יחיאל בורשטיין

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יחיאל בורשטיין
אלוף-משנה יחיאל בורשטיין.jpg
יחיאל בורשטיין, 1980
לידה מרץ 1934 (גיל: 87)
ח' בניסן תרצ"ד
ארץ ישראל
כינוי חיליק
השתייכות Hahaganah.png  ההגנה
Badge of the Israel Defense Forces.new.svg  צבא הגנה לישראל
דרגה אלוף-משנה  אלוף-משנה
תפקידים בשירות
  • קצין קשר ואלקטרוניקה
  • מפקד פרויקט רמון
  • ראש מחלקת ציוד ותקציבים באגף המודיעין
  • נספח במשלחת משהב"ט בניו יורק
פעולות ומבצעים
מלחמת העצמאות  מלחמת העצמאות
מלחמת סיני  מלחמת סיני
מלחמת ששת הימים  מלחמת ששת הימים
מלחמת ההתשה  מלחמת ההתשה
מלחמת יום הכיפורים  מלחמת יום הכיפורים
מבצע שלום הגליל  מבצע שלום הגליל

יחיאל (חיליק) בורשטיין (נולד במרץ 1934) הוא אלוף-משנה בצה"ל. פיקד על מבצע רמון לפינוי בסיסי צה"ל מחצי האי סיני, כיהן כראש מחלקת ציוד ותקציבים באגף המודיעין, נספח צבאי בניו יורק, והקים את מערך הרכש ומערך הלוגיסטיקה ביחידת 8200 ובהמשך בכלל אגף המודיעין.

ביוגרפיה

נולד בתל אביב, בנם של יהודית ויששכר בורשטיין, אחיו הגדול הוא שלמה ענבר. גדל בעיר נתניה, ברוח האופיינית לאותו דור, אשר הכשיר עצמו מבחינה לאומית-רוחנית לקראת המדינה שבדרך, בבית ציוני.

בשנת 1946, התנדב לתנועת הנוער העובד, לארגון ההגנה ולפלוגה הימית של הפועל, בהיותו בן 14 בלבד.

בשנת 1948, עם פרוץ מלחמת העצמאות התנדב\התגייס לחטיבת אלכסנדרוני לגדוד 132. אולם, לאחר שהתגלה גילו הצעיר שוחרר משירות.

בשנת 1953 החל את שירותו בחיל הקשר והאלקטרוניקה כמכונאי קשר כאזרח עובד צה"ל והמשיך לשרת כבח"ק (בחזקת קצין) במגוון תפקידים.

בשנת 1967, בגיל 34, החליט לפרוש מצה"ל על מנת להגשים את חלומו ולפתוח מוסך פרטי. כאשר שמעו על כך במטה החייל, הופעלו לחצים להשאירו בשירות באמצעות שליחתו לקורס קציני קשר, אשר צלחו. לאחר סיום הקורס ב-1966 גויס לצבא הקבע בדרגת סגן והחל מחדש את מסלול הקריירה הצבאית. באותה השנה, לאחר מלחמת ששת הימים עבר לפיקוד מרכז ושימש כמפקד בסיס. לאחר מכן, פיקד כקצין ציוד פיקודי ולאחר מכן מפקד הבסיס בצריפין, בו הצליח לקדם את נושאי הניהול הלוגיסטי והתקציבים.

בשנת 1973, ערב מלחמת יום הכיפורים, עבר לתפקיד סגן-אלוף ביחידה 8200 של חיל המודיעין. דרגה זו הוענקה לו במהלך המלחמה בקיצור פז"מ. מעבר זה בוצע על בסיס הכשרתו בחיל הקשר והתקשוב, החל מהיותו סמכות מרכזית בבסיס אחסנה 399 דרך היותו מפקד בסיס ציוד 382, קצין ציוד פיקודי בפיקוד מרכז 372 ובהמשך - מפקד בסיס מקשר"ר.

עם מטען כישוריו הלוגיסטיים שצוינו והידע שצבר, הקים את מערך הרכש והלוגיסטיקה בחיל המודיעין, אשר היה בלתי ממוסד ובלתי נשלט עד לאותה העת.

בשנת 1978 מונה למפקד מבצע "רמון" לפינוי בסיסי אגף המודיעין מסיני לאחר חתימת הסכם השלום עם מצרים.

במסגרת יישום הסכם השלום, נדרש צה"ל לפנות את כלל בסיסיו משטח חצי האי סיני, כולל פירוק מתקנים מודיעיניים רגישים, הוצאת תשתיות חיוניות, השמדת מתקנים צבאיים בסיני והקמת מתקנים\בסיסים חדשים בתוך גבולות המדינה.

לאחר סיום המבצע בהצלחה, זכה להערכה רבה מדרגי צה"ל ומשהב"ט והוגש לקבלת אות מפעל חיים - פרס ראש אמ"ן. כמו כן, קיבל את תפקיד ראש מחלקת ציוד ותקציבים בחיל המודיעין. בנוסף, הומלץ לדרגת תת-אלוף על ידי ראש אגף המודיעין, קצין המודיעין הראשי ומפקד 8200. אולם, עקב שליחותו לחו"ל, עוכב הטיפול עד לחזרתו.

בשנת 1990 נשלח כנספח אגף המודיעין למשלחת משהב"ט בניו יורק ומיסד את מערכת הרכש בכללותה.

בסוף שנת 1994 חזר ארצה ובשנת 1996 ופרש מצה"ל לאחר 43 וחצי שנות שרות.

עם שחרורו, המשיך לשרת במילואים והוענקה לו תעודת הוקרה "קצין מילואים מצטיין חילי" על ידי ראש אמ"ן. כמו כן, הומלץ בשנית לחדש את הטיפול בהעלתו לדרגת תא"ל במילואים.

באזרחותו, התנדב ושימש כחבר בוועדות מכרזים של משרד הביטחון - ובצוות (אגודת גמלאי שירות הקבע בצה"ל) בהנהלת סניף רמת גן, הנהלת מחוז דן, חבר המועצה הארצית, נציג מחוז דן בוועדת מתנדבים ובוועדת כספים ארצית, אחראי על הלוגיסטיקה בחירום בעיריית רמת גן, התנדב במשמר האזרחי ברמת גן כ-15 שנים, חבר הנהלת עמותת חיל הקשר וממקימיה, חבר הנהלת עמותת חיל המודיעין, עמותת יחידה 8200 וכן הקים את אתר המורשת ביחידה. כמו כן, הוענק לו ציון לשבח ממפקד יחידה 8200 על תרומתו רבת השנים לבניין היחידה ותרומתו המשמעותיים להישגיה.

בשנת 2012, בזכות עשייתו הרבה למען ביטחון העם והמדינה ותרומתו רבת הערך לביטחון תושבי העיר, הוענק לו תואר "יקיר העיר רמת גן".

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0