רבי חנוך הניך ליבוביץ

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף חנוך הניך ליבוביץ)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב הנוך לייבוביץ'

רבי אלתר חנוך הניך הכהן ליבוביץ (תרע"ח, 2 ביוני 1918 - י' בניסן תשס"ח, 15 באפריל 2008) היה ראש ישיבת רבי ישראל מאיר הכהן ("ישיבת חפץ חיים") בארצות הברית.

קורותיו

נולד בסלצ'ניק, עיירה קרובה לגבול ליטא-פולין, בקרבת קובנה. בנו היחיד של רבי דוד ליבוביץ. משפחתו היגרה לארצות הברית בשנת 1928 שם אביו יסד את הישיבה ב-1933 וקרא לה על שם דודו החפץ חיים שנפטר באותה שנה.

לאחר פטירת אביו, בשנת ה'תש"ב, החליף אותו בראשות הישיבה, למרות גילו הצעיר (23). את רוב חייו השקיע בבנייה והרחבה של הישיבה, שלימים הפכה לאחד מעמודי התווך של היהדות האורתודוקסית באמריקה. הוא עודד את תלמידיו לפתוח סניפים לישיבה ברחבי ארצות הברית, בירושלים ובקנדה. בנוסף נפתחו שלושה בתי ספר לבנות ברוח הישיבה, וישיבת "נחלת ישראל יצחק" (בעבר "זיכרון דוד") ברמת בית שמש, שייסד הרב הלל וואקסמאן.

היה נשוי לפשה, בתו של רבי אברהם חיים טרופ – בנו של רבי נפתלי טרופ וחתנו של רבי יעקב משה ספיר. לזוג לא היו ילדים. לאחר פטירתה, בשנת 2002, נישא בשנית לדניאלה.

מספריו

  • חידושי הלב, חידושים על חמשה חומשי תורה ועל מגילות אסתר, רות ואיכה - נכתבו על ידי תלמידים.
  • ספר ברכת דוד על סוגיות הש"ס במסכתות (יבמות, כתובות, נדרים, גיטין, קידושין, ב"ק, ב"מ, ב"ב), ב' כרכים, תשס"ב - מכתיבת תלמיד.
  • חלקת כהן, על מסכתות יבמות, כתובות, גיטין, קידושין, תשע"ז.
  • ספר תפארת דוד - בעניני דרכי לימוד התורה ותלמודה לרבים, ניו יורק תשס"ב, ממאמריו ומדרכיו של אביו, רבי חיים דוד לייבוביץ', מושרש ומיוסד על הנשמע והמקובל מאת רבי חנוך הענאך לייבוביץ - מכתיבת תלמיד.

קישורים חיצוניים

ספריו


P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.