כרומוזומי זוויג

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כרומוזומי זוויג אצל דרוזופילה

כרומוזומי זוויג (או כרומוזומי מין, גונוזומים בלעז) הם כרומוזומים אשר שילובם קובע את מין העובר.

כרומוזומי זוויג קיימים אך ורק בחלק מהיצורים המתרבים ברבייה זוויגית:

  • ביונקים יש לנקבה שני כרומוזומי X ולזכר יש כרומוזום X וכרומוזום Y. כרומוזום Y קצר באופן ניכר מה-X ומכיל רק גנים הקשורים במערכת הרבייה ובהבדל בין הזוויגים, בעוד כרומוזום X כולל גנים רבים ושונים. מינו של עובר היונקים נקבע על ידי הכרומוזום שמספק האב (X או Y), משום שלאם יש שני כרומוזומי X ותמיד תספק אך ורק כרומוזום X.
  • בעופות המצב הפוך לחלוטין מזה ביונקים. לנקבה יש שני כרומוזומי זוויג שונים ולזכר שניים זהים. שמות הכרומוזומים האלה הם W ו-Z.
  • בחרקים מסוימים כמו חגבים אין כרומוזום Y. לזכר יש X בודד ולנקבה יש שני X-ים. למערכת כרומוזומי זוויג כזו קוראים X0.
  • בדבורים מספר כל הכרומוזומים של הזכר הוא שלושה (טריפלואידיה) ושל הנקבה (עמלה או מלכה) הוא שישה (הקספלואידיה). לכן אצל דבורים כל הכרומוזומים הם כרומוזומי זוויג.
  • במינים אחרים של יצורים קיימים שילובים שונים של כרומוזומי זוויג לקבלת זכר או נקבה ולעיתים נעשה שימוש באותיות אחרות לציון כרומוזומי הזוויג.

על גבי כרומוזומי הזוויג קיימים גנים רבים המקודדים לחלבונים המקנים תכונות האופייניות לזוויג הרלוונטי; למרות זאת, גנים אלו מהווים מיעוט מכלל הגנים המופיעים על כרומוזומי הזוויג. כרומוזום ה-X האנושי מכיל בין 900 ל-1,200 גנים (מתוך כ-25,000 כלל הגנים בגנום האנושי) והוא גדול משמעותית מכרומוזום ה-Y האנושי המכיל 78 גנים בלבד. הגן החשוב ביותר בכרומוזום ה-Y האנושי קרוי SRY (ראשי תיבות באנגלית של Sex-determining Region Y, "אזור קובע-מין Y"), והוא מקודד לחלבון המעודד את הופעת מערכת הרבייה הזכרית, המייצרת בין השאר, הורמונים רבים המקנים לזכר את מאפייניו החיצוניים (סימני זוויג משניים: שיער גוף ופנים, מבנה הגפיים וכדומה). בקנגורו, למשל, מכיל כרומוזום Y גן אחד בלבד - גן SRY.

פגמים גנטיים רבים נגרמים כתוצאה מפגמים בגנים השוכנים על כרומוזומי הזוויג או כתוצאה ממספר לא תקין של כרומוזומי זוויג כמו למשל התסמונות האנושיות תסמונת טרנר (X0) ותסמונת קליינפלטר (XXY).

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא כרומוזומי זוויג בוויקישיתוף
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0