רבי יעקב נאומבורג

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף יעקב נאומבורג)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יעקב נאומבורג
אין תמונה חופשית
פטירה 31 בינואר 1811
ו' בשבט ה'תקע"א
מקום פעילות גרמניה
רבותיו אברהם אביש מפרנקפורט, טבלי שייאר
חיבוריו נחלת יעקב, חלק יעקב

רבי יעקב (יאקב) נאומבורג (או: נוימבורג; נפטר ו' בשבט ה'תקע"א, 31 בינואר 1811) היה רב וראש ישיבה גרמני מפרשני ספרות חז"ל. התפרסם בשל ספרו נחלת יעקב על המסכתות הקטנות.

ביוגרפיה

נולד לרב ברוך נוימבורג מחבר הספר "עיטור בכורים" על פירושו של בעל הטורים למקרא (פיורדא תקי"ב). אבי אביו היה ר' אלקנה ש"ץ מפיורדא, צאצא של רבי יונה תאומים-פרנקל מחבר "קיקיון דיונה".

בצעירותו למד אצל רבי אברהם אביש מפרנקפורט ואצל רבי טבלי שייאר ממיינץ, ולאחר נישואיו חי ופעל כרב וראש ישיבה באופנבאך הסמוכה לפרנקפורט.

בשנת תקנ"ג (1793) הדפיס בפיורדא את ספרו על המסכתות הקטנות, בשם "נחלת יעקב"[1]. פירושו זה הפך לביאור הבסיסי למסכתות אלו כשנדפס על גליונות ש"ס זיטומיר ושוב בש"ס וילנא במסכתות אלו בדומה לפירוש רש"י. מאז הוא נדפס בכל מהדורות הש"ס המבוססות על דפוס וילנא.

בשנת תקס"ו, 1806, כתב את ספרו חלק יעקב, פירוש על הספרי. חיבורו זה לא נדפס וכתב היד נמצא בבית הספרים הלאומי בירושלים. בהקדמתו לכתביו, מְתנה המחבר את צערו על לא זכה לילדים חיים וקיימים, וכותב שמצב זה הניע אותו לכתיבתם כדי להנציח את עצמו. מנחם מנדל זלוטקין מזכיר גם כתב יד בשם "חידושי ר"י נוימבורג" המכיל פירוש שלו על מדרש רבה[2].

מלבד ספריו אלו נדפס ביאורו לפיוט "אמיץ כח" המתאר את סדר עבודת יום כיפור, במחזור קרובות של הרוו"ה. הרוו"ה מצטט פירוש שלו על הפיוט "אל אמונה... אומץ אדירי כל חפץ" שבקדושה לתפילת מוסף ביום הראשון של ראש השנה, בתוך "פירוש הרוו"ה" הנדפס במחזורים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ נחלת יעקב, פיורדא תקנ"ג, באתר HebrewBooks.
  2. ^ זלוטקין, אוצר הספרים, ח"ב, ירושלים תשכ"ה. אות ח' פריט 343. עמ' 95.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0