חלאל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לוגו המכלול לאתר.png בערך זה חסרה אספקלריה תורנית. הסיבה לכך: "הלכה מוסלמית".
אנא אל תסירו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
מדבקת "חלאל" על מוצר מזון

חלאל הוא מונח בשריעה, הדין הדתי המוסלמי, שמשמעותו "היתר". מונח זה מתייחס לכל הפעולות המוגדרות בין תחום הציווי ("פארד") לתחום האיסור ("חראם"), אך בשימוש יומיומי הכוונה בדרך כלל לבשר מותר לאכילה על פי האסלאם.

היתרים ואיסורים על בשר

באסלאם, השריעה מורה כי על המוסלמי לאכול רק בשר שנשחט בשם אללה (שנאמר עליו תסמיה) ועונה על דרישות שונות. בשר כזה קרוי "חלאל" (حَلال) או "חוקי". החוק המוסלמי אוסר לאכול בשר חזיר, או בשר שנשחט שלא בשם אללה. החוק מגדיר גם "חראם", כלומר - סוגים אחרים של חיות האסורים למאכל, ביניהם בשר קוף, כלב, חתול וחיות טורפות אחרות. דיני המאכלים המותרים והאסורים מופיעים, בין היתר בסורת אל-מאאידה (سورة المائدة, הסורה ה-5), איאת 3 - 4.

הצורה המסורתית לשחיטה היא על ידי חיתוך של כלי הדם בצוואר, הגורם מוות מאיבוד דם מהיר. שחיטה זו שונה מהותית מהשחיטה היהודית, בה החובה לחתוך היא לא את כלי הדם, אלא את הקנה והוושט אף על פי שפעולה זו מומלצת[1]. על פי הקוראן, אין חובה כי הבהמה תישחט על ידי מוסלמי, וגם יהודי או נוצרי ("עמי הספר") יכולים לשחוט אותה, כל עוד היא עונה על חוקי החלאל (אל-מאאידה, 5: "המזון של אלה שקיבלו את הספר כשר לכם"). לפיכך, רוב המוסלמים מקבלים בשר הכשר ליהודים כ"חלאל". בשנים האחרונות טענו חלק מחכמי ההלכה המוסלמים אשר הושפעו מן הסכסוך הישראלי-ערבי, כי קביעה זו אינה נכונה. הם ניסו למצוא פגמים בטכניקות שבהן משתמשים היהודים, וכן העלו החשש כי כסף שיינתן ליהודים יגיע לישראל בסופו של דבר. בכל זאת, מרבית חכמי ההלכה המוסלמים כיום רואים בשחיטת היהודים בשר חלאל. לאחרונה אף פורסם פסק הלכה מוסלמי הממליץ למוסלמים בארצות הברית לקנות בשר כשר שנשחט על ידי יהודים[דרוש מקור]. הסיבה לכך היא שחלק ניכר מחכמי ההלכה המוסלמים אינו מחשיב כ"חלאל" בשר אשר נשחט על ידי נוצרים, הואיל והנוצרים מאמינים בשילוש ה"קדוש" ולכן אי אפשר להגדיר אותם כמונותאיסטים המאמינים בא-ל אחד, בעוד שאמונת היהודים עונה להגדרת ייחוד הא-ל.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. ^ שולחן ערוך יורה דעה כב א-ב
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0