שארל הרביעי, מלך צרפת

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שגיאת לואה ביחידה יחידה:תבנית_מידע בשורה 261: תבנית מנהיג ריקה. שארל הרביעי "היפה"צרפתית: Charles IV le Bel; ‏1294 - 1 בפברואר 1328), בן לשושלת הקאפטינגית, מלך על צרפת מ-1322 עד 1328.

חייו

שארל היה בנם הרביעי של פיליפ הרביעי, מלך צרפת וז'אן הראשונה, מלכת נווארה.

הוא הוכתר למלך צרפת ב־1322 בקתדרלה שבריימס. ב־1327 סייע שארל לאחותו איזבלה להתמרד נגד בעלה אדוארד השני, מלך אנגליה, ולהביא לכליאתו, ולאחר מכן להוצאתו להורג. במשך שש שנותיו כעוצר ממלכת אנגליה פגע שארל בכל אזרחי הממלכה על ידי כך שהעלה מסים, החרים נכסים מאויביו וכפה על אנשים לבצע תפקידים קשים.

שארל הרביעי מת בוינסן, ואל-דה-מאר, ונקבר עם אשתו השלישית, ז'אן מאוורה, בבזיליקת סן דני. הוא מת ללא בן שיוכל לרשתו, לכן, אחותו איזבלה דרשה את הכתר בעבור בנה שהיה אדוארד השלישי, מלך אנגליה. האצולה הצרפתית לא חפצה בזר שישב על כס המלכות הצרפתי, ובמיוחד כאשר המדובר במלך אנגליה. לכן, רוב הפרשנים של החוק הצרפתי קבעו כי הכתר אינו יכול לעבור בירושה באמצעות בנותיו של מלך צרפת אלא רק באמצעות בניו. ואם לא השאיר אחריו בנים משמעו של דבר הוא סיומה של השושלת. כך נסתיימה השושלת הקאפטינגית הישירה. דודנו של שארל, פיליפ, רוזן ולואה, ירש את כתר צרפת לאחר מותו, והיה ראשון מלכי בית ולואה בשם פיליפ השישי.

את כתר נווארה ירשה אחייניתו ז'אן, בתו של לואי העשירי.

נישואיו

  • 20 במאי 1308 - בלאנש מבורגונדי. הנישואין נסתיימו ב־1322.
  • 21 בספטמבר 1322 - מארי מלוקסמבורג. מתה ב־1324 במהלך לידה.
  • 5 ביולי 1325 - ז'אן מאוורה.

ילדיו

קישורים חיצוניים


הקודם:
פיליפ החמישי
מלך צרפת הבא:
פיליפ השישי
הקודם:
פיליפ השני
מלך נווארה הבא:
ז'אן השנייה