כרומוזום Y

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Chromosome Y.svg

ביונקים, כרומוזום Y הוא כרומוזום זוויג, הקובע יחד עם כרומוזום X את מינו של הפרט. אצל היונקים הוא כולל את הגן SRY שהוא הגורם המעורר את התפתחות זוויגיותו של הזכר וגנים נוספים המקודדים רק לתכונות הקשורות למערכת הרבייה ולהבדלים בין זכרים ונקבות.

לרוב היונקים יש זוג אחד של כרומוזומי זוויג בכל תא. לזכרים יש כרומוזום Y וכרומוזום X, בעוד לנקבות יש שני כרומוזומי X. הגן SRY מעורר את ההתפתחות הזוויגית כבר בשלב העוברי של האדם. הגנים הנוספים המצויים בכרומוזום Y דרושים לשם ייצור סדיר של תאיר רבייה.

כרומוזום ה-Y הוא הקטן שבכרומוזומים ומכיל גנים מעטים יחסית.

פתולוגיה

מספר חריג של כרומוזומי Y באדם

אדם אינו יכול להתקיים בלא כרומוזום X, אולם מספר לא שגרתי של כרומוזומי X או Y יוצר תסמונות קלות יחסית. דוגמאות נפוצות הן הטריזומיה XYY המכונה תסמונת XYY וגורמת להגברת סממנים גבריים וסיכויים גדולים יותר מהרגיל להפרעות נוירולוגיות קלות, והמונוזומיה X0 המכונה תסמונת טרנר הפוגמת בהתפתחות השלד וגורמת לעקרות.

מחלות בתאחיזה לזוויג

העובדה שאצל זכר היונקים ישנם גנים רבים בעלי עותק בודד - על כרומוזום ה-X, בניגוד לנקבה שיש לה שני כרומוזומי X ולכן שני עותקים של גנים אלה, הופכת את הזכר לחשוף יותר למחלות תורשתיות. לדוגמה, הגנים המקודדים לראיית צבעים באדם מצויים בכרומוזום X ובאחד מכל 11 גנים כאלה יש פגם. לכן אחד מכל 11 גברים ואחת מכל 121 נשים (11 בריבוע) הם עיוורי צבעים.

אבולוציה

זכר הוא מי שגופו מייצר תאי רבייה זכריים ואילו נקבה היא מי שגופה מייצר תאי רבייה נשיים. משוער שהסיבה האבולוציונית להיותו של כרומוזום ה-Y קצר בהרבה מכרומוזום ה-X קשורה בתחרות שיש לתאי הרבייה הזכריים אלה עם אלה בדרכם אל תאי הרבייה הנשיים. תאי הרבייה הזכריים הם קטנים מאוד ולכן משקלו של כרומוזום ה-Y הוא חלק משמעותי ממשקלם. ככל שכרומוזום ה-Y קטן וקל יותר, כך לתא הרבייה הזכרי יש סיכוי גבוה יותר להגיע אל תא הרבייה הנשי. לכן, נוצרה עדיפות לכרומוזומי Y שחושפים את היצור הבוגר למחלות קלות (כמו עיוורון צבעים או קרחת) אבל מצליחים להגיע ראשונים לתא הרבייה הנשי[1].

כעיקרון, צריכה להיות מאותה הסיבה עדיפות גם לכרומוזומי X קטנים ולכרומוזומים קטנים ככלל. אולם הדבר לא כך משום שבין שני כרומוזומי ה-X של הנקבה כמו גם כל זוג כרומוזומים לא זוויגי, אמור להתבצע שיחלוף. שיחלוף זה לא יוכל להתבצע אם תתרחש התקצרות פתאומית של אחד הכרומוזומים. לעומת זאת, בין כרומוזומי ה-Y וה-X אסור שיוחלף חומר תורשתי בשיחלוף משום שהדבר יוביל לטישטוש ההבדלים בין הזוויגים.

ביומטריה מולקולרית של כרומוזום Y

רצף כרומוזום ה-Y אינו מופרע בשחלוף, אלא רק במוטציות, ומשום שמוטציות הן נדירות, רצף כרומוזום ה-Y עובר בשלמותו מאב לבן ומאפשר לערוך מעקב אחר שושלות זכריות במחקרים בגנטיקה אבולוציונית.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא כרומוזום Y בוויקישיתוף

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0