טלאי משימה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

טלאי משימה הוא סמל בד אותו לובשים אסטרונאוטים ועובדים נוספים הקשורים למשימת חלל ספציפית.

מקורות הטלאי

בברית המועצות

טלאי המשימה הראשון נענד על ידי הקוסמונאוטית ולנטינה טרשקובה, האישה הראשונה בחלל, במהלך משימת ווסטוק 6, בשנת 1963. בתמונות שפורסמו היא לבשה חליפת שיגור כתומה אולם לאחר 50 שנה התפרסם שכי לבשה חליפת טייס מתחתיה. טרשקובה לבשה טלאי משימה שהכיל יונה עם עלה זית והכיתוב CCCP, למרות שאות קריאה של המשימה היה שחף.[1]

בנאס"א

טלאי המשימה שתוכנן על ידי גורדון קופר למשימת ג'מיני 5
טלאי המשימה הרשמי של ג'מיני 5 - טלאי המשימה הראשון של נאס"א.
טלאי המשימה של משימת אפולו 11, המשימה הראשונה שנחתה על הירח.

טלאי המשימה הראשון נענד לראשונה על ידי אסטרונאוטים של נאס"א ב-1965. טלאים אלו היו דומים לטלאי הכתף שלבשו אנשי יחידות צבאיות, ומי שהציג את הרעיון לנאס"א היה גורדון קופר, שהיה טייס בחיל האוויר האמריקאי בנוסף על היותו אסטרונאוט.[2]

במשימות תוכנית מרקורי (1961–1963) עוד לא היו טלאי משימה. במקום זאת, כל אסטרונאוט קיבל את הזכות לקרוא לחלליתו בשם (שאחריו הוסף המספר 7). לדוגמה, אלן שפרד, האמריקאי הראשון בחלל שטס במשימה מרקורי-רדסטון 3 קרא לחלליתו "פרידום 7". לאחר שוירג'יל גריסום קרא לחללית ג'מיני 3 עליה פיקד (המשימה המאוישת הראשונה בתוכנית ג'מיני) בשם "מולי בראון" - בהתייחסו למחזמר The Unsinkable Molly Brown (מולי בראון הבלתי ניתנת להטבעה) ולחלליתו "ליברטי בל 7" שטבעה עם חזרתו ממשימת מרקורי-רדסטון 4 - החליטו בנאס"א לבטל את נוהג מתן השמות. (הנוהג חזר בתוכנית אפולו ובוטל שוב עם סיום התוכנית).

דבר זה הביא את גורדון קופר לעצב טלאי משימה עבור משימת ג'מיני 5 בה טס יחד עם פיט קונראד. הטלאי היה בד לבן עליו נרקמו שמו שלו ושמו של קונראד, עגלה מכוסה, והכיתוב "Days or Bust ‏8" (8 ימים או כלום) שהתייחס למשך המשימה. מנהל נאס"א דאז, ג'יימס ווב, אישר את העיצוב של קופר אך דרש להסיר את הכיתוב מהגרסה הרשמית של הטלאי. טלאי המשימה, שנקרא טלאי קופר, נתפר למדי האסטרונאוטים על החזה מצד ימין, מתחת ללוחית עם שמם ומול סמל נאס"א (שנתפר לשמאל החזה).[3]

טלאי המשימה של ג'מיני 3 הידוע כיום היה למעשה מדליון כסף מצופה זהב עליו נחרט האיור המופיע היום על הטלאי. מספר מדליונים כאלו נלקחו לחלל במשימת ג'מיני 3 וחולקו לאחר מכן על ידי הצוות לחבריהם וקרוביהם.

טלאי המשימה של ג'מיני 4 נוצר לאחר המשימה. במקור תכנן צוותו (ג'יימס מקדיוויט ואדוארד ווייט) לקרוא לחללית "אמריקן איגל", אך השם נדחה על ידי נאס"א, שכאמור ביטלה את נוהג מתן השמות. מאחר שרעיון תג המשימה עוד לא הועלה, החליט הצוות לענוד בנוסף לסמל נאס"א דגל של ארצות הברית על כתפם. הייתה זו הפעם הראשונה שאסטרונאוטים אמריקאיים שוגרו לחלל כשהם עונדים את דגל מדינתם, דבר שהפך לנוהג קבוע מאז. בעניין זה קדמו לאמריקאים הסובייטים, שהוקסמונאוטים שלהם שוגרו לחלל כשעל חליפותיהם וקסדותיהם רשומים ראשי התיבות "CCCP" (ראשי התיבות של ברית המועצות).

כיום ישנם טלאי משימה גם למשימות תוכנית מרקורי, אך הם עוצבו מספר שנים לאחר סיום התוכנית כאשר טלאי המשימות היו דבר שבשגרה, ולאחר שהיה ביקוש מצד הציבור לטלאים שכאלו.

התפתחות

לאחר אסון אפולו 1, בו נספו שלושת אנשי הצוות בשריפה שפרצה בחללית כחודש לפני השיגור, נאסר על האסטרונאוטים ללבוש טלאי משימה רקומים מבד. במקום זאת יוצרו עבורם טלאי משימה מבד חסין-אש שעליהם הודפס במשי. טלאי המשימה הרקומים עדיין יוצרו עבור העוסקים האחרים במשימה וכן להפצה לציבור הרחב.[4]

מאז ג'מיני 5 יוצרו טלאי משימה עבור כל המשימות המאוישות של נאס"א, וכן למספר לא מועט של משימות לא מאוישות. בעוד שטלאי המשימה הראשונים עוצבו על ידי האסטרונאוטים, היום הטלאים מעוצבים על ידי מעצבים גרפיים מומחים, אך העיצוב עדיין צריך לקבל את אישור הצוות.

בעקבות נאס"א אימצו סוכנויות חלל נוספות וכן ארגונים פרטיים את רעיון טלאי המשימה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ 50 Years Ago, 1st Woman to Fly in Space Wore World's 1st Mission Patch רוברט פרלמן, אתר space, 15 ביוני 2013
  2. ^ More Than Just a Merit Badge
  3. ^ "'8 Days or Bust' +50 years: Gemini 5 made history with first crew mission patch". collectspace. 24 באוגוסט 2015. {{cite web}}: (עזרה)
  4. ^ History of Patches
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0