חול

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דיונות חול בבקעת עובדה
דיונת חול קטנה בחוף הים
גרגרי חול מוגדלים במיקרוסקופ. גודל מקורי 0.2–0.5 מילימטר

גרגיר חול הוא חלקיק סלע בטווח גודל שבין 0.063 מילימטר ל־2 מילימטר. חלקיק גדול יותר מהחול נקרא חצץ והוא יכול להגיע עד לגודל של 64 מ"מ. לעומת זאת, חלקיקים דקים יותר נקראים טין. חלקיק טין הוא בגודל מרבי של 0.063 מ"מ ובגודל מינימלי של 0.004 מ"מ.

המרכיב הנפוץ ביותר בחול שבסביבה פנים-יבשתית ושבסביבה חופית לא טרופית, הוא צורן דו-חמצני, שנמצא לעיתים קרובות בצורת קוורץ. עם זאת הרכב החול משתנה בהתאם למקורות הסלע ממנו הוא בא ובהתאם למצב הכללי. חלק ניכר מהחול הלבן בשוניות האלמוגים, למשל, מקורו באלמוגים טחונים שעברו דרך מערכת העיכול של הדג תּוּכִּינוֹן, המגרד את האלמוגים וניזון מהם. במקומות מסוימים יש חול שמכיל ברזל, פצלת השדה (סוג של מינרל), ואפילו גבס.

החול מועבר ומוזז על ידי הרוח והמים ונמצא בחופים, בדיונות, בשרטונים וכו'. במדבר החול הוא הרכיב הדומיננטי בקרקע. אדמה חולית היא בית גידול אידיאלי ליבולים כמו אבטיחים ובוטנים ולעיתים קרובות מועדפת לפיתוח משקי חלב, הודות ליכולות הניקוז המצוינות שלה.

שימושי החול

חול הוא אחד המרכיבים העיקריים בבטון. החול המיוצר במפעלים לריסוק סלעים נקרא "חול סינתטי" ולמטרות בניין הוא מועדף על החול הרגיל.

שקי חול משמשים להגנה מפני שטפונות וכדורי רובים. השקים ניתנים להעברה בקלות ואפשר למלא אותם בחול מקומי. חול המחומם לטמפרטורות גבוהות משמש להכנת מרבית סוגי הזכוכית, המורכבת גם היא מצורן דו-חמצני.

התזת חול (SandBlasting) משמשת לניקוי.

יש האוהבים לשחק עם חול בחופים או בארגזי החול, צורת משחק נפוצה ביותר אצל ילדים.

כמו כן החול משמש כחומר גלם בשיטת ההנפשה (אנימציה) "הנפשת חול".

סכנות החול

פועלים החשופים לחול נדרשים להשתמש באמצעי הגנה למניעת נשימה של אבק החול. בשנים האחרונות היו מספר מקרי תביעה משפטית מצד פועלים שחלו בצורנת ובמחלות ריאה שנגרמו משאיפה של חלקיקי צורן דו-חמצני.

אנשים נפצעו קשות ואף מתו, לאחר שחפרו מערות בדיונות גדולות או בגבעות חול והמערה התמוטטה עליהם.

ראו גם

קישורים חיצוניים