות החסידות. פורטל "גאולה ומשיח"[5], ערכים המבארים נושאים ומושגים בנושאי הגאולה והמשיח. פורטל "תורת החסידות" [6] , נושאים ומושגים בתורת חסידות חב"ד. פורטל "תורת הנגלה"[7], ערכים בנושא תנ"ך, משנה תלמוד והלכה תוך דגש על הקשר לתורת חב"ד. פורטל "ניגוני חב"ד" היסטוריה, תווים וביאורים. פורטל "ספרות חב"ד" ספרי חסידות חב"ד, ספרי ביאורים, ספרי הלכה ההולכים לפי פסיקות ומנהגי חב"ד, ועוד. פורטל "בית רבי" משפחתם המורחבת של אדמו"רי חב"ד. פורטל "אישי חב"ד" אישים מפורסמים בחסידות חב"ד. פורטל "הפצת המעיינות" שליחות, בתי חב"ד והפצת חסידות.

באתר גם ערכים העוסקים באירועים היסטוריים הקשורים בחסידות[8], בביטויים מהלקסיקון החב"די[9] וערכים המבהירים מושגים קבליים המופיעים גם בתורת החסידות[10], וגדולי ישראל שהיו בקשרים עם חסידות חב"ד[11].

חלק מהתבניות הטכניות מבוססות על תבניות דומות בוויקיפדיה העברית.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Crystal Clear app ktalkd.png ערך זה הוא קצרמר בנושא מחשבים ובנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0