חתך ארכאולוגי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חתך ארכאולוגי. הקירות מסומנים בצבע חום והרצפה במרובעים לבנים. ניתן לראות בחתך איך הרצפה ניגשת לקיר
חתך בשכבות עפר

חתך ארכאולוגי הוא חתך בתוך ריבוע חפירה בשכבות העפר המציג את שכבות העפר השונות ואת הפרטים האדריכליים ששכבות העפר מתייחסות אליהן, כולל התיאור הגרפי של שכבות אלה.

בחפירה ארכאולוגית מזהים סוגים שונים של אלמנטים סטרטיגרפיים:

בנוסף אפשר למצוא גם אלמנטים נוספים, כגון: אלמנטיים אלכסוניים: לדוגמה "אשפת ירושלים" שהצטברה במהלך השנים היא אלכסונית. אלמנטים אקראיים שאין ביניהם כל קשר. אלמנטים שיש ביניהם קשר סביבתי מסוים בלי זיקה מסוימת. למשל: כלים במערות קברים אשר הצטברו בפרק זמן ארוך, אבל לא ניתן לדעת איזה כלים הוכנסו קודם למערה ואיזה בשלב מאוחר יותר, כלומר: לא ניתן לדעת "מה קדם למה". אי אפשר ליצור זיקה ביניהם בעזרת סטרטיגרפיה.

החתך הארכאולוגי מאפשר להסיק מסקנות כרונולוגיות יחסיות בין האלמנטים השונים שנמצאו בריבוע החפירה. הניתוח נעשה בעזרת בדיקת הזיקות בין האלנטים השונים.

זיקות בין קירות ורצפות

ניתן למצוא שלוש זיקות ביו האלמנטים השונים:

  • רצפה ניגשת לקיר, קיר ניגש לרצפה, קיר ניגש אל קיר - חתך ארכאולוגי מבטא נקודה - הרצפה ניגשת לקיר בחתך מסוים. ניתן לראות ממבט על האם הרצפה ניגשת לקיר לכל אורכו. לעיתים הרצפה מרוחה על הקיר בעזרת סיד או טיח. גם קיר יכול לגשת לקיר אחר. קיר ניגש הוא קיר הדבוק/צמוד לקיר אחר. המשמעות הכרונולוגית של הזיקה הזאת היא: שני האלמנטים חיו פרק זמן מסוים ביחד באותה שכבה ארכאולוגית.
  • קיר בנוי על קיר, קיר בנוי על רצפה, רצפה בנויה על רצפה, רצפה מעל קיר - אלמנט הנמצא מעל אלמנט כגון רצפה מעל קיר פירושו שהאלמנט העליון תיארוכו מאוחר לאלמנט התחתון. הרצפה נבנתה בתקופה מאוחרת יותר מאשר הקיר. הם חיו בתקופות ארכאולוגיות שונות. התיארוך המוחלט של הרצפה או הקיר בדוגמה תלויים בממצאים שנמצאו בעת החפירה בקיר או על הרצפה, שברי כלי חרס וממצאים אחרים העוזרים בקביעת התיארוך של השכבה בה נמצאו הקיר או הרצפה..
  • קיר חותך רצפה - מציאת קיר בחתך ארכאולוגי אשר על פי החתך יסודותיו חותכים רצפה הנמצאת בחתך גובה למשל באמצע אורך הקיר, פירושו שהקיר מאוחר לרצפה. בעת בניית הקיר הבונים חפרו בור לתוך רצפה קיימת והניחו את היסודות לקיר.