יאן ואן אייק

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יאן ואן אייק
יאן ואן אייק.jpg
דיוקן, ככל הנראה פורטרט עצמי של הצייר.
בחלקה העליון של המסגרת חרוטות המילים "ככל יכולתי", המופיעות גם בעבודות נוספות של האמן. בחלקה התחתון חרוטות המילים "יאן ואן אייק יצר אותי ב-21 באוקטובר 1433.
היצירה בשמן על עץ אלון מוצגת בגלריה הלאומית בלונדון.

יאן ואן אייק (הולנדית: Jan van Eyck; סביבות 1390- 9 ביולי 1441) היה צייר פלמי מהמאה ה-15, מהראשונים שציירו בשמן. בניגוד לטענה הנפוצה, ואן אייק לא המציא את הציור בשמן, אולם הוא שכלל את השיטה והביא אותה לרמה גבוהה מאוד. יאן נמנה עם משפחת הציירים ואן אייק, והיה אחיו הצעיר של הוברט ואן אייק.

חייו

תאריך לידתו לא ידוע, אולם הוא נולד הרבה אחרי אחיו הוברט, שלקח אותו תחת חסותו כ"מתלמד". תחת הדרכה זו למד יאן לצייר. בהמשך הפך אותו הוברט לשותף, ושניהם הפכו לציירי החצר של הנסיך פיליפ השלישי מבורגונדיה.

לאחר שעזב את חצרו של הנסיך ב-1421 הפך יאן אדון לעצמו, ועבד כצייר בהאג. הוא חזר מהאג ב-1424 וחזר לשירותו של פיליפ, שהיה בשלב זה הדוכס מבורגונדיה. הוא נותר בשירותו של פיליפ, שהיה תמיד נדיב אליו, עד מותו.

פעמים רבות שימש בשליחות הדוכס כאיש אמונו, ונראה כי כמו פטרונו, היה ואן אייק בתנועה מתמדת. בין השאר ביקר בפורטוגל ובספרד, והנופים שראה שם שמשו אותו בציוריו. ב-1428 היה חבר במשלחת ששלח פיליפ לליסבון בכדי לפגוש את המלכה איזבלה מפורטוגל

הוא נפטר בברוז' ונקבר שם ב-9 ביולי 1441.

בין ציוריו המפורסמים ניתן למנותאת "תמונת המזבח של גנט" שצוירה על-ידו ועל-יד אחיו הוברט.

למרות שהיו לו תלמידים מעטים, ואיש מהם לא הגיע לרמתו-שלו, הייתה ליצירתו של יאן ואן אייק השפעה רבה על סגנון הציור של ציירים; לא יהיה זה מוגזם לומר שהשפעתו כיוונה את סגנון הציור באירופה שמצפון להרי האלפים במשך מאה שלמה כמעט.

קישורים חיצונייםשגיאת לואה ביחידה יחידה:בקרת_זהויות בשורה 352: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0