אוצר החכמה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אוצר החכמה
OH logo.jpg
אוצר החכמה א.png
דף הבית של המיזם (חלונית חיפוש)
מפתח ארז סלע
תאריך השקה 2002
גרסה אחרונה 18ב־אייר תש"פ
קטגוריה מאגר תורני
גרסת הדיסק הקשיח 15.0

אוצר החכמה הוא מאגר תורני המכיל מאה אלף ספרים תורניים וספרי מחקר סרוקים בפורמט זהה לצורת עמודי הדפוס המקורי שעברו זיהוי תווים אופטי, שמאפשר אחזור מידע באמצעות מנוע חיפוש שמוטמע במערכת.

יוצר המאגר הוא ארז סלע, בעלי המאגר הם ארז ובשמת סלע.

תיאור המאגר

נכון לה'תש"פ המאגר מונה למעלה מ 107,000 כותרים, קצב העדכון של המאגר עומד על כ-5,000 ספרים מדי שנה. המאגר מאפשר חלוקה של הספרים לפי קטגוריות, כמו: תנ"ך ופרשניו; משנה ומפרשיה; תלמוד בבלי ומפרשיו; תלמוד ירושלמי ומפרשיו; קבלה; מוסר; חסידות; היסטוריה; פולמוסים; כתבי עת; ספרי קהילות, ספרי יובל וספרי זיכרון. כתבי יד ודפוסים ראשונים.

המאגר נמכר במחיר מלא על גבי דיסק קשיח לשימוש לא מקוון, ומגרסה 17 ואילך ניתן להתקינו ישירות על גבי המחשב ללא צורך בדיסק קשיח חיצוני.

המאגר המקוון

דרך נוספת לשימוש במאגר הוא דרך אתר המאגר המקוון לצורך השימוש יש לרכוש מנוי, המאגר מציע גם מנויים יומיים ודרכים שונות לשימוש בו. החיפוש באתר וכל הספרים זמינים לעיון חופשי במגבלת עמודים (נכון לשנת תש"פ עד עמוד 40), דברי דפוס רבים כמו קונטרסים המופיעים במאגר זמינים לעיון חופשי בשלמותם בצורה זו.

בשנת תשע"ט שודרג האתר, נוספו בו אפשרויות סינון וקיטלוג חדשים, והושקע רבות בעיצוב האתר ובחוויית המשתמש. מטרה נוספת בשידרוג זה, לאפשר את הגישה למאגר באמצעות טאבלטים, שחיבורם באמצעות הכונן הפיזי מסורבל. שם המאגר המקוון הוסב לאתר הטאבלט.

בעקבות התפרצות נגיף הקורונה בישראל, אפשרו אוצר החכמה, שימוש חופשי בסיסי במאגר המקוון, כולל חבילות מכון ירושלים ואהבת שלום.

מפרשי האוצר

בחודש אדר תש"פ, השיקה מערכת אוצר החכמה את פרויקט מפרשי האוצר. על כל דף מדפי הש"ס לוקטו המפרשים העוסקים בגמרא ברש"י ובתוספות, ולחיצה על קטע מסוים מביאה את הפרשנים העוסקים באותו הקטע.

הפרויקט הוקם תחילה בגירסה מקוונת, ולאחר מכן נוספה האפשרות לרכישה לבעלי אוצר החכמה.

שיתופי פעולה

המאגר פועל בשיתוף פעולה עם כמה מכוני הוצאה לאור תורניים מובילים וחלקם (כגון מתיבתא פירוש הגמרא של מכון "עוז והדר") מציעים את ספריהם בתשלום נפרד כחלק מהמאגר. בין המכונים שספריהם נמצאים במאגר: יד הרב נסים, מוסד הרב קוק, מכון ירושלים, מכון אופק, עוז והדר, מכון זכרון אהרן וקה"ת.

לצד המאגר מפעילה המערכת את פורום אוצר החכמה אשר בו ניתן לדווח ולדון על תקלות שיש במערכות השונות, הצעות לשיפורים ובקשות שונות.

בנוסף לכך מתנהלים בפורום דיונים בענייני ספרות תורנית, הלכה, היסטוריה יהודית וביוגרפיות של אישים רבניים.

ראו גם

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0