ים ברינג

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ים ברינג
תצלום לוויין של ים ברינג
תצלום לוויין של ים ברינג
מידע כללי
מיקום צפון האוקיינוס השקט, גובל באלסקה במזרח, סיביר וחצי האי קמצ'טקה במערב
סוג ים שולי
ים של האוקיינוס השקט
מידות
שטח 2,000,000 קמ"ר
מידע נוסף
איים האלאוטיים
מיקומו של ים ברינג בצפון האוקיינוס השקט

ים ברינג הוא ים שולי בצפון האוקיינוס השקט, גובל באלסקה במזרח, בסיביר וחצי האי קמצ'טקה שברוסיה במערב, האיים האלאוטיים בדרום, איי קומנדור[1] בדרום-מערב, ומצר ברינג, המפריד בין ים ברינג לבין ים צ'וקצ'י של אוקיינוס הקרח הצפוני בצפון.

שטחו של ים ברינג שני מיליון קמ"ר. מדרום לו מצויים האיים האלאוטיים. מצר ברינג מחבר את הים עם אוקיינוס הקרח הצפוני ומפריד בין אלסקה לסיביר, ורחבו כ-80 ק"מ. הים נקרא על שמו של יורד הים הדני ויטוס ברינג, שהגיע אליו בשנת 1728 וחקר את האזור ביסודיות.

החי בים

אוכלוסיית הדגה בים שיגשגה ומשכה דייגים רבים מאמריקה, קנדה, רוסיה, סין ויפן. אך מה שקרה בים ברינג בעשור האחרון, ממחיש את הנזק העצום שעלול להסב דייג לא מבוקר. ב-1989 העלו הדייגים ברשתותיהם כ-1.5 מיליון טון דגים. בתוך שלוש שנים צלל השלל לכדי 11 אלף טון בלבד - ירידה של 99 אחוזים [דרוש מקור]. שיטות מתקדמות לאיתור להקות דגים ואיסופם לאוניות הקירור העצומות, ושווקים רעבים לכל כמות דגים, הביאו לדילדול הקיצוני של הדגה. יש בים יותר מ-80 מיני לוויתנים ודולפינים, שגם הם יונקים ימיים מאותה משפחה, ונחשבים בטעות, כמו הלווייתנים, לדגים. אבל בנתיב זה, הסמוך לחוף הצפון-מערבי של אלסקה, במיצרי ברינג המפרידים בין אלסקה לסיביר, שטים רק שני סוגי לווייתנים: הבלוגה ולווייתן הקשת.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ מבחינה גאולוגית, איי קומנדור (Командорские острова) משתייכים לקשת האיים האלאוטיים.