יוהאן גוטנברג

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יוהאן גוטנברג
Johannes Gutenberg
Johannes Gutenberg.jpg
דיוקן דמיוני של גוטנברג, מן המאה ה-16 (תיעוד מקורי של הופעתו לא מצוי)
לידה 1397 בערך
פטירה 3 בפברואר 1468
מקום מגורים נסיכות הבוחר ממיינץ
תרומות עיקריות
דפוס בלט תעשייתי
אנדרטת גוטנברג בפרנקפורט, לצדו ניצבים: יוהאן פוסט ופטר שפר

יוהנס גנספלייש צור לאדן צום גוטנברג (בערך 1397 - 3 בפברואר 1468), (Johannes Gensfleisch Zur Laden Zum Gutenberg), ממציא גרמני, אביה של מהפכת הדפוס, המצאה הנחשבת על ידי רבים להמצאה החשובה ביותר באלף השני לספירה.

גוטנברג והמצאת הדפוס

בסין היה הדפוס ידוע מאות שנים קודם לכן: בי שנג (Bì Shēng) המציא בשנת 1030 מכבש דפוס, אך ההמצאה הסינית לא זכתה לשימוש רחב ולא התפשטה ברחבי העולם. לכך תרמו שתי סיבות: הכתב הסיני דרש אלפי סימנים שונים ולכן לא היה נוח למימוש כסדר דפוס, ובנוסף לכך ההמצאה הסינית לא כללה תהליך הפקה תעשייתי, זול ומהיר של אותיות הסדר.

עד המצאתו של גוטנברג הועתקו ספרים במערב בהעתקה ידנית, בעבודת נמלים. שיטה נוספת שהייתה נהוגה בזמנו הייתה חריטת אותיות על גבי לוחות עץ ומלויים בדיו, שיטה שאפשרה יצירת ספרים מהר יותר מכתיבתם ביד, אולם כל לוח עץ איפשר לייצר מספר מועט של דפים. על מנת לפתור מצב זה צריך היה גוטנברג לשלב מספר המצאות:

  • תבנית יציקה, שתאפשר להפיק עותקים רבים וזהים של אותיות בולטות. בפתרון זה שילב גוטנברג טכניקה קיימת בסידור מכני משלו, שיצר אותיות זהות בגבהן אך אפשר שינוי רוחב.
  • סגסוגת מתאימה לאותיות סדר דפוס, נוקשה דיה לעמוד בלחץ מכבש הדפוס, גמישה דיה לאפשר לחץ אחיד על פני כל משטח הדפוס, קלה למיחזור ובעלת נקודת היתוך נמוכה יחסית. זהו פיתוח בלעדי של גוטנברג, ולמעשה משתמשים בסגסוגת שפיתח (בשינויים קלים) עד ימינו.
  • להמציא מכבש דפוס. ייתכן שגוטנברג שמע קודם לכן על ההמצאה הסינית, אך לאור מבנה המכבש שפיתח האפשרות הסבירה ביותר היא ששינה את מבנה מכבש היין שהיה מקובל ונפוץ באזור הולדתו.

חייו ומורשתו

גוטנברג נולד בעיר מיינץ שבאימפריה הרומית ה"קדושה" תחת השם יוהאן גנספלייש, אך כיוון ששם אמו היה גוטנברג והיא הייתה השריד האחרון של משפחתה, אימץ יוהאן את שם משפחתה. הוא למד צורפות ובמקביל פיתח את תורת הדפוס הסודית שלו, שאותה חלק רק עם חברים קרובים. נראה שאת המצאתו הגדולה המציא בעיר שטרסבורג, בסביבות שנת 1436. גולת הכותרת של מפעל הדפוס שלו הייתה מהדורת התנ"ך והברית החדשה שהדפיס, שהייתה ידועה במשך הדורות כ"תנ"ך גוטנברג" או כ"תנך מזארין" (Mazarin Bible).

גוטנברג היה איש עסקים כושל. לצורך פיתוח הדפוס הוא לווה כספים רבים, ומייד עם תום הפיתוח הוא נדרש להחזירם, טרם היה סיפק בידו להפיק הון ממפעל חייו. לשברונו נאלץ למסור את מפעל הדפוס שלו כתמורה לחוב. ממהלומה זו לא התאושש עד יום מותו.

על שמו נקרא פרויקט גוטנברג, שמטרתו יצירת ספרייה אלקטרונית חופשית באינטרנט, של ספרים קיימים מתוך הקלאסיקה האנגלית והעולמית. על שמו יש רחוב בעיר נתניה ובמספר ערים בגרמניה.[דרוש מקור]

ביהדות

בפירוש תפארת ישראל על מסכת אבות[1] מזכיר בין "אנשים מאומות העולם שהיטיבו ביותר עם כל באי עולם" את "גוטענבערג שהמציא את הדפוס" וכותב "וכי סלקא דעתך שכל המעשים הגדולים האלו לא ישולמו לעולם הבא לאחר הפרגוד ח"ו, והרי אין הקב"ה מקפח שכר כל בריה".

ראו גם

עיינו גם בפורטל

P German flag.svg

פורטל גרמניה הוא שער לכל הנושאים הקשורים למדינת גרמניה. בפורטל ניתן למצוא קישורים שימושיים לשלל הערכים העוסקים באומה הגרמנית על כל רבדיה: היסטוריה, גאוגרפיה, תרבות, כלכלה, חברה, ספורט ועוד.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יוהאן גוטנברג בוויקישיתוף

אבני דרך, עשר ההמצאות הטכנולוגיות הגדולות, באתר ifeel