כנף הדרקון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כנף הדרקון
Dragon Wing
Dragon wing.jpg
מידע כללי
מאת מרגרט וייס, טרייסי היקמן
שפת המקור אנגלית
סוגה פנטזיה
הוצאה
תאריך הוצאה 1990
מספר עמודים 427
הוצאה בעברית
הוצאה הוצאת אופוס
תאריך 1993
תרגום בועז וייס
סדרה
סדרת ספרים מחזור שער המוות
ספר קודם כוכב הרפאים

כנף הדרקון (אנגלית: Dragon Wing) הוא הספר הראשון בסדרת ספרי "מחזור שער המוות" שנכתבה בידי מרגרט וייס וטרייסי היקמן. הספר מספר על מסעו הראשון של האפּלו הפיטרין, שנשלח בידי אדון הנֶקסוס דרך שער המוות אל עולם האוויר, אריאנוס, כדי להשליט שם כאוס, בתקווה שבכך יוכל אדון הנקסוס להשלים את תוכניתו לשלוט על כל ארבעת העולמות.

תקציר עלילה

אריאנוס, עולם האוויר, מורכב רובו ככולו מאיים נקבוביים הצפים באוויר, שמסודרים בשלוש רמות-גובה בסיסיות שונות. בממלכה התחתונה הגמדים (המכונים כעת "גֵ'גים", מילה בשפת האלפים שפירושה "חרקים") חיים על היבשת דרבְלין ומשרתים בחום את ה"בעט-מקרקשת" ("Kicksey-Winsey"), מכונה בגודל של עיר המשמשת כמקור כל המים באריאנוס. בממלכה התיכונה אלפים ובני-אדם נלחמים האחד עם השני על מים, מצב-מדיני ורווחים. מעל כולם, בממלכה העליונה, חיים בבידוד הארכימיסטיקנים, קוסמים אנושיים מהבית השביעי (הרמה הכי גבוהה של הקסם).

הספר נפתח ברוצח שכיר בשם הוגו הַיָד (Hugh the Hand) הנשכר בידי המלך סטפן, השליט הנוכחי של כל בני-האדם באריאנוס, כדי שיהרוג את נסיך הכתר ביין. ביין אינו בנו האמיתי של סטפן או של אשתו, המלכה אן; ילדם האמיתי הוחלף בלידתו עם הבן של ארכימיסטיקן, המדבר עם אביו האמיתי, סיניסטראד, באמצעות קמע ועליו נוצה. ביין הוא ילד ערמומי ורמאי - מקסים ושובה לב, אך שאפתן ובעל שליטה עצמית מוחלטת. הוגו היד וביין מלווים בידי משרתו של ביין, אלפרד מונבלאן (Alfred Montbank) המקריח והגמלוני, שנראה כי כישוריו הגדולים ביותר הם להתעלף ברגעי צרה ולמעוד על כל דבר הנקרה בדרכו.

באותו הזמן ג'ג בשם לימבק מנעולן הועמד לדין בדרבלין על כך שחשב יותר מדי. לימבק הוא ג'ג בעל אובססיה לשאלה "למה", אך כפירתו הגדולה ביותר הייתה באמונתו כי ה"וֵולפים" דמויי האלילים, שמנחיתים את ספינות הדרקון המעופפות והענקיות שלהם בממלכה התחתונה בשביל למלא את מלאי המים שלהם כל חודש בערך, אינם אלים כלל וכלל; הוא ראה פעם וולף (שיבוש של המילה "אלף" בפי הג'גים) מת, אך אפילו אהובתו ג'אר אינה מאמינה לו. כאשר נשפט למוות על ידי זריקתו מהיבשת בעודו רכוב על עפיפון, לימבק הצליח לנחות על אי קטן הנמצא נמוך יותר, בו הוא פוגש באיש שהתחיל לזהור באופן מוזר. או, לפחות, נראה היה שהוא זוהר: הוא היה מכוסה כולו בכתובות-קעקע זוהרות בכחול. לימבק הצליח לחלץ את האיש, שאותו חשב לאל, ורכב איתו בחזרה על אחת מכפות הבעט-מקרקשת, כאשר הוא מביא איתו גם את הכלב של האיש.

