כיכר פיקדילי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כיכר פיקדילי, 2005
כיכר פיקדילי במפת לונדון

כיכר פיקדיליאנגלית: Piccadilly Circus) היא כיכר ברובע וסטמינסטר שבמרכז לונדון בירת הממלכה המאוחדת, במפגש הרחובות ריג'נט, פיקדילי ושדרת שפטסברי. הכיכר ידועה בשלטי הניאון הרבים על הבניינים סביבה.

היסטוריה של הכיכר

כיכר פיקדילי מחברת את הדרך המובילה לפיקדילי - אתר שהיה בעבר שוק פתוח. מקור השם בשמו של בית שהיה שייך לרוברט בייקר בשנת 1626. בייקר היה חייט שייצר ומכר צווארונים שנקראו אז "פיקדילי" (אנגלית: Pickadills, צווארונים גבוהים), שבהם התהדרו הגנדרנים שהרבו לפקוד את האזור בתקופה זו. בהמשך הפך המונח "פיקדילי" לכינוי לכל סוגי הצווארונים. עד שנת 1692 נקראה הדרך בשם "דרך פורטוגל" על שם קתרינה מברגנזה, אשתו של המלך צ'ארלס השני. מתיעוד משנת 1743 עולה כי כינויה של הדרך היה "פיקדילי".

הכיכר הוקמה בשנת 1819 במפגש דרך פיקדילי, רחוב ריג'נט ורחוב פיקדילי. היא תוכננה על ידי האדריכל ג'ון נאש והייתה לה צורה עגולה. צורת הכיכר השתנתה ב-1886 עם בניית שדרות שפטסברי.

ב-10 במרץ 1906 נפתחה מתחת לכיכר תחנת הרכבת התחתית כיכר פיקדילי שבה עברו קו פיקדילי וקו בייקרלו. בשנת 1928 נבנתה התחנה מחדש הואיל ולא עמדה בעומס הנוסעים. בשל קרבתה לאזור הסוהו הייתה הכיכר מקום מפגש לאנשים משולי החברה, בביקורו במקום, ביטא אלפרד קינזי את סלידתו מהתופעה.

בשנת 1910 הוצבו בכיכר שלטי הפרסומת החשמליים העיקריים, שהפכו בהמשך לסימלה של הכיכר. רמזורים הוצבו בכיכר ב-3 באוגוסט 1926.

אתרים חשובים בכיכר ובקרבתה

אתר ההנצחה של הלורד שפטסברי

בפינה הדרום-מערבית של הכיכר ניצבת מזרקת הזיכרון של הלורד שפטסברי. המזרקה, שעמדה במקור במרכז הכיכר, הוקמה בין השנים 18921893 לזכרו של הנדבן אנתוני אשלי קופר - הרוזן משפטסברי.

בראש המזרקה ניצב פסלו של "מלאך החסד הנוצרי" מעשה ידי הפסל אלפרד גילברט, אולם בטעות משויך הפסל בקרב הציבור לאל ארוס - אל האהבה היווני. הפסל הפך לאחד הסמלים הפופולריים של העיר לונדון, והוא הראשון בעולם שנוצר מאלומיניום. במקור פנה הפסל לכיוון צפון. במהלך הבליץ במלחמת העולם השנייה הורד הפסל על מנת שלא ייפגע, ולאחר שהושב למקומו, הוצב כשפניו דרומה.

שלטי ניאון בכיכר פיקדילי

שלטי הניאון בכיכר

בשנים הראשונות של המאה ה-20 הוצבו לראשונה שלטי פרסומת מוארים בכיכר פיקדילי. שלטים אלה היו לשם דבר ברחבי האימפריה הבריטית בכלל ובלונדון בפרט, והיוו אטרקציה תיירותית. כיום נותר רק שלט אחד בפינה הצפון מערבית של הכיכר, בין שדרת שפטסברי לרחוב גלאסהאוס.

השלטים הראשונים היו מורכבים מנורות חשמליות. אלה הוחלפו מאוחר יותר בנורות ניאון. בסוף המאה ה-20 הוחלפו נורות הניאון במסכי דיודות מפיצות אור. בשל עלות השכירות הגבוהה פחתו במהלך השנים מספר השלטים בכיכר.

