האג

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "דן האג" מפנה לכאן. לערך העוסק במועדון כדורגל הולנדי, ראו דן האג (כדורגל).
האג
Den Haag
האג
בריכת החצר, אל מול החצר הפנימית - Binnenhof הפרלמנט ההולנדי
מדינה הולנדהולנד  הולנד
מחוז דרום הולנדדרום הולנד  דרום הולנד
שטח 98.12 קמ"ר
גובה 1 מטרים
אוכלוסייה
 ‑ בעיר 506,187 (2013)
 ‑ במטרופולין 1,038,526 (2013)
 ‑ צפיפות 6,182 נפש לקמ"ר (2013)
קואורדינטות 52°05′N 4°18′E / 52.08°N 4.3°E / 52.08; 4.3
אזור זמן UTC +1
www.denhaag.nl
ה"ביננהוף" ואולמות האבירים, המרכז הפוליטי של הולנד
ארמון השלום בו ממוקם בית הדין הבינלאומי ICJ
מרכז העיר

האגהולנדית: s Gravenhage' - "סְכְראפֶנהאכה", להאזנה (מידעעזרה); ובקיצור Den Haag - "דן האך", להאזנה (מידעעזרה)) היא עיר במערב הולנד המהווה את המרכז השלטוני של המדינה, ובירת מחוז דרום הולנד. עם אוכלוסייה של כחצי מיליון נפש (2012) ושטח של כמאה קילומטר רבוע, זוהי העיר השלישית בגודלה בהולנד לאחר אמסטרדם ורוטרדם.

בהאג יושבים האֶרְסְטֶה קַאמֶר (החדר הראשון, או הסנאט) והטְוֵדֶה קַאמֶר (החדר השני, בית הנבחרים), המרכיבים יחד את הפרלמנט של הולנד (סטאטן חנרל). גם מושבו של וילם-אלכסנדר מלך הולנד נמצא בהאג. כל השגריריות הזרות ומשרדי הממשלה ממוקמים בעיר, כמו גם בית המשפט העליון וארגונים בינלאומיים וממלכתיים רבים. זאת על אף שאמסטרדם היא הבירה של הולנד, כפי שמצוין בחוקה ההולנדית.

האג מארחת כמה ממוסדות האו"ם:

בנוסף, האקדמיה של האג למשפט בינלאומי והארגון למניעת הפצת נשק כימי גם כן נמצאים בעיר. החסידה היא הסמל של האג.

היסטוריה

האג נוסדה ב-1284 על ידי וילם השני, רוזן הולנד ומלך גרמניה, שהיה בדרכו להפוך לקיסר האימפריה הרומית ה"קדושה", אך נהרג בקרב לפני שהוכתר. וילם השני החליט לבנות ביער בהולנד את ארמונו, בשם רידרזאל (היכל האבירים), וסביבו את בירתו. הארמון קיים גם כיום, ומשמש לאירועים פוליטיים. עם השנים הפכה האג למרכז האדמיניסטרטיבי של רוזני הולנד. הערים המרכזיות בהולנד, כמו ליידן, דלפט ודורדרכט הסכימו ביניהן לבחור בהאג הקטנה כמרכז המנהלי שלהן.

על מנת לשמור על כך שהאג לא תגדל, היא לא קיבלה זכויות של עיר או הורשתה לבנות חומות. כאשר הותר לבסוף לעיר לבנות חומה, במאה ה-16, האוכלוסייה החליטה להשתמש בכסף על מנת לבנות היכל לעיר במקום חומות. רעיון זה עלה ביוקר במלחמת שמונים השנים, מאחר שהוא אפשר לחיילים הספרדים לכבוש את העיר בקלות. האג נכבשה גם על ידי כוחות צרפתיים ב-1806.

בשל ההיסטוריה של העיר, לא קיימת בה עיר עתיקה כמו בערים הקרובות ליידן ודלפט. כאשר הממשלה החלה לשחק תפקיד משמעותי יותר בחברה ההולנדית לאחר 1850, האג צמחה במהירות. החלקים הוותיקים יותר של העיר הם לפיכך ברובם מהמאה ה-19 או מתחילת המאה ה-20.

העיר נפגעה קשות במלחמת העולם השנייה. החומה האטלנטית נבנתה בתוך העיר עצמה, והביאה לכך ששכונות שלמות נהרסו על ידי הגרמנים. ב-3 במרץ 1945, חיל האוויר המלכותי הפציץ בטעות את רובע הבֶּזַאוּדֶנהָאוּט. המטרה הייתה משגר של רקטות V-2 בפארק הקרוב, אך בשל טעויות בניווט, הפגזים נפלו על חלק מאוכלס בצפיפות של העיר. מעל ל-500 אנשים מתו, ועדיין ניתן לראות בעיר שרידים ממתקפה זו.

לאחר המלחמה, האג הפכה לתקופת מה ל"אתר הבנייה הגדול ביותר באירופה". העיר גדלה בצורה מסיבית לכיון דרום מערב. האזורים שנהרסו גם הם נבנו מחדש במהירות. האוכלוסייה הגיע לשיא של 550,000 איש בסביבות 1970.

בשנות ה-70 וה-80 של המאה ה-20, עברו מעמדות הביניים לפרוורים כמו פוֹרְבּוּרְך, לֵיידְסֶנדאם, רייסווייק ובעיקר זוּטֶרמֵר. כתוצאה, התפתחו שכונות עוני בתוך העיר עצמה, לצד פרברים עשירים מחוצה לה. ניסיונות להכליל את הפרברים בהאג נתקלו בקשיים. בשנות ה-90, לאחר הסכמה של הפרלמנט ההולנדי, סיפחה האג חלקים גדולים מהעיירות הסמוכות, ושם נבנו, ועדיין נבנים, אזורי מגורים חדשים.

