חופש - עמותה ל"חופש" מדת

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף חופש (עמותה))
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חופש - עמותה ל"חופש" מדת
לוגו העמותה
פעילות פעילות למען הפרדת הדת מהמדינה ונגד כפייה דתית
מטה הארגון תל אביב
סינוף בינלאומי ברית האתאיסטים הבינלאומית

עמותת "חופש" (בשמה הרשמי חופש - עמותה ל"חופש" מדת) היא עמותה ישראלית מייסודם של הורים שבניהם חזרו בתשובה, המתנגדת לפעילות החזרה בתשובה ופועלת נגד ארגונים העוסקים בהחזרה בתשובה, דוגלת בהפרדת הדת מהמדינה, ובביטול כל מה שנתפס בעיניה ככפייה דתית, ופועלת נגד השפעה דתית במרחב הציבורי הישראלי. העמותה חברה בארגון ברית האתאיסטים הבינלאומית.

מטרות העמותה

מתוך אתר האינטרנט של העמותה:

 • לפעול ולתמוך בכל הדרכים האפשריות במסגרת החוק למען הפרדת הדת מהמדינה וכנגד כל גילוי של השתלטות חרדית וכפייה דתית לצורותיה, כולל הטפה להתחרדות.
 • לפעול בכל דרך להגברת המודעות של הציבור החופשי בישראל לזהותו היהודית-החילונית, לשתף פעולה עם גופים ציבוריים, ארגונים, מוסדות תרבות ואתרי אינטרנט במגמה להרחיב את הבסיס להשקפת העולם החופשית, הליברלית, פלורליסטית והחילונית של החברה הישראלית.
 • לשמש מסגרת וכתובת לכל הנפגעים מפעולות ההתחרדות (חזרה בתשובה) וכפייה דתית, להדריך ולסייע למשפחות הנפגעות מהטפות להתחרדות.

היסטוריה

הודעה שפורסמה בעיתון על ידי ההורים, שהם למעשה מייסדי העמותה

במדינת ישראל של שנות ה-80 הייתה פעילות של עמותות חרדיות ודתיות והתגברה תופעת החזרה בתשובה בקרב הציבור החילוני. בסוף שנת 1985 החלו מספר הורים לצעירים שחזרו בתשובה להתארגן כקבוצה ולאתר אנשים נוספים כמוהם. בחודש מאי 1986 הקימה הקבוצה עמותה בשם "נפגעי החזרה בתשובה" שמטרותיה היו:

 • לחשוף בפומבי את טענות המחזירים בתשובה.
 • לחקור את תופעת החזרה בתשובה והיקפה.
 • לעורר את דעת הקהל בארץ ולהעמידו על ה"סכנות" האורבות - לדעת העמותה - לפרט, למשפחה, לחברה ולמדינה כולה מתהליך החזרה בתשובה.
 • לפעול אצל שלטונות המדינה, מוסדותיה ומנהיגיה, להעיר את תשומת לבם לתופעה, ולמנוע המשך ההחזרה בתשובה על ידי שלילת תקציבים ממוסדות העוסקים בפעילות זו.

על פי הכתוב באתר העמותה, הצליחה העמותה "להוציא אל מחוץ לחוק את המיסיונריות בבתי הספר ובבסיסי צה"ל".[1] בשנת 1987 שינתה העמותה את שמה ל-"ע.ל.ה. – עמותה למניעת ההשתלטות החרדית", ובכך התעסקה בנושאים אחרים מלבד החזרה בתשובה, כגון מניעת כפייה דתית ומניעת מצב של מדינת הלכה בישראל.

בשנת 1998 השתלבה העמותה עם אתר חופש, ושינתה את שמה ל-"ע.ל.ה – חופש". מאז, פעילות העמותה התנהלה במקביל ברשת ומחוץ לה. אתר חופש הוקם בנובמבר 1997 ומופעל בהתנדבות.[2]

בספטמבר 2004, התקבלה החלטה לשנות את שם העמותה ל-"חופש - עמותה לחופש מדת".

ביולי 2016 הגישה העמותה, יחד עם שורה של עותרים נוספים, עתירה לבג"ץ שדרשה משר התחבורה ישראל כץ ומשרד התחבורה לשקול להפעיל תחבורה ציבורית בשבת, זאת נוכח סירובם להפעיל תחבורה ציבורית בשבת.[3]

העמותה חברה בברית האתאיסטים הבינלאומית (Atheist Alliance International).[4]

העמותה מעוררת התנגדות בקרב הציבור הדתי והחרדי[5].

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ החזרה בתשובה בצה"ל, אתר חופש
 2. ^ רון ניולד, החופש להיות חשוך, באתר הארץ, 30 ביולי 2001
 3. ^ סוניה גורודיסקי, ‏בג"ץ דחה את העתירה להפעלת תחבורה ציבורית בשבת, באתר גלובס, 11 בספטמבר 2017
 4. ^ Atheist Alliance International (AAI) - a global federation of atheist and freethought groups - Hofesh is an affiliate of Atheist Alliance International in Israel.
 5. ^ ראו למשל את התייחסות הרב שמואל אליהו, באתר כיפה, 29 ביוני 2003
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0