חיפוש והצלה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מסוק קנדי מעלה אדם מספינת משמר החופים הקנדי.
ספינת חיפוש והצלה גרמנית

חיפוש והצלהאנגלית: Search And Rescue - SAR) הן פעולות לאיתור נעדרים ולחילוץ אנשים במצבי מצוקה מסכני חיים. תחום החיפוש והצלה כולל התמחויות מיוחדות רבות, כגון איתור וחילוץ באזורים הררים, איתור וחילוץ לכודים באתרי הרס (USAR) ומאזורים מוכי אסון טבע, איתור נעדרים באזורים אורבניים ובאזורים נידחים ( WSAR) חיפוש והצלה קרבי משדה הקרב (CSAR) חיפוש וחילוץ מעל ומתחת לגופי מים, חילוץ מכלי שיט, איתור וחילוץ מתת-הקרקע ועוד.

חיפוש והצלה בישראל

האחריות על משימות חיפוש והצלה בשטחי מדינת ישראל מוטלת במסגרת המשרד לביטחון הפנים על משטרת ישראל ועל הרשות הארצית לכיבוי והצלה. בנוסף פועלות ברחבי הארץ יחידות חילוץ אזוריות המושתתות על מתנדבים מיומנים. בעת אירוע מופעלות יחידות אלה על ידי משטרת ישראל ואנשיהם פועלים כשוטרים מתנדבים לכל דבר. באירועים מורכבים מופעלת יחידת החילוץ של חיל האוויר - 669.

בעת חרום עוברת האחריות לפיקוד העורף.

חיפוש והצלה בינלאומי

שירותי חיפוש והצלה מוגדרים כ"ביצוע של ניטור מצוקה, תקשורת, גופי תיאום וכוחות חיפוש והצלה, כולל טיפול רפואי ראשוני וסיוע או פינוי רפואי, באמצעות משאבים ציבוריים ופרטיים, כולל מטוסים, כלי שיט ומתקנים אחרים".

אירוע קרקעי הוא באחריותה הבלעדית של המדינה בשטחה מתקיים מבצע החיפוש וההצלה. אירוע באוויר או בים, בכל מקום בעולם הוא באחריות הארגון הבינלאומי לתעופה אזרחית (ICAO) וארגון הימאות הבינלאומי (IMO).

הקבוצה בינלאומית לחיפוש והצלה (INSARAG) היא ארגון של האומות המאוחדות המונה למעלה מ-90 מדינות וארגונים. הארגון עוסק בקביעת נהלים ותיאום בינלאומי בתגובה לרעידות אדמה ואיתור וחילוץ לכודים באתרי הרס.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא חיפוש והצלה בוויקישיתוף
T-34 76 Westerplatte p d.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא צבא. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0