אפיון

האג היא העיר ההולנדית הגדולה ביותר על הים הצפוני. היא כוללת שתי ערי חוף, נפרדות זו מזו. החלק העיקרי, סכוונינגן, מצוי לצד החוף הצפון מערבי של העיר, והוא אתר תיירות פופולרי, עם 10 מיליון מבקרים בשנה. מסיבה זו אנשים רבים, ואף הולנדים, חושבים כי סכוונינגן היא עיר עצמאית, ולא היא: סכוונינגן היא אחת משמונת המחוזות של האג. קייקדאון היא עיר החוף השנייה של ההאג, בדרום מערב, והיא הרבה יותר קטנה ומושכת בעיקר אוכלוסייה מקומית.

המושבה ההולנדית לשעבר, "איי הודו המזרחיים ההולנדיים", כיום אינדונזיה, הותירה את חותמה על האג. רחובות רבים קרויים על שם מקומות באינדונזיה ויש אוכלוסייה משמעותית ממוצא מעורב, אינדונזי-הולנדי.

החלקים העתיקים יותר בעיר מורכבים בדרך כלל מרחובות רחבים וארוכים. הבתים בדרך כלל נמוכים, לא יותר משלוש קומות, ואלגנטיים. העיר תוכננה כרחבה יותר מערים הולנדיות אחרות. לא נשארו תעלות רבות בהאג, שכן הן נוקזו בסוף המאה ה-19.

ניתן למצוא את השכונות העניות ביותר והעשירות ביותר בהולנד בהאג. האזורים העשירים יותר בדרך כלל נמצאים מערבית ללאן ואן מרדרפורט. החלקים העניים יותר נמצאים בחלקים המזרחיים והדרומיים של העיר. חלוקה זו משתקפת גם במבטא המקומי. התושבים העשירים יותר קרויים "האחֶנארס", ומדברים מה שקרוי "בקאקט" (מילה גסה במקצת בהולנדית), ואילו ה"הגנזן" מדברים "פלאט האחס". יש מעט מגע חברתי בין קבוצות אלה.

כלכלה

העיר מאופיינת במספר גדול מאד של עובדי ציבור. משרדי הממשלה וארגונים צבוריים כמעט כולם ממוקמים בהאג. בנוסף, המשרדים הראשיים של מספר עסקים גדולים נמצאים בהאג:

 • של ההולנדית, אחת מחברות האנרגיה הגדולות בעולם;
 • KPN, חברת הטלפון הלאומית ההולנדית;
 • AEGON, אחת מחברות הביטוח ההולנדיות הגדולות;
 • TPG, חברה בינלאומית המספקת שירותי דואר ולוגיסטיקה.

מעולם לא היה מרכז תעשייתי גדול בהאג, פרט לנמל הדיג בסכוונינגן.

תחבורה

מערכת התחבורה הציבורית בהאג כוללת מספר גדול של קוי חשמלית ואוטובוס, המופעלים על ידי HTM. תוכניות לבניית רכבת תחתית נגנזו בשנות השבעים, אולם מאז 2004 ישנה מנהרה עם שתי תחנות חשמלית במרכז העיר. כמו כן, ישנה מערכת של רכבת קלה בבנייה המחברת את האג, רוטרדם, זוטרמר והפרברים. קיימות שתי תחנות רכבת עיקריות. התחנה המרכזית מחברת את ההאג לכל עיר מרכזית בהולנד, בדרך כלל בחיבור ישיר. הרכבת מפריז לאמסטרדם עוצרת בתחנת הולנדספור (Hollandsspoor).

שדה התעופה הקרוב הוא שדה רוטרדם, אולם מכיוון שיש ארבע רכבות בשעה המגיעות לשדה התעופה סכיפהול (Schiphol) של אמסטרדם, רוב הנוסעים עוברים בשדה זה.

תרבות

חיי העיר מרוכזים בעיקר סביב ההופווייבר והביננהוף, שם ממוקם הפרלמנט.

מוזיאונים

 • מדורודם היא עיר מינאטורית בהאג, שמשקפת את המראה הכללי של הולנד.
 • המאוריץ-האוס מציג יצירות רבות של ורמיר, רמברנדט ואן ריין, ופאולוס פוטר.
 • התיאטרון המלכותי וה"נסיונל טונֵל-חְרוּפּ" ממוקמים בקוֹרטֶה פוֹרהאוט.
 • המוזיאון העירוני מציג אוסף גדול של יצירות הצייר ההולנדי פייט מונדריאן יחד עם אמנות מודרנית נוספת.
 • מוזיאון אשר ממוקם בארמון המלכותי לשעבר בלנגה פורהאוט.
 • סופרים מפורסמים בני ההאג כוללים את רמקו קמפרט, סימון קרמיכלט, לואי קופרוס והמשורר ברט שאבו.
 • במוזיאון בֵּלְדֶן אָן זֶה (פסלים על הים) יש תצוגה גדולה של פיסול, בעיקר של אמנים במאה ה-20.
 • מוזיאון מדע.

אירועי תרבות

 • 29 באפריל: KoninginneNach - פסטיבל מוזיקה, ערב החג הלאומי של הולנד
 • אוגוסט: HaSchiBa – פסטיבל רב תרבותי
 • בקיץ: סדרה של פסטיבלי זיקוקים שבועיים

קישורים חיצוניים