חוף

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חופים
חוף חולי
חוף סלעי
2 סוגי חופים: למעלה - חוף חולי, למטה- חוף סלעי.

חוף ים (בריבוי: חוֹפִֿים) הוא אזור שמסביב לקו התפר בין ים ליבשה הקרוי קו חוף. אזור זה מהווה אזור גאולוגי, גאוגרפי, וכן סביבה אקולוגית. חוֹפִים רבים מכוסים בחלקיקי סלע רבים, המהווים צורה גאולוגית הקרויה חול.

גאוגרפיה

חוֹפִים נוצרים מאוסף של חלקיקים המובאים על ידי הגלים שמקורם בשחיקת סלעים בקרבת החוף. צורת החוף תלויה באופן תנועת הגלים.

נהוג לחלק את חוף הים לשלושה אזורים:

חוֹפֵי הים מהווים אזורים אקולוגיים בעלי תנאים מאד קשים לבעלי חיים וצמחים. המליחות מקשה מאד על בעלי חיים וצמחים יבשתיים, והיובש בעת נסיגת הים מקשה על בעלי חיים ימיים. החוף מהווה בית גידול לסרטנים הנוהגים למצוא את מזונם בחול, ולעופות ים. צבי ים נוהגים להטיל את ביציהם על החוף, על אף שהם חיים בים.

צמחיית החוף מורכבת, לרוב, משיחים או צמחים קטנים בעלי שורשים חזקים הרותמים את האדמה שמסביבם אליהם כדי שלא תנוע והצמח יישאר נטוע במקומו. דוגמה לצמח זה הוא הרותם, ששמו בא לו מרתימת האדמה אל שורשיו. בנוסף לכך, צמחי חוף עמידים לרוב למליחות ואינם צורכים כמות רבה של מים מתוקים, שלרוב אינם בנמצא באזור חוף הים.

לעיתים, עולים יונקים ימיים אל החוף, דבר שגורם לעיתים קרובות למותם. לתופעה זו ניתנו הסברים שונים, והיא מכונה החפת לווייתנים.

בים בסמוך לחוף הטופוגרפיה משתנה. תלי חול בתוך המים, או סלעים, משפיעים על אופן חלוקת המים שמקורם מהגלים בחלקים השונים של החוף ועלולים לגרום לזרם סחף, שאחראי לטביעות רבות.

תרבות הפנאי בחוֹפִים

חופים הם אתרי תיירות בכל רחבי העולם. החוף משמש הן למנוחה והן כאתר למשחקי ספורט ואירועי ספורט ימי. ספורט ימי כולל גם אירועי ספורט על החוף כגון כדורעף חופים, וגם אירועי ספורט בתוך הים, כגון: גלישה הכוללת גלישת גלים, גלישת רוח וגלישת קיט, שחייה הכוללת מקצי השחייה כחלק מתחרויות טריאתלון, ואירועי שיט הכוללים מפרשיות, קטמרנים וכדומה.

חוֹפִים בהיסטוריה

בתקופה הוויקטוריאנית, בשל האווירה השמרנית ששררה אז, שחייה בגוף חשוף נחשבה פרוצה, ובגדי ים מלאים ואף קרונות רחצה היו נפוצים. במהלך המאה ה-20, ובמיוחד בעקבות החשפנות ההולכת וגדלה של שנות ה-60, החל הנוהג ללבוש בגדי ים קצרים יותר ויותר ברבים ממדינות המערב. אך בקרב קהילות אדוקות שחייה בלבוש מלא עדיין מקובלת. בפרט אצל נשים.

הציבור החרדי והדתי השומר על כללי ההלכה מקפיד לרחוץ רק בחופים נפרדים - חוף המתנהל בהפרדה מגדרית מלאה.

גלריית תמונות

ראו גם

קישורים חיצוניים

  • קריאת החוף –הסבר לגבי מושגים ותיאור דינאמיקת הכוחות והזרמים השכיחים בחופים.