יהודה קרינסקי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף יהודא קרינסקי)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חיים יהודה קרינסקי
Yehuda Krinsky.jpg
לידה 3 בדצמבר 1933 (גיל: 87)
ניו יורק
מדינה ארצות הברית
פעילות בולטת מזכירו האישי של רבי מנחם מנדל שניאורסון
ידוע בשל דובר ויו"ר המוסדות המרכזיים של חסידות חב"ד העולמית
בת זוג דבורה

חיים יהודה קרינסקי (מכונה: יודל; נולד בט"ו בכסלו תרצ"ד, 3 בדצמבר 1933) הוא הדובר הרשמי[1] ויו"ר המוסדות המרכזיים של חסידות חב"ד העולמית.

במשך שלושים ושש שנים שימש קרינסקי כאחד ממזכיריו האישיים של הרבי מלובביץ'. הוא מינה אותו למנהל המוסדות המרכזיים של תנועת חב"ד העולמית – מרכז לענייני חינוך, מחנה ישראל והוצאת הספרים קה"ת. הוא גם מזכיר אגודת חסידי חב"ד העולמית. במסגרת תפקידים אלו הוא ממונה על קשרי החוץ של חב"ד ופרסומיה בתקשורת.

קורות חיים

יהודה קרינסקי (משמאל) עם הרב יואל כהן. בעת ריאיון משותף ל-JEM

נולד כבן זקונים במשפחה בת תשעה ילדים, לשמעיה ועטא קרינסקי בבוסטון, מסצ'וסטס. בתש"ז בגיל 12 החל ללמוד בישיבת תומכי תמימים המרכזית שבמרכז חב"ד העולמי בברוקלין שבניו יורק. בשנת 1956 (תשט"ז) היה אחד מהשליחים ששלח הרבי מחב"ד לישראל לעודד את תושבי כפר חב"ד לאחר הפיגוע בבית הספר למלאכה, בכ' אלול תשי"ז התחתן עם דבורה קזיניץ.

בתחילת שנת תשי"ח (1957) התחיל לעבוד במזכירות הרבי, תחת ניהולו של יו"ר המוסדות והמזכירות הרב חיים מרדכי אייזיק חדקוב.

במקביל לתפקידיו, שימש כנהגו האישי של הרבי מחב"ד בנסיעותיו לקבר חותנו הריי"צ. הרבי היה שוהה במתחם הקבר לבדו, בעוד קרינסקי ממתין לו ברכב.

בשנת 1976 מונה למזכיר הראשי של אגודת חסידי חב"ד העולמית. הקים עם בנו הלל דוד בשנת תש"מ את ארגון JEM, המפיק את פרסומי המדיה של חב"ד.

בתחילת שנות השמונים הטיל עליו הרבי מחב"ד תפקידים הקשורים לפיקוח על עבודת שלוחי חב"ד וכן את ארגון כינוס השלוחים העולמי מדי שנה בשנה. ב'משפט הספרים' ייצג קרינסקי את הצד של אגודת חסידי חב"ד, והוצג שם כדוברו האישי של הרבי מחב"ד[דרוש מקור]. בצוואתו, מינה אותו הרבי מחב"ד כאיש ה'מרכז לענייני חינוך' לאחראי על עזבונו האישי.

בשנים 2008 ו-2009 נבחר קרינסקי במקום הרביעי בדירוג הרבנים המשפיעים בארצות הברית של העיתון ניוזוויק[2], ובשנים 2010 ו-2011 נבחר למקום הראשון[3].

חייו האישים

לקרינסקי ששה ילדים

לקריאה נוספת

  • אליעזר זקליקובסקי, ראיון מקיף עם יהודא קרינסקי בעלון תחיינו, בהוצאת ועד תלמידי התמימים העולמי: חלק א', בלחודוהי, גיליון 5, תשע"ו, עמודים 14–40; חלק ב', בשליחותיה קא עבדינא, גיליון 6, תשע"ז, עמודים 22–66.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. מייקל ספקטר The Oracle of Crown Heights ניו יורק טיימס, 15 מרץ, 1992
  2. 50 Influential Rabbis ניוזוויק, 30.4.2009
  3. The 50 Most Influential Rabbis in America המגזין ניוזוויק, 28.6.2010
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0