יגאל דוניץ

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יגאל דוניץ
יגאל דוניץ
יגאל דוניץ

יגאל דוניץ (1945 - 29 בספטמבר 2005) היה חוקר מורשת בן-גוריון ומנהל ומתכנן באגף ישראל של הסוכנות היהודית.

ביוגרפיה

יגאל דוניץ גדל בשכונת קריית חשמל בקריית חיים. סיים לימודי תואר ראשון במדע המדינה ובסוציולוגיה בהצטיינות באוניברסיטה העברית בסוף שנות ה-60 ולאחר מכן סיים לימודי התואר השני במדע המדינה בהצטיינות[1]. התרכז בדמותו ובמשנתו המדינית של דוד בן-גוריון[2]. הערצתו לדוד בן-גוריון הובילה אותו לשדה בוקר, שם רכש את אמונו של בן-גוריון בשנותיו האחרונות ושימש תקופה מסוימת כעוזרו. הוא היה חבר בצוות ההקמה של המכון למורשת בן-גוריון, היה סגן מנהל המכון[3] ומנהל הארכיון. את הדוקטורט שלו, על השפעת אחד העם על בן-גוריון, השלים ב-1988. השתלם בהיסטוריה באוניברסיטת קולומביה.

ב-1995 יצא לקנדה לשליחות חינוכית מטעם הסוכנות היהודית. עם שובו התמנה למנהל מחלקת התכנון, התיאום והפיתוח של האגף לישראל בסוכנות ואף שימש מנהל בפועל של האגף. ברוחו של רוברט פטנאם, אבי תפישת "ההון החברתי", יזם את הבינוי הקהילתי, הרואה בקהילה את הגרעין החברתי שממנו נובעות רשתות הסולידריות והלכידות החברתית. כך באו לעולם תוכניות כמו "לומדים במרחב הכפרי", שעודדה הקמתן של מכללות אזוריות; "ניהול קהילתי", שהכשירה מנהלי קהילה עם תפישת עולם של התנדבות ושיתוף הציבור בחיי הקהילה; ו"תרבות בונה קהילה", בשיתוף עם מכללת אורנים, המכשירה (כדברי דני ברייר, מנהל אגף ההתיישבות במחלקה לישראל) "רכז תרבות לא במובן של אמרגן, אלא כזה שיוצר מערכת תרבותית רבת רבדים שתחילתה בגן וסופה בקשישים". יגאל דוניץ היה מעורב ופעיל בתחומים הרעיוניים, האידאולוגים והתוכניים של מפלגת העבודה בשנות השבעים, השמונים והתשעים. הוא שיתף פעולה עם מחלקת המחקר של בית ברל בתחומים הקשורים בבן-גוריון ובמורשתו, שימש כמרכז ועדת החינוך של "העבודה" ובתקופת ממשלת רבין השנייה היה חבר בצוות החשיבה המדיני-חברתי שפעל בראשות מזכ"ל העבודה נסים זוילי.

חיים אישיים

דוניץ ורעייתו דפנה (לבית טירקל; נפטרה ב-2002) הותירו אחריהם שלושה ילדים - רונית, יואב ואיתן. בתו, ד״ר רונית דוניץ קידר, משפטנית ומרצה בתחום אחריות תאגידית. בנו, יואב דוניץ, הינו איש חינוך בכיר, ומתמחה בשלטון המקומי בישראל. בנו, איתן דוניץ, משמש היום מנהל המכון למורשת דוד בן-גוריון בשדה בוקר.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. נורית כהנא, זוגות הסטודנטים הנשואים פלוס, מעריב (עיתון), 28 בדצמבר 1970

  2. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

    פרמטרים [ 7 ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

    פרמטרים ריקים [ 6 ] לא מופיעים בהגדרת התבנית
    מדינה וממשל, דבר, 13 באוגוסט 1971 (מודעה)
  3. משולם עד, מורשת ב"ג בשדה בוקר, דבר, 11 ביולי 1979
Stub Israelis.png ערך זה הוא קצרמר בנושא ישראלים. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0