נכון לשנת 2005 מופיעים שלטי פרסומת בצידה הצפוני של כיכר פיקדילי, ובהם שלטי החברות קוקה קולה, נסטלה סאניו, TDK, מקדונלד'ס וסמסונג. השלט היחיד בצידה המערבי של הכיכר הוא פרסומת של חברת וודאפון.

הכניסה לתחנת הרכבת התחתית בכיכר פיקדילי. תיאטרון קרייטריון בימין התמונה

תיאטרון קריטריון

תיאטרון קרייטריון ניצב בצידה הדרומי של כיכר פיקדילי. המבנה תוכנן על ידי תומאס וריטי ונפתח לקהל ב-21 במרץ 1874. התיאטרון שופץ בשנת 1883 (הוחלפה מערכת מנורות הגז במנורות חשמל) ובשנית בשנים 19891992.

מאז שנת 1995 מוצגים בתיאטרון מחזות של להקת לסר שייקספיר קומפני שהידועה בהצגותיה הייתה הקומדיה "הנוסח המקוצר של כל מחזות שייקספיר".

ביתן לונדון

בקצה הצפון מזרחי של הכיכר, בפינת שדרת שפסברי ורחוב קובנטרי, נמצא ביתן לונדון. המבנה המקורי באתר זה באותו השם נבנה בשנת 1859 ושימש כאולם קונצרטים. בשנת 1923 הוצבו על קירות המבנה החיצוניים שלטי חשמל גדולים שהיו אחד הגורמים לייחודה ופרסומה של הכיכר.

בשנת 1934 הפך המבנה לקולנוע, וב-1986 נהרס רוב המבנה (פרט לחזיתו, ששופצה) והוא הפך לקניון.

חנויות עיקריות

בכיכר נמצאת חנות גדולה של וירג'ין מגהסטור (בעבר הייתה זו חנות הדגל של טאוור רקורדס). כמו כן יש בה חנות הלבשת ספורט ידועה - ליליווייטס, הנמצאת בה מאז שנת 1925.


תחנת הרכבת התחתית וקו פיקדילי

תחנת הרכבת התחתית בכיכר פיקדילי היא ייחודית מבין תחנות הרכבת התחתית של לונדון, בהיותה כולה מתחת לפני האדמה, בלי אף מבנה מעל פני הקרקע. התחנה נמצאת מתחת לכיכר ונחשבת אתר שימור היסטורי בשל ייחודה. בתחנה עוברים קו פיקדילי וקו בייקרלו.

מטרונט היא אחת משלוש החברות הפרטיות אשר זכו במכרז לתפעול הרכבת התחתית של לונדון, והיא התחייבה להשקיע 14 מיליון ליש"ט בעבודות שיפוץ תחנת הרכבת התחתית בכיכר פיקדילי.

כיכר פיקדילי והשפעתה על התרבות הבריטית

כיכר פיקדילי שבווסט אנד, לונדון, צילום צבע משנת 1949. כיכר פיקדילי היא כיכר מרכזית, הידועה בשלטי הניאון הרבים על הבניינים סביבה. היא ניצבת ברובע הווסט אנד, המהווה את מעוז התיאטרון הממסדי והמקצועי של הזרם המרכזי באנגליה בפרט, ומרכז תיאטרון בולט בעולם דובר האנגלית בכלל.

הכיכר כמושג

כיכר פיקדילי היא הכיכר העמוסה והצפופה בלונדון. בבריטניה נוהגים לומר על מקום הומה אדם שהוא "כמו כיכר פיקדילי".

הכיכר במוזיקה

  • "כיכר פיקדילי" הוא שמו של שיר של הלהקה השוודית פרניליה וולגרן משנת 1985, וכן שם של שיר של הלהקה מצפון אירלנד - שטיף ליטל פינגרס. נשוא שיר זה הוא אירוע אמיתי - ידיד של חברי הלהקה עזב את צפון אירלנד מחשש שיפגע באירוע טרור של הIRA אולם לבסוף נדקר בכיכר על ידי אלמונים.
  • תקליט של להקת הפופ הבריטית סקוויז משנת 1996 קרוי על שם הכיכר, ותצלום הכיכר מופיע על עטיפתו.
  • "כיכר פיקדילי" הוא גם שמה של להקה יפנית.
  • הפסל של ארוס בכיכר נראה בקליפ "Change of Heart" של הזמרת האמריקאית סינדי לאופר.

הכיכר באמנות

קישורים חיצוניים


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0