ליאון רקנאטי (הסב)

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ליאון רקנאטי

ליאון יהודה רקנאטייוונית: Λεόν Ρεκανάτι; ‏18901945) היה בנקאי, מייסד בנק דיסקונט, ומנהלו הראשון, מייסדה של משפחת רקנאטי.

ביוגרפיה

נולד ב-18 בדצמבר 1890 בסלוניקי שביוון, לשמואל, סוחר עשיר. למד בבית ספר למסחר, השתלב בעסקי המשפחה וניהל בית חרושת לטבק. בסלוניקי היה נשיא הקהילה היהודית, ציר מטעמה בסוכנות היהודית וחבר הקונגרס הציוני העולמי, וכן נשיא לשכת בני ברית.

ב-1934 עלה לארץ ישראל יחד עם אשתו מטילדה וילדיו, ועם אחיו אברהם שמואל רקנאטי, שהיה אז סגן ראש עיריית סלוניקי, ולימים חבר כנסת מטעם חרות. ב-1935 ייסד עם שותפיו משה קרסו, אברהם חסידוף ויוסף אלבו, את בנק דיסקונט, שעסק בעיקר בהלוואות ליוצאי קהילת סלוניקי בארץ. מהשותפות המקורית בבנק נותרו רק משפחות רקנאטי וקרסו אשר באו ביניהם בקשרי חיתון. משפחת רקנאטי בראשות ליאון עסקה בניהול השוטף ומשפחת קרסו נותרה כבעלת מניות. הבנק הקטן התרחב במהירות בניהולו של רקנאטי השותף הבכיר, ותוך שנים אחדות היה לאחד הבנקים הגדולים של ארץ ישראל ב-שנות ה-40.

בנוסף לפעילותו העסקית היה פעיל במערכת ענפה של פעילות ציבורית ולאומית כחבר ההנהלה של קרן היסוד, חבר הנהלת אגודת שוחרי האוניברסיטה העברית בירושלים, יו"ר מועצת העדה הספרדית בתל אביב, מייסד ויו"ר החברה בנים לגבולם שפעלה למען התיישבות יהודים ספרדים על הקרקע[1], חבר פעיל במסדר "בני ברית", יו"ר הנהלת הקרן למתלמדים שיסד לשם תמיכה בתלמידים כישרוניים מחוסרי אמצעים.

ליאון רקנאטי נפטר ב-13 באוקטובר 1945. בניו הארי, דניאל, רפאל ויעקב ניהלו את הבנק אחרי פטירתו.

על שמו נקראים הפקולטה לניהול - בית הספר למוסמכים במנהל עסקים באוניברסיטת תל אביב, המכון ללימודי ים ע"ש ליאון רקנאטי באוניברסיטת חיפה, בית אבות בקריית מטלון ובית הכנסת היכל יהודה בצפון תל אביב.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ל. יהודה רקנאטי ז"ל, הצופה, 14 באוקטובר 1945
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0