לבקנות

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לבקנות
Albinism
Albinisitic man portrait.jpg
ילד אפריקאי לבקן
קישורים ומאגרי מידע
eMedicine article/1200472 
DiseasesDB 318
MeSH D000417
MedlinePlus 001479
OMIM 203100
סיווגים
ICD-10 E70.3
Snowdrop (טיפת שלג), פינגווין אפריקני לבקן בגן החיות של בריסטול. מת באוגוסט 2004. זהו הפינגווין הלבקן היחיד בגן חיות עד כה. בעולם נצפו עוד שניים-שלושה פינגווינים לבקנים בטבע
טווס לבקן

לַבְקָנוּת (נקראת גם אַלְבִּינִיזם, מאנגלית: Albinism) היא מחלה תורשתית רצסיבית הגורמת לחוסר פיגמנטציה בעיניים, בעור ובשיער. לבקנות גורמת לרוב לרגישות לאור. תופעה המקבילה ללבקנות מצויה גם בצמחים בעקבות שיבוש במרכיבים כגון קרוטנים. כמו כן לבקנים הם גם בעלי סיכון גבוה יותר לחלות בסרטן העור.

חוסר פיגמנטים

האלל היוצר לבקנות מונע מהגוף ייצור כמויות נורמליות של פיגמנט הנקרא "מלנין". כיום נמצאו מספר אללים הגורמים ללבקנות, אך הוכח כי כולם משפיעים על רמת המלנין. המלנין מגן על העור מקרני השמש האולטרה-סגולות. אנשים הסובלים מלבקנות חסרים את הכמויות הרצויות של הפיגמנט הזה, ולכן יכולים להיכוות בקלות מקרני השמש. מחסור בפיגמנט בעיניים גורם לבעיות בראייה וגורם לעין שלא להתפתח כראוי.

אדם בעל לבקנות מלאה נקרא לבקן (או אַלְבִּינוֹ). המיתוס הגורס כי ללבקנים יש "שיער לבן ועיניים אדומות" אינו מדויק. ללבקנים לרוב עור ורוד וחיוור ועיניים כחולות בהירות מאוד, אם כי ישנם לבקנים עם עיניים אדומות-ורדרדות. לעיתים חוסר הפיגמנטציה בשיער מתבטא בשיער בלונדיני בהיר ביותר, ולעיתים הוא אכן לבן. בבעלי חיים לבקנים העין אכן ורודה והאישון אדום, מכיוון שהעין שלהם קטנה יותר. לרוב גדילתם ומצב בריאותם של הלבקנים הוא נורמלי.

ישנם שני סוגים של לבקנות המוכרים למדע:

  • לבקנות אוקולרית (OA) - שבה חסר המלנין בעיקר בעיניים, בעוד שבעור ובשיער הוא בכמויות נורמליות.
  • לבקנות כוללת (OCA) - שבה חסר המלנין בשער, בעיניים ובעור. זהו סוג הלבקנות הנפוץ ביותר.

נשאות סמויה לגן פגום הגורם ללבקנות ניתנת לגילוי באמצעות בדיקת סקר גנטית, אך בדיקה זו אינה מומלצת.

בעיות ראייה

אנשים הסובלים מלבקנות לוקים לרוב בראייתם, ברמות שונות של קוצר ראייה או רוחק ראייה. רוב הלבקנים סובלים גם מניסטגמוס (רעידה בלתי רצונית של גלגל העין). עם זאת, ראייתם של רוב הלבקנים נוטה להשתפר במהלך חייהם בעקבות שינוי במתח השריר. החוסר בפיגמנט בעין גורם לפוטופוביה - רגישות חמורה לאור.

היחס ללבקנים

בגלל מגבלותיהם הרפואיות, צה"ל אינו מגייס לבקנים לשירות חובה, אך מתיר להם להתנדב. במאי 2009, בעת דיון בבג"ץ, הביעה הנשיאה דורית ביניש ביקורת על עמדת צה"ל[1], אך בפסק הדין לא ראה בג"ץ מקום להתערב בהחלטה של צה"ל[2].

הרתיעה מלבקנים

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – רדיפת לבקנים באפריקה

במהלך ההיסטוריה הסתכלו הבריות על לבקנים בחשדנות מעורבת בפליאה בגלל מראם יוצא הדופן.

היו שהחשיבו את הלבקנים לסוג של שדים. רבים מאמינים כי האגדה על הרוזן דרקולה, לבן עור ורגיש לשמש, מקורה בלבקנות. בג'מייקה היה במשך שנים רבות היחס ללבקנים כאל מקוללים.

באפריקה נמשך עד היום הרג לבקנים לצורך מסחר באבריהם, שנחשבים למביאי מזל. על פי דו"ח של הצלב האדום משנת 2009[3], יותר מ-50 לבקנים נרצחו בטנזניה תוך פחות משנה בשל אמונה זו, וכמו כן, קברים של לבקנים חוללו ומגופותיהם הוצאו איברים. רבים מהלבקנים בטנזניה ובבורונדי חיים במחתרת וחוששים לחייהם. טנזניה נחשבת למקום בעל ריכוז הלבקנים הגבוה ביותר באפריקה - כ-150,000 מתושבים לבקנים. אחוז גבוה מהם רשום בארגון Tanzania Albino Society, שהוקם כדי להגן על לבקנים ולהבטיח להם חינוך נאות. במקביל, במקומות אחרים באפריקה קיימת אמונה לפיה לבקנים מביאים מזל רע, וקיים תיעוד על מקרי רצח על רקע זה.

לבקנים בתנ"ך

חז"ל עסקו במקור שמו לבן הארמי : "ולרבקה אח ושמו לבן. רבי יצחק אמר: לשבח; פרדוכוס [=מופלא במראהו הלבן]."[4]

לבקנות בבעלי חיים

לבקנות אינה מוגבלת לבני אדם, ויכולה להופיע במינים רבים של בעלי חיים. לחיות הלבקנות מסוכנת יותר, מכיוון שהמשמעות של רגישות לאור וראייה פגומה היא כושר הישרדות נמוך יותר.

גן חיות בבריסטול שבבריטניה היה ביתו של פינגווין לבקן נדיר בשם Snowdrop שמת ב-2004. בגן החיות של ברצלונה גר Copito de Nieve (פתית שלג), הגורילה הלבקן היחיד הידוע בהיסטוריה, שמת ב-2003 מסרטן. צמד הקוסמים האמריקני זיגפריד ורוי היו משתפים בהופעתם טיגריס לבקן. לבקנות נפוצה אצל חתולים, שתופעת לוואי אצלם מתבטאת גם בחירשות.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ יהושע בריינר‏, בג"ץ: מדיניות גיוס מועמדים עם צרכים מיוחדים בעייתית, באתר וואלה!‏, 14 במאי 2009
  2. ^ בג"ץ 7350/08
  3. ^ Through Albino Eyes, International Dederation of Redd Cross, 2009
  4. ^ יהודה תיאודור, חנוך אלבק, בראשית רבה, ס
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0