מבצע תורה

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מבצע תורה הוכרז על ידי הרבי מליובאוויטש בשנת תשל"ד, יחד עם המבצעים "מבצע מזוזה", "מבצע צדקה", "מבצע בית מלא ספרים" ו"מבצע נרות שבת קודש (נש"ק)".

במסגרת מבצע זה החלה תעמולה חב"דית שעוררה יהודים להשתדל במיוחד להוסיף בלימוד תורה בכל רגע פנוי, בנוסף על החיוב שישנו לכל יהודי על פי ההלכה ללמוד שיעור אחד בבוקר ושיעור אחד בערב.

היסטוריה

בהתוועדות חמשה עשר בשבט תשל"א[1] הודיע הרבי מליובאוויטש: "הגיע הזמן "לכבוש" את העולם עסיל ידי יגיעה והוספה ביתר שאת וביתר עוז בלימוד התורה", שלש שנים אחר-כך הפכה ההכרזה ל"מבצע" - מבצע תורה (בשנת תשל"ד).

הרבי מליובאוויטש הדריך את הפעילים להשפיע על יהודים ללמוד תורה לפחות רגעים ספורים מידי יום. הודגש כי על הפעילים להוסיף בלימוד התורה בעצמם, כאשר הבולטים בתחום הם תלמידי הישיבות שצריכים להוות דוגמה חיה שממנה יוכל כל אדם ללמוד כיצד לומדים תורה. הנחיה נוספת: להשתדל לזכור דברי תורה בעל פה עליהם ניתן לחזור במקומות ובמצבים שונים[2].

במסגרת מבצע זה מתקיימים בבתי חב"ד ובקהילות חב"ד שיעורי תורה כחלק עיקרי מהפעילות, ובישיבות חב"ד רבות נערך מידי שנה 'מבצע תורה' הכולל מבחנים מסכמים על כל מסכת הגמרא הנלמדת בישיבה.

בין השנים תשל"ד - תשנ"ג פעלה בצעירי אגודת חב"ד מחלקה שעסקה בריכוז ענייני המבצע. בשנת תשע"ה הוקמה המחלקה מחדש על ידי הרב ישראל אשכנזי, ובמסגרת הפעילות המחודשת הושק מיזם "חכמת חיים" המאפשר שיחות-עומק סביב ערכים תורניים באמצעות כרטיסיות דיון, המותאמים לקהל הרחב.

כיום קיים ארגון מקומי בקראון הייטס בשם יגדיל תורה - מבצע תלמוד תורה אשר מרכז את הפעילות בנושא.

ארגון יגדיל תורה

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – יגדיל תורה (קראון הייטס)

ארגון 'יגדיל תורה' נוסד בתשס"ח על ידי הרב לוי יצחק ברוד מקראון הייטס לעילוי נשמת הבן שלו 'מנחם מענדל' שנפטר בגיל פחות משנה. מטרת המוסד שכל תושבי שכונת קראון הייטס יעסקו בלימוד תורה. תחת הארגון נערכים עשרות שיעורים שבועיים במגוון שפות, הדפסת 'מדריך ללימוד שנתי' כל השיעורים הנמסרים במשך השנה מקומם וזמנם, הדפסת דף לימוד שבועי המחולק לכל הבתי כנסיות, לימוד בחברותות כל ערב בכולל אברכים, שיעורים מיוחדים לנשים, שיעורים מוקלטים בטלפון, דיסקים למכונית לאלו שנוסעים להרי הנופש ועוד. בר"ח אלול תש"ע חנך המוסד מיקום ללימוד תורה הפתוח בכל שעות היממה משש בבוקר עד שתים עשרה בלילה ברחוב אמפייר בין הרחובות קינגסטון וברוקלין.

חיזוק המבצע בזמן צרה

בעקבות |תאונה בה נהרגו ארבעה מחשובי אנ"ש, אמר הרבי שבפרט באותם מקומות בהם אירעו ענינים הבלתי רצויים, יש לעסוק בכל המבצעים - מבצע תורה, מבצע תפילין, מבצע מזוזה, מבצע צדקה, מבצע בית מלא ספרים - עוד ביתר שאת ויתר עז.

שכל המבצעים הרי הם שמירה והצלה, ובפרט מבצע תורה, שלתורה ישנה הרי מעלה מיוחדת, וכמבואר באריכות בתניא[3] שמצוות הינם "אברין דמלכא" מה-שאין-כן תורה הרי "אורייתא וקוב"ה כולה חד", הרי על-ידי שלומדים תורה, לוקחים את הקב"ה עצמו, ובאמצעות זה הרי השמירה היא עוד ביתר שאת, כמובן.

ובכלל זה הינו גם הענין של מוסדות תורה. יש לחזק את כל מוסדות החינוך בהם לומדים תורה - הן אותם מוסדות הקבועים במשך כל ימי השנה, הן את מוסדות החינוך הפועלים בזמן הקיץ (שכן גם מוסדות אלו, כיון שלומדים בהם תורה, ואורייתא וקוב"ה כולה חד, הינם גם כן ענין ד"קבוע").

קישורים חיצונים

  1. נדפס בלקוטי שיחות חלק ו עמוד 312 קובץ PDF
  2. לקוטי שיחות חלק י"ג עמוד 212
  3. פרק כ"ג.
באדיבות חב"דפדיה,
קרדיט GFDL