ישיבת פילדלפיה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין תמונה חופשית

ישיבת פילדלפיה (בשמה המלא באנגלית: Talmudical Yeshiva of Philadelphia, הישיבה התלמודית של פילדלפיה) היא אחת הישיבות הליטאיות החשובות מחוץ לגבולות ישראל. סגנון הישיבה הוא חרדי ליטאי, והקמפוס המרכזי ממוקם ברובע אוברברוק שבפילדלפיה. בהנהגת הישיבה עמד הרב אליהו שווי, תלמידו המובהק של הרב אהרן קוטלר, וכיום ראש הישיבה הוא הרב שמואל קמנצקי (בנו של הרב יעקב קמנצקי). וכן בהנהגת הישיבה רבי שמעון יהודה שווי ורבי שלום קמנצקי.

בישיבה בית מדרש ללימודים גבוהים וכן ישיבה קטנה. הלומדים בישיבה לומדים לקראת תארים אקדמאים[1] בתחום היהדות האורתודוקסית עם הכרה אקדמאית, דבר הנהוג במספר ישיבות המנהיגות לימוד תלמודי והלכתי ברמה גבוהה בארצות הברית[2].

היסטוריה

הישיבה נוסדה בשנת ה'תשי"ג (1953) בהוראת הרב אהרן קוטלר, ראש בית המדרש הגבוה בלייקווד, ניו ג'רזי. הישיבה הייתה בין הראשונות בארצות הברית. בתחילה הונהגה על ידי הרב שמואל קמנצקי והרב דב שוורצמן. שנתיים לאחר מכן עזב הרב שוורצמן, והוחלף על ידי הרב אליהו שווי, אשר כיהן כראש הישיבה עד לפטירתו בשנת ה'תשס"ט (2009). בשנת ה'תשכ"ה (ובמשך כ-20 שנה) היה הרב ישראל מנדל קפלן מחשובי מוסרי השיעורים בישיבה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ ישנם ארבעה גופים (כולם פועלים בצפון אמריקה), המורשים להקנות תואר "מאסטר בתלמוד רבני" (MRb), תוכנית של 7 או 8 שנים, הכוללת תואר ראשון בתלמוד (Bachelor of Talmudic law" (BTL" בתוכה לאחר 4 שנים, והמשך למאסטר של 3 או 4 שנים, הדורשת 90 שעות לימוד (כ-200% שעות לימוד בקירוב לעומת בין 36 ל-48 בתוכניות אקדמאיות סטנדרטיות)[דרוש מקור].
  2. ^ בישראל אין (נכון ל 2014) מסלול שכזה בתחום לימודי גמרא בעיון.
Lublinyeshiva.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא ישיבות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.