חקלאות מדייקת

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חקלאות מדייקתאנגלית: Precision Agriculture או PA, לפעמים נקראת גם Satellite Farming או Site Specific Crop Management‏ - SCCM) הוא קונספט בניהול חקלאי המבוסס על תצפית, מדידה ותגובה למצב מסויים של חלקה כלשהיא. מצבי החלקה או התבואה משתנים במרחב ובזמן וניתנים להתייחסות חישובית וסטטיסטית. הלב של מערכת PA הוא מערכת תומכת החלטה (מכונה DSS, ראשי תיבות של Decision Support System) אשר מסוגלת לבצע החלטות ברמה שחווה שלמה (מכלול של חלקות שונות השייכות למטריית חווה אחת) ואשר נותנת אופטימיזציה של תמורה לעומת עלות ושימור משאבים.

המציאות כיום היא שמשימות שנראות פשוטות לכאורה בהגדרת אזורי ממשק עבור DSS, אזורים מופרדים לשיטות שליטה שונות עבור סוג תבואה אחת בשדה אחד לאורך זמן, הן למעשה מורכבות וקשות לפיתוח. שיטות נוכחיות (בעיקר במחקר) להגדרת אזורי ממשק כוללות שרטוט ידני של פוליגונים על מפות, סיווג על פי תמונות אוויריות או לווייניות, זיהוי דפוסי יציבות על פי עונות השנה וכיו"ב.

ניתן לומר כי כי פרקטיקת חקלאות מדייקת נעשתה אפשרית הודות להתפתחות מערכת GPS בפרט ומערכות GNSS בכלל. יכולת החקלאי להעריך באופן מדויק את המיקום בשדה מאפשר יצירת מפה של וריאציות מרחביות של פרמטרים רבים ככל שניתן למדוד (כגון תפוקת התבואה, טופוגרפיה, מאפיינים אורגניים, לחות, רמות נתרן, pH, EC, Mg, K, ועוד). בנוסף, מפות אלו יכולות לשמש באינטרפולציה לרשת עבור השוואה עם נתונים אחרים ו\או מפות אחרות. שינויים באופי התבואה כפונקציה של מיקום מרחבי וזמן הם נתוני הליבה של מערכת חקלאות מדייקת.

קישורים חיצוניים

Feusisberg02.JPG ערך זה הוא קצרמר בנושא חקלאות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0