הָאפְּלוֹ (האל של לימבק) התעורר בדרבלין זמן לא רב לפני שהוגו, ביין ואלפרד התרסקו על היבשת גם הם. אט-אט מתברר כי הכלב של האפלו (לו האפלו מעולם לא נתן שם) הוא הרבה יותר מסתם כלב רגיל - הוא מאד אינטליגנטי, והאפלו יכול לשמוע דרך אוזניו. לימבק, ששמע על "האלים האחרים", לקח את האפלו לחקור את העניין, אך מהומה מתחוללת, כאשר כל החבורה מתפצלת ומתאחדת מחדש. כולם מלבד אלפרד וג'אר נכנסו לכלא מיד; שני אלה יצאו לסיור אל תוך המנהרות שמתחת לבעט-מקרקשת, שם נכנסו אל תוך חדר מלא בארונות קבורה מזכוכית שהכילו גופות של אנשים יפהפיים בעלי ארשת-פנים עצובה. מכאן, אומר אלפרד, הוא הגיע. במהרה, נאסר אלפרד גם הוא, אף על פי שג'אר הצליחה להימלט. בתוך תא הכלא, התגנב אלפרד אל האפלו הישן ומאשר, למרבה אימתו, את חשדותיו בנוגע לרונות הפיטרין, שהוסתרו באמצעות תחבושותיו של האפלו.

האסירים הוצגו בפני הוולפים כמתחזים לאלים, כאשר לימבק נזרק ביחד איתם אל הוולפים, בתקווה שהם יהרגו את כולם. לאור נסיבות שונות (מרד נגד הקפטן האלפי העריץ ומרד גמדי שהונהג בידי ביין והתקיים באמצעות שירה) ביין הצליח לקחת פיקוד על הספינה, כדי שתיקח אותם מעלה אל הממלכה העליונה, שם אביו היה אמור, כביכול, לזכות את כולם בפרס על החזרת בנו לחיקו.

בהגיעם אל הממלכה העליונה, החליט האפלו החלטה: הוא ייקח את הנסיך ביין בחזרה אל הנקסוס איתו, מכיוון שהאדון קסר ימצא לבטח שימוש בילד השאפתן והערמומי הזה. הוגו התאהב באשתו של סיניסטראד, אירידל, שהייתה פעם אישה טובה ואצילית שחשבה שבעלה-לעתיד צחק כשהוא אמר לה, ישר ולעניין, שהוא אדם מרושע. לימבק התייסר מתגליתו בנוגע לאלפים שרימו את עמו והחליט להוביל את אנשיו שוחרי השלום והאופטימיים למלחמה. האפלו התכונן ליישם את תוכניתו כאשר הוא שמע, דרך אוזני כלבו, את ביין מתעמת עם אלפרד על היותו סארטן; ביין ראה את אלפרד עובד על רונות-קסם של סארטן, דבר שאיש מאריאנוס (אפילו לא הארכימיסטיקנים רבי-העוצמה) לא היה יכול לעשות. האפלו החל להתעמת בעצמו מול אלפרד, אך במקום זאת הוא סיפק את עצמו בכך שחטף את ביין. לבינתיים, הוגו תקף והרג את סיניסטראד כדי לשחרר את אירידל ובנה מהשפעתו, אך מת תוך כדי כך. ברגע שסיניסטראד מת, הדרקון הכסוף המהיר שלו שוחרר משליטת אדונו והחל להרוס את הטירה, אך הוא הוכנע לבסוף בידי אלפרד. אלפרד ואירידל החלו בחיפושים אחרי האפלו וביין, אך ללא הצלחה. האפלו חזר אל הנקסוס דרך שער המוות (הנמצא באי המרחף הנמוך ביותר באריאנוס) כדי להתכונן למסעו הבא: אל פְּרִיאַן, עולם האש.


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0