ישיבת קמניץ

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ישיבת קמניץ
ישיבה
תאריך ייסוד ת"ש (1940)
מייסדים הרב הרב משה ברנשטיין, הרב יעקב משה ליבוביץ
ראש הישיבה הרב יצחק שיינר, הרב ברוך דב ליכטשטיין
מיקום ירושלים

ישיבת קמניץ היא ישיבה חרדית בירושלים שנוסדה על ידי הרב משה ברנשטיין, חתנו של הרב ברוך בר ליבוביץ, ובנו הרב יעקב משה ליבוביץ.

היסטוריה

בשנות ה-30 כיהנו הרב ברנשטיין והרב ליבוביץ כר"מים בישיבת כנסת בית יצחק בקמניץ, שבראשה עמד הרב ברוך בר ליבוביץ. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה נסגרה הישיבה. השניים נמלטו מליטא ועלו לארץ ישראל. עם בואם ייסדו את ישיבת קמניץ ברחוב יחזקאל בשכונת הבוכרים בירושלים. כאשר עלה לישראל ב-1950 מונה הרב אליהו לופיאן כמשגיח רוחני של הישיבה[1].

לאחר פטירתו של הרב ברנשטיין בשנת 1956[2], נוהלה הישיבה בידי חתניו - הרב אשר ליכטשטיין והרב יצחק שיינר. לאחר פטירת הרב ליכטשטיין בשנת 1998 החליפו בנו, הרב ברוך דב. כמו כן כיהן כראש ישיבה הרב חיים שלמה ליבוביץ (בנו של הרב יעקב משה) עד לפטירתו בחורף תשע"ו. בתפקידי ר"מים משמשים הרב אברהם שיינר, הרב יעקב קראוס ובני משפחה נוספים.

מוסדות ישיבת קמניץ כוללים גני ילדים, תלמוד תורה, ישיבה קטנה (תפארת משה), ישיבה גבוהה (כנסת בית יצחק) וכולל אברכים.

הישיבה הגדולה שכנה בעבר ביחד עם התלמוד תורה בקרן הרחובות דוד-דוד חזן.

באלול שנת תשע"ח עברה הישיבה למשכנה הגדול ברחוב יחזקאל פינת עזרא, הבניין החדש היא תרומת הנגיד שלמה יהודה רכניץ.

התלמוד תורה שוכנת במבנה חדש שהוקם על גבי "בית משהיוף" בקרן הרחובות דוד חזן-רחובות הבוכרים בשכונת הבוכרים, ששומר במהלך הבנייה באופן חלקי, הישיבה הקטנה נמצאת במבנה חדש ברחוב יחזקאל 34.

הישיבה נתמכת בתקציבים ממשלתיים ובתרומות. עם זאת, בשנת 1980 פורסם כי היא השיבה למשרד האוצר את התקציב שהפקיד בחשבונה[3].

הרכב התלמידים

בייסוד הישיבה בשנות ה-30 וכך ברוב תקופותיה של הישיבה, התאפיינה הישיבה במרקם של ליטאים וירושלמים, באמצע שנות ה-90 החלה נהירה של בחורים אמריקאים לישיבה, וכמה שנים אח"כ התחילו הבחורים הליטאים לנטוש את הישיבה.

החל משנת תשע"ד עשתה הישיבה הרבה מאמצים להחזיר את צביונה הליטאי של הישיבה, ובאלול שנת תשע"ח עם מעבר הישיבה למשכנה החדש הצליחה הישיבה לפתוח מחזור עם רוב בחורים ליטאים, שנה זו הייתה שנה ראשונה בה נאמרו השיעורים בעברית.

בישיבה קטנה קיים צביון ליטאי מובהק, וכן בתלמוד תורה עם כי התלמוד תורה מאופיינת בסגנון ליטאי אדוק, כך גם השפה המדוברת היא אידיש.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


Stub judaism.png ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.