גאוגרפיה של גרמניה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
גאוגרפיה של גרמניה
דירוג שטח 65
שטח 348,560 קמ"ר
  אדמה 348,672 קמ"ר (100.03%)
  מים 8,350 קמ"ר (2.4%)
גובה
הנקודה הנמוכה 4 מטר מתחת לפני הים 
גובה ממוצע 263 מטר
הנקודה הגבוהה 2,963 מטר
מידע נוסף
אורך קו החוף 2,389 ק"מ
אורך הגבולות 3,714 ק"מ
מיקומה של גרמניה

גרמניה היא מדינה במרכז אירופה ששטחה הוא 357,021 קילומטרים רבועיים. שטחה משתרע מהרי האלפים בדרום עד לדנמרק, הים הצפוני והים הבלטי בצפון, לרוחב היא משתרעת מהגבול עם פולין וצ'כיה במזרח ועד לגבול עם הולנד, בלגיה וצרפת במערב.

מבחינה גאוגרפית, גרמניה מחולקת לשלושה אזורים מובחנים: הדרום ההררי בשיפולי הרי האלפים, השפלה הצפונית לחופי הים הבלטי ומרכז המדינה המשובץ בגבעות והרים, נחלים ונהרות - אזור המהווה את עיקר שטח המדינה.

פני השטח

חלקה הצפוני של גרמניה, שנושק לחוף הימים הבלטי והים הצפוני, הוא מישורי לחלוטין ומנוצל למטרות חקלאות. סמוך לגבול עם הולנד (צפון-מערב המדינה) קיימים אזורים רבים של אדמה רוויית לחות. במקלנבורג, סמוך לים הבלטי, מצויים אגמים רבים שמקורם בקרחונים שהפשירו. בים הבלטי ובים הצפוני פזורים מספר איים אשר משתייכים אף הם לשטחה של גרמניה.

מרכז גרמניה נמצאת בסביבה הררית שמקורה בהרי געש ובפעילות וולקנית לפני ההתיישבות שם. עמק הריין עובר דרך מרכז המדינה וממשיך לכיוון הולנד. בחלק המזרחי של העמק ישנם אזורים הרריים, ששיאם הוא בהרי אורה (Ore), שעל הגבול עם צ'כיה.

בדרום גרמניה, כמו במזרחה, מצויים רכסי הרים רבים. הגדול והגבוה שבהם הוא רכס הרי האלפים. היער השחור שנמצא סמוך לגבול הדרום-מערבי עם צרפת, מפריד בין נהרות הדנובה והריין. נהר הדנובה חוצה את חבל בוואריה ופונה דרומה ביער בוואריה לכיוון הים השחור.

שימוש בשטח

מתוך 357,021 הקילומטרים הרבועים, 4,750 קמ"ר (1.33%) הם אדמת השקיה ו-7,798 קמ"ר (2.18%) מכוסים במים. הימה הגדולה ביותר היא ימת קונסטנץ ששטחה הוא 536 קמ"ר (62% מחופי הימה שייכים לגרמניה). 33% משטחה של גרמניה היא אדמה הניתנת לעיבוד, 31% מהאדמה מכוסה ביערות ו-15% מן הקרקע מתאימה למרעה צאן ובקר.

אקלים

טופוגרפיה של גרמניה

האקלים בגרמניה הוא ממוזג ברובו. מזג האוויר נוטה להיות קר, מעונן ועם לחות גבוהה.

בצפון ובצפון-מערב המדינה האקלים הוא אוקייני במיוחד: משקעים יורדים במשך כל עונות השנה (במיוחד בסמוך לגבול עם הולנד וארצות השפלה), החורפים מתונים למדי והקיצים קרירים באופן יחסי (אך לעיתים הטמפרטורה עשויה להגיע ל-30 מעלות צלזיוס). במזרח המדינה האקלים יבשתי הרבה יותר ואופייני לזה הקיים במזרח אירופה: החורפים עשויים להיות קרים מאד ולהימשך זמן רב, ואילו הקיצים עשויים להיות חמים מאוד. לעיתים קרובות האקלים היבשתי מביא עמו גם תקופות יובש ממושכות.

בדרום גרמניה ובמרכזה האקלים משתנה בין מאפיינים אוקייניים ליבשתיים. בדרום-מערב המדינה ממוקמים האזורים החמים ביותר בגרמניה, ולכן הטמפרטורה בקיץ אינה יורדת מתחת ל-20 מעלות צלזיוס ונוטה להגיע למעל 30 מעלות צלזיוס.

גבולות

לגרמניה 2,389 קילומטרים של רצועת חוף, ו-3,621 קילומטרים של גבולות יבשתיים עם מדינות אחרות:
הגבולות מצפון, עם כיוון השעון:

נהרות

בגרמניה עוברים כ-240 נהרות (כולל נהרות שהם פלגים), הגדולים והמרכזיים שבהם (בסוגריים-אורך הנהר הכולל):

 • ריין - 865 ק"מ בגרמניה (1,320 ק"מ)
 • אלבה - 727 ק"מ בגרמניה (1,091 ק"מ)
 • דנובה - 687 ק"מ בגרמניה (2,850 ק"מ)

מטרופולינים

אחד-עשר המטרופולינים של גרמניה

בגרמניה אחד-עשר מטרופולינים:

 1. ברלין-ברנדנבורג
 2. ברמן-אולדנבורג
 3. ריין-מיין
 4. המבורג
 5. הנובר-בראונשווייג-גטינגן
 6. מינכן
 7. נירנברג
 8. ריין-נקר
 9. ריין-רוהר
 10. משולש סקסוניה
 11. שטוטגרט

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.