ישיבת תורת חסד

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ישיבת תורת חסד הייתה ישיבה גדולה ליטאית בעיר בריסק. את הישיבה ייסד רבי חיים סולובייצ'יק שהעמיד בראשותה את רבי שמחה זליג ריגר, בהמשך החליף אותו רבי משה סוקולובסקי, לאחר פטירתו כיהן בתפקיד רבי ישראל חיים קפלן עד התפרקות הישיבה במלחמת העולם השניה.

תולדות הישיבה

הישיבה הוקמה כמסגרת לימודית לתלמידים מהקהילה היהודית בבריסק. בשנותיה הראשונות התרכזו התלמידים בבית המדרש "משמר" בעיר ולמדו בצוותא כשרב העיר שימש כראש ישיבה. לאחר מינויו של רבי חיים סולובייצ'יק לרב העיר הוא מינה את תלמידו הרב שמחה זליג ריגר לראש הישיבה, נוסף על משרת מורה הוראה ודיין בעיר[1]. בהמשך נתמנה הרב משה סוקולובסקי לר"מ בישיבה ולאחר תקופה העדיף הרב ריגר להתמקד במשרת ההוראה ופסק ממסירת שיעורים והרב סוקולובסקי מונה לראש הישיבה[2].

המשגיח בישיבה היה רבי אברהם יעקב גורדון. בתקופה שבין מלחמות העולם, תלמידי הישיבה המובחרים אף שמעו שיעורים מרב העיר, רבי יצחק זאב סולובייצ'יק, על סדר קדשים.

לאחר פטירת הרב סוקולובסקי בשנת ה'תרצ"א, ביקש הרב מבריסק למנות את הרב שך לראש הישיבה במקומו, הוא הגיע לבריסק לתקופת ניסיון אולם המינוי לא יצא לפועל[3]. בסופו של דבר מונה רבי ישראל חיים קפלן, חתנו של רבי ירוחם ליבוביץ ממיר לראש הישיבה במקומו של הרב סוקולבסקי. הרב קפלן כיהן בישיבה עד לפרוץ מלחמת העולם השנייה אז הצליח לברוח יחד עם הישיבה לוילנה, משם המשיך דרך יפן לארצות הברית.

בוגרים בולטים

לקריאה נוספת

  • שמעון יוסף מלר, בתוך הרב מבריסק חלק א', פלדהיים, תשס"ג

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ הרב מבריסק חלק א' עמוד 242
  2. ^ הרב מבריסק חלק א' עמוד 352
  3. ^ נטען[דרוש מקור] כי לאחר שהוברר לו שיהיה עליו לשאת בעול הכלכלי של הישיבה הוא סירב לקבלת התפקיד
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0