לואי החמישי, מלך צרפת

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שגיאת לואה ביחידה יחידה:תבנית_מידע בשורה 261: תבנית מנהיג ריקה. לואי החמישי, מלך צרפתצרפתית: Louis V le Fainéant) ‏(967 - 21 במאי 987) אשר נודע גם בשם "העצלן", אחרון לשושלת הקארולינגים, מלך על צרפת מ-986 עד 987.

הוא נולד בעיר קומפיין שמצפון לפריז כבנו של לותר, מלך צרפת מאשתו אמה, בתו של לותאר השני, מלך איטליה. ב- 8 ביוני 979 אביו הכריז עליו כשותף לכתרו, והוא הוכתר על ידי אדלברון, ארכיבישוף ריימס במנזר סן-קורניי בקומפיין, אך ירש את כתר צרפת רק אחרי מות אביו ב-986. ב- 980 אביו השיא אותו לאדלד, אלמנתו של רמון רוזן טולוז ודוכס הגותים, שהייתה מבוגרת ממנו בעשרים שנה, אך לא היו להם ילדים והם התגרשו כעבור שנתיים.

ב-18 במאי 987 כינס את מועצת הפרנקים בקומפיין כדי לשפוט את אדלברון ארכיבישוף ריימס באשמת בגידה, מאחר שצידד באוטו השני, קיסר האימפריה הרומית ה"קדושה" במאבקו נגד אביו לותר, מלך צרפת. אולם כעבור שלושה ימים, לפני שהספיק לערוך את המשפט, נפל מסוס ונהרג (יש סבורים כי הורעל בידי אמו) ונקבר במנזר סן-קורניי בקומפיין.

היות שלא היו לו ילדים, דודו שארל, דוכס לורן נחשב ליורשו. אך הכמורה ובראשה הארכיבישוף אדלברון, וגרברג (מאוחר יותר האפיפיור סילבסטר השני) טענו בהצלחה לזכותו של איג קאפה, בנו של איג הגדול, לכתר צרפת. במועצת הפרנקים שהתכנסה ביוני 987 בעיר סנלי שמצפון לפריז נבחר איג קאפה למלך צרפת. הוא הוכתר על ידי אדלברון בעיר נויון (כיום בחבל פיקרדי) ב- 3 ביולי 987.

בכך הקיץ הקץ על השושלת הקארולינגית, והחל שלטונה השושלת הקאפטינגית ששלטה בצרפת עד למהפכה הצרפתית.

קישורים חיצוניים


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0