ישיבת לייקווד

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ישיבת לייקווד
The old Beis Madrash Building of BMG.jpg
בניין בית המדרש הישן של ישיבת לייקווד
ישיבה
תאריך ייסוד 1943
השתייכות ישיבה ליטאית
מייסדים הרב אהרן קוטלר
ראש הישיבה הרב אריה מלכיאל קוטלר, הרב דוד שוסטאל, הרב ירוחם אולשין, והרב ישראל ניומאן
משגיח הרב מתתיהו סלומון
תלמידים 6,500 (2012)
ספרים 45,000
מיקום לייקווד, ניו ג'רזי

ישיבת לייקווד (שמה הרשמי: "בית מדרש גבוה") היא ישיבה ליטאית, אחת משתי הישיבות הגדולות בעולם (יחד עם ישיבת מיר).

היסטוריה

ישיבת לייקווד שוכנת בלייקווד, ניו ג'רזי. היא הוקמה על ידי הרב אהרן קוטלר בשנת 1943 בלייקווד עם גרעין מייסד של 14 תלמידים, עם פטירתו של הרב קוטלר (ב-1962) הגיע מספר התלמידים ל-120. לאחר פטירתו כיהן כראש ישיבה בנו של הרב אהרן, הרב שניאור קוטלר עד לפטירתו (בשנת 1982). בשנת 2019 הישיבה מנתה 6,715 תלמידים[1], כשני שלישים מהם נשואים ונמצאים במסגרת הכולל של הישיבה.

בישיבה מכהנים ארבעה ראשי ישיבה: הרב אריה מלכיאל קוטלר (נכדו של המייסד, הרב אהרון קוטלר), הרב דוד שוסטאל (גיסו של הרב מלכיאל קוטלר), הרב ירוחם אולשין והרב ישראל ניומאן (שניהם נשואים לנכדות המייסד).

הלימודים בישיבה מתנהלים בתשעה בתי מדרש: בית המדרש הישן (800 מקומות), בית שלום (1,300 מקומות), בית אליהו (900 מקומות), בית אהרן (900 מקומות), קליימאן (750 מקומות), מזרח (450 מקומות), מערב (750 מקומות), חדר אוכל (800 מקומות) ובית המדרש שברחוב החמישי (fifth street).

מקומות הלימוד בהיכלי הישיבה נמסרים לקבוצות מוגדרות. כל קבוצה צריכה להגיש לוועדה המסדרת רשימת משתתפים ואת נושאי הלימוד שמשתתפיה חפצים בו. בראש הקבוצה צריך לעמוד תלמיד בעל ותק של מעל חמש שנים בישיבה ושגילו מעל שלושים. בדרך כלל העומד בראש החבורה מוסר שיעור שבועי לבני החבורה בלבד, אך הדבר נתון לשיקול דעת הקבוצה. ישנן חבורות שאין בהן שיעורים כלל, וישנן חבורות שכל אחד מבני החבורה מוסר שיעור במחזוריות קבועה מראש. נכון לשנת 2010 מחולקת הישיבה ל-260 חבורות.

לרשות בחורי הישיבה עומדות שלוש פנימיות למגורים (1,500 מקומות).

שלוש ספריות גדולות, המכילות כ-15 אלף ספרים כל אחת, ושבע ספריות קטנות משמשות את לומדי הישיבה, בראשות הספרן הראשי, הרב בנימין שפיגל.

מכון משנת רבי אהרן, בראשותו של הרב צבי רוטברג הפועל ליד הישיבה, עוסק בהוצאה לאור של ספרות תורנית, בעיקר פרי עבודתם של רבני הישיבה ותלמידיה.

תוכנית הלימודים בישיבה

בישיבה נלמדות כל מסכתות הש"ס מלבד המסכת הקבועה לפי המחזור, (בשונה מרוב הישיבות שבהן לומדים רק "מסכתות ישיבתיות" מסדרי נזיקין ונשים בעיקר). הישיבה מחולקת ל-260 קבוצות, (המכונות "חבורות") שכ-130 מהן מתמקדות כל אחת בנושא אחר, (שאר מסכתות, תוכנית דף ליום או עמוד, משניות זרעים טהרות, הלכה).

צוות הישיבה (מלבד ראשי הישיבה)

  • הרב נתן מאיר וכטפוגל - משגיח רוחני בעבר
  • הרב מתתיהו חיים סלומון - משגיח רוחני בהווה
  • הרב יהושע קרופני - ראש הכולל
  • הרב אברהם יורקנסקי - ר"מ בישיבה
  • הרב גרשון ריבנר - ר"מ בישיבה בעבר
  • הרב יהודה יעקבס - משגיח רוחני בעבר
  • הרב יעקב פארכהיימר - פוסק הלכה

מנהלי הישיבה

  • אהרן קוטלר
  • שרגא קוטלר

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Scroll 2 (PSF).png ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.