יצחק מייטליס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יצחק מייטליס
אין תמונה חופשית
מקום מגורים מעלה אדומים
מקצוע מרצה ומורה לארכאולוגיה, תנ"ך וגאוגרפיה
תואר דוקטור מטעם אוניברסיטת תל אביב

ד"ר יצחק מייטליס (נולד ב-1954) הוא ארכיאולוג ישראלי, דוקטור לארכיאולוגיה ומרצה במכללת הרצוג, מורה לתנ"ך, לגאוגרפיה וללימודי ארץ ישראל.

מחקר

מייטליס מחזיק בדעה לפיה יציאת מצריים אירעה בשנת 1445 לפנה"ס, על סמך חישובים שונים מתוך המקרא. הוא מוצא לכך רמז מנסיגת הממלכה המצרית מאזורי הלחימה בצפון ארץ ישראל שאירעה בשנים 1444–1446, הסיבה לנסיגה זו אינה ברורה במחקר ההיסטורי, ויצחק מציע שזו אירעה בעקבות בריחת עם ישראל, והצורך להסיג כוחות דרומה.[1] על פי תיארוך זה מסביר מייטליס כמה מן הפרטים בסיפור המקראי, כגון היות השה האל המרכזי בתרבות המצרית, אותו נצטוו ישראל לשחוט במצרים.

על אף היותו תלמיד של פרופ' ישראל פינקלשטיין מאוניברסיטת ת"א המזוהה לעיתים כראש הארכאולוגים הכופרים, מייטליס מאמין בתורה ללא כל דעות כפרניות הרווחות בין עמיתיו הארכאולוגים. מייטליס מצביע על כך כי ארכיאולוגים באוניברסיטת ת"א מתעלמים מההיסטוריה על מנת להכחיש את את סיפורי התורה והנביאים, זאת בשל נטיות פוליטיות ואג'נדה אקדמית מוקדמת.[2]

מייטליס טוען כי ככלל אין ביכולת הארכאולוגיה לסתור את ההיסטוריה הכתובה או להוכיחה. וזאת על סמך סתירות רבות שנמצאו בין המחקר הארכאולוגי לבין כתובות היסטוריות חוץ-מקראיות. לדעתו יש להכיר במגבלותיה של הארכאולוגיה כמדע החוקר את התרבות החומרית בימי קדם, אך לא מעבר לכך[3].

ספריו

מייטליס חיבר שני ספרים בנושא תנ"ך וארכיאולוגיה:

  • 'לחפור את התנ"ך' בהוצאת ספרים ירושלים, 2008. בו הוא בוחן את המסופר בתנ"ך בנוגע לתקופות שונות, בהשוואה לידוע במחקר הארכאולוגי. בספרו הוא כותב "ניתוח מחודש ועדכני של הממצא הארכיאולוגי ושל הנתונים ההיסטוריים מצביע על כך שאין סתירה מהותית בין שני התחומים. להפך, דווקא המחקרים בשנים האחרונות, בעקבות חפירות חדשות, מחזקים את הקשר ההדוק בין הממצא החומרי למקרא. מטרת הספר היא לקרב את הארכאולוגיה ללומדי התנ"ך ולהציבה ככלי עזר ראשון להבנת הריאליה המקראית, ובד בבד להציב את התנ"ך במקומו הראוי, המפיח רוח חיים בממצא הדומם".
  • ספר נוסף אותו חיבר נקרא 'פרשת דרכים' בהוצאת מגיד, 2015, בו נידון הפן הארכאולוגי והגאוגרפי לאור פרשיות השבוע.

פרסים

בשנת תשס"ה (2005) זכה מייטליס בפרס שרת החינוך ליוצרים בתחום התרבות היהודית, מנימוקי ועדת השופטים: "בדור של התמחות ושל בניית חומות בין תחומי ידע, גדל הצורך בחיבור בין התחומים שלא רק מקשר אלא מביא להפריה הדדית. זה נכון במיוחד בלימוד התנ"ך לצד המחקר הארכיאולוגי. לכן יש חשיבות רבה לניסיון לקדם את לימוד המקרא מתוך זיקה לכלל התרבות היהודית ובו זמנית, גם להתייחס למחקר הארכיאולוגי ולדון באופן מעמיק בממצאים הפיזים שהתגלו ובפרשנותם. מעטים האנשים שיכולים לשלב ידע עמוק בתנ"ך ובפרשניו המסורתיים יחד עם הבנה "מבפנים" של המחקר הארכיאולוגי בן זמננו. אחד המבטיחים שבהם הוא ד"ר יצחק מייטליס".

קישורים חיצוניים

מאמרים, פרסומים והרצאות

הערות שוליים

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0